Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Haz 21

Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Zeytinyağlı yemekler özellikle yaz sofraları için ideal yemeklerdir. Genelde Ege kıyılarımızda  zeytinyağlı yemek olmayan sofra yok gibidir. Her otun mutlaka zeytinyağlı yemeği yapılır. Ramazan ayı yaklaşırken havaların sıcak olması ve günlerin çok uzun olması düşünüldüğünde Ramazan sofralarınızda mutlaka zeytinyağlı yemek bulundurun. Hem hafif , hem sebze tamamen sağlıklı ve sizi geç saatlerde yeseniz dahi rahatsız etmeyecek.

Zeytinyağlı yemek tarifleri yapılan bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı bölgeler zeytinyağlı yemek tariflerinde salça kullanmazken bazı bölgeler kullanır. Şeker içinde  aynı şey söz konusu. Ben genelde salçasız (bol domates) ve hafif de olsa şeker koymak taraftarıyım bence zeytinyağlı yemek kavramı bu.

Hafif ekşili kendine özgü tadı ile semizotu en güzel ot sebze. Zeytinyağlı yemek dışında yemek ve salata olarak tüketebilirsiniz.

Zeytinyağlı yemeklerin en önemli püf noktası, zeytinyağ ve kısık ateşte yavaş yavaş pişmesi. Unutmayın ki; sıcak soğuk yemekler için riviera zeytinyağını tercih edin ısıya dayanıklı olan zeytinyağdır. Salata ve soslar için ise sızma zeytinyağı seçiniz. Tabi naturel zeytin yağ bulursanız bu daha süper olur. Ben bu şanslı kişilerden biriyim. :))  Bu ufak hatırlatmadan sonra zeytinyağlı semizotu tarifine gelelim.

Zeytinyağlı semizotu  için malzemeler;

  • 1 büyük demet semizotu
  • 1 tane iri soğan
  • 2-3 tane domates
  • 1 çay bardağı zeytinyağ
  • 1 yemek kaşığı  pirinç
  • 1,5 çay kaşığı şeker
  • 1,5 çay kaşığı tuz

Zeytinyağlı semizotu yemeğinin yapılışına gelince. Semizotunu kök kısımlarını kesin. Saplarını çok fazla kesmeyin lezzet ve besin değeri bu kısımlarda daha fazla.  Ve semizotunu güzel temizleyin ve bir bıçak yardımı ile iki parmak kalınlığında kesin. Semizotu kökü ile birlikte toplandığı için oldukça topraklı bol yıkayın ve sirkeli su içinde siz diğer hazırlıkları yaparken bekletin.

Soğanı küçük küp küp yemeklik olarak doğrayın.  Domatesleri daha iri olacak şekilde küp küp doğrayın. Tencereye zeytinyağ, soğanı koyun ve soğanı kavurun. Üzerine domatesi ekleyin ve biraz bu şekilde de kavurun. Yıkadığınız ve suyunu süzdüğünüz semizotunu ilave edin ve bu şekilde de biraz kavurun. Yapaklar senişmeye başlayınca pirinç, tuz ve şekeri ilave edin. Ve kısık ateşte 30 dakika kadar pişirin.

semizotu-yemek-terfleri

Pirinç ve semizotu yumuşadığında ocağın altını kapatın. Yemeğe ayrıca su koymayın, zaten semizotu kendi suyunu veriyor ve ilave suya ihtiyaç duymuyor.

zeytinyagli-yemek-tarifleri-semizotu (2)

Zeytinyağlı semizotunu soğuk yada sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

zeytinyagli-yemek-puf-noktalari

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir