Yağlı Ciltler için Doğal Maske Tarifleri

Şub 09

Yağlı Ciltler için Doğal Maske Tarifleri

Yağlı cilde sahip iseniz; bir dermatolog yada cilt bakım uzmanı ile görüştüğünüzde cildiniz ile ilgili size söyleyeceği ilk şey cilt temizliğini düzenli olarak yapmanız olacaktır. Yağlı ciltleri temizlerken soğuk su yerine ılık su ile yıkayınız. Yüzünüzü ılık su ile yıkamak cildinizdeki yağların daha kolay çözülmesini ve temizlenmesini sağlar.

Yağlı ciltler daha çok hormon değişimlerinden dolayı ergenlik çağında ki gençlerde görülmektedir. Yağlı ciltlerde, cildin kendini nemlendirmesi sırasında yağ üretimi artmaktadır.  Yağlı ciltler bir dezavantaj olarak görülse de yaşlanma sırasında kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatması en büyük avantajdır. Yağlı ciltlerin en büyük sorunu makyajı bir süre sonra dışarı atmasıdır.

Yağlı ciltler genelde hem soluk, hem parlak görünürler. Sivilce oluşumuna elverişlidir ve genelde yağlı ciltlerde siyah nokta ve geniş gözenekler göze çarpar. Ciltteki yağın fazla alınması, yağ bezlerinin daha fazla çaışmasına sebep olacaktır. Bu sebeple yağlı ciltlerin cildi tamamen kurutacak ürünler kullanmaktan kaçınması gerekir. Yağlı ciltleri nemsiz bırakmak en büyük yanlışlardandır. Cildin neminin korunmasına önem verilmelidir.   Cildi nemlendirmek için ağlı ciltler için özel üretilen yağsız cilt nemlendirici ürünler tercih edilmeli. Cilt temizliği için akol içermeyen ürünler seçilmeli. Alkol içermeyen bir tonik kullanmak gözeneklerin açılmasını ve cildin nefes almasını sağlar.

Gelelim yağlı ciltler için evde bulunan malzemeler ile nasıl maskeler yapabileceğimize. Bu maskelerden bir tanesini düzenli olarak uyguladığınız da cilt yağlanması ile savaşı kazanacaksınız.

maske-tarfileri

  • Yağlı ciltler için limon sıkılaştırıcı ve dengeleyicidir.  2  limonun kabuğunu soyun. Suyun içine koyun ve yarım saat   bekletin. Sonra robotta kabukları  püre haline getirin.  Temizlenmiş cildinize sürüp 10 dakika bekletin. Ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın.
  • Bir  limonun kabuğunu robotta püre haline getirin. Püre haline gelen limon kabuklarına bir yemek kaşığı süt ilave edip karıştırın. Temizlenmiş cildinize sürüp 10 dakika bekletin. Ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Limon ciltteki yağ dengesini sağlarken, süt cildi yumuşatır.
  • Doğal kil, limon suyu, yumurta akı ve balı karıştırın. Yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin. Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
  • Soğuk süt yağlı ciltler için doğal bir temizleyicidir.Günde birkaç defa soğuk süt ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
  • Yoğurt ve bal karışımı ciltte harikalar yaratır. Cildinizin daha sıkı ve yumuşak  olması için uygulayacağınız maske ise; bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı  kaşığı bal karıştırılır. Karışım yüze ürülür ve 20 dakika bekletilir. Sonra ılık su ile yıkanır.  Bal, yağlı ciltlerde kırışıklıkları açar ve parlatır. Yoğurt cildi nemlendirir ve dengeye sokar.
  • Domates püresi yağlı ciltleri sıkılaştırır ve arındırır. Özellikle makyaj öncesi bu maskeyi uygulayabilirsiniz.  Sadece domates püresini cildinize sürüp 15 dakika beklettiğiniz gibi domates püresi içine doğal kil karıştırarakta yapabilirsiniz. Sonra ılık su ile yıkayınız. Burada dikkat etmeniz gereken cildinizin domates karşı bir alerjisi varsa bu maskeyi kullanmayın.

Evet evinizde kolayca bulunan malzemeler ile rahatlıkla yağlı ciltler için uygulayabileceğiniz yüz  maske tarifleri verdim. Bunların dışında daha birçok tarif bulmanız mümkün. Fakat bunlar evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla uygulayacağınız denenmiş yüz maske tarifleri.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir