Tığ Örgüsü Plaj Çantası

May 28

Tığ Örgüsü Plaj Çantası

Bu aralar tığ işine sardım. Birkaç havlu için renkli çiçekler hazırladım. Sonra renk renk bir yastık ve bir plaj çantası.  Internet’te tığ ile merserize ip ile neler yapılabilir diye dolaşırken bu çantayı gördüm. Çok hoşuma gitti. Yazın günlük olarak yada plaj çantası olarak kullanabilirsiniz. Ben plaj çantası olarak düşündüğüm için biraz büyük yaptım fakat çok şirin oldu haftasonu günlük olarak kullanabilirim.

Tığ örgüsü merserize plaj çantası için nelere ihtiyacımız var. Ben merserize ip kullandım. İsterseniz değişik türde iplik kullanabilirsiniz. Fakat ipin çok yumuşak ve salık bir ip olmamasına dikkat edin. Yaklaşık 6 tane merserize ip kullandım fakat ipten ipe bence kullanacağınız adet değişecek. İpin kalınlığına uygun 3-5 numara arası tığ ve çantanın içini kaplamak için astarlık bir kumaş.

Ben çantayı yavruağzı renkte bir ip ile yaptım ve içindeki astar için ise canlı yeşil renkte astar kullandım.  Bu şekilde delik kısımlardan astar yeşil olarak görünüyor ve bir farklılık katıyor görüntüye ve modelde daha fazla ortaya çıkıyor.

Gelelim merserize plaj çantasının yapılaması ile ilgili bilgilere. Öncelikle ben size burada çanta model şemasını vereceğim buradan modeli rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki model şemasını kullanabilirsiniz.

merserize-canta-yapimi

Çanta model şablonu

İlk olarak 100 tane zincir  çekerek başladım. zincir işi bitince arada bir zincir boş kalacak şekilde üzerine dolgu yaptım.  Bu sıra bitince hiç geriye dönmeden zincirin diğer tarafına bu defa boş bıraktığımız zincirlere dolgu yaparak devam ediyoruz. Bu sıranın da sonunda ilk başladığımız noktaya dönmüş olacağız ve başlangıç ile birleştirip ikinci sıraya geçiyoruz. İkinci sıraya başladığımızda ise ilk dolgu yapılan aynı yere ikinci dolguyu yapıp buradan bir arttırıyoruz. Bunun yanındaki dolgunun üstüne tek yapıp ondan sonraki dolguya ise üç tane dolgu yapıyoruz. Diğer uç kısmı içinde aynı işlemi yapıp tamamlıyoruz. Bu şekilde çantanın alt tabanını yapmış olacağız. Çantanın alt kısmı için ben 7 sıra aynı işlemi yaptım sizde istediğiniz büyüklüğe göre yapabilirsiniz.

tig-isi-orgu-modelleri

Çantanın alt kısmı

Daha sonra şablonda gördüğümüz modeli aynı şekilde uyguluyoruz. Taban için yanlarda yaptığımız arttırma işlemini yapmadan aynı sayıda devam ediyoruz.

orgu-canta-modelleri-yapimi

Model şablona göre yapılıyor alt ksıım bitince

Çantanın boyu istediğimiz büyüklükte olana kadar modeli aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. İstediğimiz boya geldiğimde ise iki yandan çantanın sapları için olan kısım dışındaki yerler böylece bitmiş oldu. Önce çantanın bir taraftaki sapını daha sonra diğerini örerek ortada sapları birleştiriyoruz. Ben sapları yaparken 30 dolgu bıraktım ve 10 dolgu kalana kadar her sırada her iki kenardan birer tane dolgu eksilterek yaptım bu şekilde sap daha şık durdu.  Dilerseniz saplarını astar yaptığınız kumaştan da yapabilirsiniz. Yada değişik alternatifler uygulayabilirsiniz.

tig-isi-canta-modeli

Çantanın sap kısmı

Son olarak ise astarın dikilmesine geldi sıra. Çantanın ölçülerinde kumaşı kesin ve alt kısmını ve yanlarını dikin bu diktiğiniz kumaşı çantanın içine koyarak ağız kısmından ördüğünüz çanta ile astarı birbirine dikin.

orgu-plaj-cantasi

Astarın çantanın içine dikilişi

canta-modelleri

Burada dikmek yerine tığ ile sık iğne ile birleştirebilirsiniz. Ben çantanın ağız kısmı çok esnek olmasın daha sıkı olsun diye sık iğne yaptım. İsterseniz bu işlemi astarı birleştirme sırasında da yapabilirsiniz.

orgu-plaj-cantasi-modelleri

Çantanın bitmiş hali

orgu-canta-modelleri

Çantanın bitmiş hali

İşte Merserize tığ örgüsü plaj çantası hazır. Güle güle kullanın.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir