Vittorio Emanuele Anıtı Roma’da görülecek yerler

Haz 22

Vittorio Emanuele Anıtı Roma’da görülecek yerler

Vittorio Emanuele Anıtı, İtalya’nın başkenti Roma’da Piazza Venezia (Venedik Meydanı) ile Capitoline Tepesi arasında bulunan tamamen beyaz saf mermerden yapılmış görkemli merdivenlere ve heykellere sahip Roma’nın en görkemli yapılarından. Roma geziniz sırasında burayı kendinize merkez olarak alabilirsiniz. Anıt, Altare della Patria olarak da bilinir.

vittorio emanuele anıtı

Vittorio Emanuele Anıtı İtalya’yı birleştiren Birleşmiş İtalya Krallığının ilk kralı II. Vittoria Emanuele’yı onurlandırmak için Giuseppe Sacconi tarafından1885-1911 yıllarında yapılmıştır.

vittorio emanuele anıtı romada gezilecek yerlerVittorio Emanuele Anıtı önünde resim çektirmek için bekleyen büyük bir insan kalabalığı göreceksiniz. Resim çektirmek isteyenler mutlaka ayakta resim çekinin, merdivenlere oturarak resim çektirmek istediğinizde etrafta bulunan polis (carabinieri) tarafından uyarılıyorsunuz; ki burada çok miktarda polis bulunmakta. Anıtı gündüz ve gece ışıklandırılmış her iki hali ile görmenizi öneririm. Gündüz beyaz devasa bir yapı heykeller ve büyüklüğü ile, gece ise ışıklandırması ile baş döndürüyor. Anıt ziyaretçilerin çok ilgisini çekip beğenilse de Romalılar tarafından çok fazla sevilmiyormuş. Etrafında bulunan daha sararmış olan yapılardan beybeyaz görüntüsü ile hemen ayırt ediliyor ve Romalılar yapıyı düğün pastasına benzetiyormuş.

Anıtın inşası sırasında civarında bulunan bazı yapılar kaldırılmış. Tower of Paul III (III. Paul Kulesi), Palazzo Venezia’yı  bağlayan köprü ve tepenin eteklerinde bulunan diğer birkaç bina kaldırılan yapılar arasındadır. Anıt, Neoklasik mimari özelliklerini taşımaktadır. 135 metre genişliğinde ve 70 metre yüksekliğindedir. Vittorio Emanuele Anıtın da  yaldızlı bronzdan at üstünde Vittorio Emanuele  heykeli (12 metre yüksekliğinde olduğu söyleniyor), sağ ve sol üst köşelerde tanrıça Victoria’nın üstünde olduğu dört at heykeli. Anıtta iki çeşme mevcut uzun ve bu çeşmeler Adriyatik kıyısındaki Lion of San Marco ve Tiren Denizi kıyılarını temsil etmektedir. Vittorio Emanuele Anıtının alt kısmında İtalya Birleşme müzesi bulunmakta. Aynı zamanda 1. Dünya Savaşından sonra inşa edilen Meçhu asker Mezarlığıda buradadır.

vittorio emanuele anıtı romada görülmesi gereken yerler

Vittorio Emanuele Anıtı gece görüntüsü

vittorio emanuele anıtı gece

Vittorio Emanuele Anıtı gece görüntüsü

 

Vittorio Emanuele Anıtının üst bölümünde ise Roma’ya kuşbakışı bakabilceğiniz bir seyir terası var. Üşenmeden merdivenleri çıkın ve manzaranın tadına varın. Bu seyir terasından anıt arkanızda kalacak şekilde baktığınızda karşınızda ünlü meydan Piazza Venezia (Venedik Meydanı) göreceksiniz ki bunun devamında Roma’ya alışveriş için gidenlerin mutlaka uğraması gereken Via del Corsa uzanmakta. Bu cadde boyunda sağlı sollu dükkanlar ile yürümesi çok keyifli bir cadde. Bu caddenin sonunda ise Piazza del Popolo sizi karşılayacak. Bu meydan üç yokun kesiştiği yerde ve simetrik bir meydandır. Meydanın iki yanında birbirine eş ön cephe yükselir ve meydanın ortasında Mısır dikilitaşı bulunur.

piazza popolo romada gezilecek yerler

Piazza del Popolo

piazza venezia venedik meydani roma

Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

via del corsa romada alisveris

Via del Corsa

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir