Vatikanda Gezilecek Yerler

May 07

Vatikanda Gezilecek Yerler

Vatikan Roma sınırları içinde dünyanın en küçük devletidir. Kendisine ait bayrağı ve askerleri vardır. Vatikan, Hristiyanlığın yönetildiği yer ve merkezidir. Papa tarafından yönetilir. Vatikan, Hristiyanlar için çok kutsal olup  burayı ziyaret eden hristiyanlar hacı oluyor. St.Pietro Bazalikasına girildiğinde sağda bulunan hac işareti altındaki kare duvara başlarını yaslayıp dua ederek hacı oluyorlar.

Hristiyanlığın  başkenti olan vatikanda 2000 den fazla din görevlisi var ve Papa seçildiğinde Papa’nın seçildiğinin duyurulması adına st. Pietro (Aziz Peter) Bazalikasının  bacasında duman  yanıyor.

 

İtalya ve Roma gezilerinin mutlaka görülmesi gerek yerlerinden biridir Vatikan. Vatikan başlı başına bir gün geçirebileceğiniz bir yerdir Roma gezi programınızda bir günü Vatikan gezisine ayırın. Vatikanda gezilecek yerler nereleridir.

san pietro meydanı

San Pietro Meydanı

San Pietro Meydanı

Vatikan’ın simgesi durumunda ki San Pietro Meydanına geldiğinizde nereye bakacağınızı şaşıracaksınız. Baktığınız her yerde hayranlık uyandıran bir yapı ile karşı karşıya olacaksınız. Burada inanılmaz bir atmosfere hazır olun. Piazza San Pietro (San Pietro Meydanı), Vatikanın ana meydanı ve görülmesi gereken önemli yapılarından. Aziz Petrus Meydanı olarakta bilinir. 1656-1667 yılların arasında İtalya’da bir çok esere imza atmış olan özellikle Roma’da gördüğünüz tüm çeşmelerin tasarımcısı ünlü mimar Bernini tarafından tasarlanmış bir meydandır. Meydan elips şeklinde ve 248 sütun ile çevrelenmiştir. Bu sütunların üst kısmında ise azizlerin heykelleri bulunmakta.

vatikan gezi rehberi

San Pietro Meydanı sütun üstündeki heykeller

vatikan roma gezi rehberi

San Pietro Meydanı obeliks

san pietro meydani obeliks

San Pietro Meydanı Obeliks

Meydanın tam ortasında Mısır’dan getirilmiş orjinal bir obelisk ve bunun iki yanında birer çeşme vardır. Aynı zamanda bu meydan Papa’nın halka seslendiği ve halk ile buluştuğu meydandır. Hristiyan aleminin en büyük ve en önemli yapılarından olan St. Pietro Bazalikasını da içinde barındırır.

san pietro meydanı çeşme

San Pietro Meydanındaki çeşmelerden

san pietro meydani cesme-vatikan

San Pietro Meydanındaki çeşmelerden diğeri

San Pietro Bazalikası

Vatikan gezisi için önemli olan bir diğer yapı, San Pietro meydanında bulunan Hristiyan dünyasının en büyük bazalikası olan San Pietro Bazalikası. Vatikanda gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alması ve mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Bazalika aynı anda 20 bin kişinin dua edebileceği büyüklükte ve içeride çok kıymetli eserler bulunuyor. Bu eserlerin bir çoğu Bernini ve Michelangelo‘ya ait.

Roma İmparatoru Nero zamanında burası hipodrommuş. İsa’nın çarmığa gerilmesinden sonra 12 havarisinden Saint Peter, Paul buraya gelirler ve dini yaymaya başlarlar.  San Pietro Bazalikası bu  12 havariden biri ve en önemlisi olan Saint Peter’in şehit düştüğü yerde yapılmıştır. Ve mezarı Bazalika içinde bulunmaktadır. (Bir Bazalika’nın özelliği içinde Hristiyan dünyası için önemli bir kişinin mezarının bulunması)

Burada bir dip not o zamanlar çok taraflı din inancı olduğu için Hz. İsa çarmığa ters olarak gerilmiştir.

san pietro bazalikası

San Pietro Bazalikası

Bazalika M.S. 4 yüzyılda Floransa’lı mimar olan Michelangelo tarafından yapılmış fakat ömrü burayı görmeye yetmemiştir. Bazalika’nın en üstünde bulunan 42 metre çaplı kubbenin planı Michelangelo’ya aittir fakat kendisi tarafından kubbe tamamlanamamış onun çizimleri ile Giacomo Dalla Porta tamamlamıştır. Mükemmel Roma manzarası sunan kubbe ziyaretçilere ücret karşılığı açıktır. (Asansör ile 7€, merdiven ile 6 €) İster Bazalika dışında bir girişten merdiven (320 merdiven) ile yada asansör ile kubbeye çıkabilirsiniz. San Pietro Bazalikası‘nın tavanı da Michelangelo’nun eseri ve üzerinde bir çok tasvirler ve  hikayeler yer alıyor. Bazalikayı yanlız gezebilirsiniz fakat eserlerin ne olduğunu ve hikayelerini öğrenmek istiyorsanız bir rehber ile yada kulaklık kiralayarak dinleyerek gezebilirsiniz.

Bazalikanın iki yanında bulunan sarılan kollar olarak tabir edilen yapı üzerinde 140 adet heykel bulunmaktadır.

Vatikan Müzesi

Vatikanda gezilecek yerler içerisinde ziyaret edilmesi gerek bir diğer yer Vatikan Müzesi. Vatikan müzesi, Roma‘da bulunan en büyük müze kompleksi içerisinde bulunan eserler bütün Papalar tarafından toplanan önemli ve özel resim, heykel, harita gibi eserlerdir. Kompleks içerisinde ziyaret edilecek birçok yer vardır. Fakat turistler tarafından en çok dikkat rağbet gören yerler: Sistine ŞapeliRaphael’in Odaları ve Etrüsk Müzesi.

Sistine Şapeli

Sistine Şapeli, Vatikanda bir ibadethaneye ihtiyaç duyulması ile yaptırılmış ve  Papa sixtus Şapelin duvarlarının Hz.Musa hikayeleri içeren resimler ile süslenmesini istemesi ile duvarlar resimlerle süslenir. Bu iş için o dönemin ünlü ressamları olan Rosselli, botticelli, perugino gibi isimler çağrılır. Daha sonra bina genişletilmek istenir. Genişletilmeye çalışılan sistine şapelinde sorunlar oluşmaya başlar. Tavanında büyük çatlaklar oluşmaya başlar. Sorunlar büyümeye başlayınca papa Michelangelo dan yardım ister ve Michelangelo  burada harikalar yaratır. Bu özel eser büyük bir törenle açılır.

Sistine Şapeli vatikan gezi rehberi

Sistine Şapeli

Vatikan Bahçeleri

Vatikan’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Vatikan Bahçeleri. Vatikan’ın her yerini gezdikten sonra Vatikan’ın yarısından çoğunu kaplayan birbirinden farklı, mis kokulu, eşşisz bitkilerin olduu Vatikan Bahçelerini gezin. Bu bahçeler içinde bazı binalarda bulunmaktadır. Rönesans ve Barok döneminde kurulmuşlardır.

Vatikan bahçeleri vatikanda gezilecek yerler

Vatikan Bahçeleri

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir