Şirin Tatil Rotası Şirince Köyü

May 01

Şirin Tatil Rotası Şirince Köyü

Ben geçen hafta yaptığım İzmir tatilinde Şirince Köyünü ziyaret ettim Harika doğası, sıcak insanları ve değişik lezzetleri ile huzur ve keyif buldum.  Sizde Şirince Köyünün tatil planlarınıza dahil edin harika bir tatil deneyimi olacak .

Şirince köyü İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı en turistik yerlerindendir. Selçuk’a 8 km,  Efes Antik Kentine 12 km ve Kuşadası’na 30 km uzaklıktadır. Selçuk’tan 8 km uzakta bit dağın eteklerine kurulmuş olan köy eski mimari özelliklerini korumuş ve İzmir’de gezilecek yer olarak ilk akla gelen yerlerdendir.

sirince-koyu-izmir-sarap

Şirince köyü görüntüsü ve evleri

Zeytin ağaçları ile kaplı yemyeşil tepelerin arasında kurulmuş olan Şirince Köyü’nün doğasında çam ağaçları, kayalık bölgelerde  makiler, yol kenarlarında mor hatmi çiçekleri ve deve dikenleri dikkat çekmektedir. Mandalina, incir ağaçları ve üzüm bağları göze çarpar.

tatil-nerede-yapilir

Şirince Köyü

turistik-tatil-mekani

Şirince Sokakları

 

Şirince köyü, eski kaynaklarda “Dağdaki Efsane” anılmaktadır. Efes Kentinin dağılmasından sonra bir grubun buraya çıktığı görüşü vardır.

Rum köyü olan Şirince köyü’ne 1923 Türkiye- Yunanistan Nüfus mübadelesi zamanında Rumelili Türkler yerleşmiş. Rum halk tarafından yapılan bağcılık, şarap üretimi, zeytincilik Rumeli Türklerinin ilk yerleşmesi ile aksasa da özellikle son yıllarda gelişen turistik önemi ile beraber yeniden gelişme göstermiştir.

Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet ediliyor. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi adlar ile anılırdı. Cumhuriyetin ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in bu kadar güzel bir yere “Çirkince” demek olmaz demesi ile adı Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

sirince-selcuk

Şirince köyü çarşısı

sirince-koyu-türkiye-tatil

Şirince sokakları

 

Adı gibi bu şirin köy, özellikle hafta sonu turistlerince dolup taşıyor. Bölgedeki tarihi yörelere yakınlığı nedeniyle yabancı turistlerin de uğrak yeri. Şirince Köyü, Sit alanı ilan edildiği için mimarisi eskisine sadık kalınarak korunmuştur. Evler iki katlı olarak inşa edilmiştir. Sokaklar dar ve genelde yokuştur. Sokaklarda gezerken kendinizi tarihte yolculuk yapar gibi hissedeceğiniz Şirince Köyü özellikle haftasonu için gidilebilecek yerler arasındadır. Birçok turistik yere yakın olması  nedeni ile çok sayıda yerli ve yabancı turistl tarafından ziyaret edilmektedir.

Şirince’ye ulaşmak için birçok alternatife sahipsiniz. Uçak ile İzmir Adnan Menderes Havalimanına gidip buradan araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile geliyorsanız İzmir istikametinde gelip Aydın otobanına girin buradan  Aydın, Selçuk tabelalarını takip ederek Selçuk’a ulaşın. Selçuk’a geldiğinizde Şirince tabelasını göreceksiniz. Yaklaşık 8 km yeşillik ve harika manzaraya sahip yoldan sonra Şirince Köyüne varmış olacaksınız.

Şirince Köyünde konaklamak istediğinizde ise eski evlerden restore edilerek pansiyona dönüştürülmüş yerler bulabilirsiniz.

Şirince Köyünde birçok farklı lezzet bulabilirsiniz.  Özellikle çöp şiş, gözleme Şirince köftesi denenmesi gerekenlerden. Şirince’de her yerde şarap evleri gözünüze çarpacak. Mutlaka bunlardan birkaçına uğrayarak özel sek ve meyvalı Şaraplarından deneyiniz. Çilek, mürdüm eriği, ahududu, şeftali, böğürtlen, vişne, kavun gibi birçok meyvalı şarap bulmanız mümkün. Bunlarda farklı alkol oranlarına sahip deneyerek size uygun şaraplardan satın almayı ihmal etmeyin. Bunun yanında özel üretim sek kırmızı ve beyaz şarapları tatlı yada ekşimsi tadları ile bulabilirsiniz.

sirince-meyveli-sarap

Şirince Şarapevleri

sirince-sarabi

Özellikle Kaplankaya Dereli Şarapevi misket üzümünden ürettiği beyaz tatlı şarap ile favorim idi. Ayrıca her yeri Atatürk posteri ve sözleri ile süslü dükkan görülmeye değer.

Sarapevi-sirince-izmir

Atatürk fotoğrafları ile süslü Şarapevi

Şarap dışında sokaklarda çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlara rastlamanız mümkün. Takılar, el işleri, hediyelik eşyalar, ev yapımı reçeller, damla sakızı reçeli, kıyafetler, tahta oyma eşyalar, ev yapımı zeytinyağlı sabunlar bulmanız mümkün.

izmir-tatil-mekanlari

Hediyelik eşya dükkanları

sirince-koyu-hediyelik-esya

 

sirince-zeytinyag-sabun

Zeytinyağ ve sabunlar

Tepede bulunan eski kiliseyi ziyaret ederek buradan Şirince Köyünün o eşsiz evlerini ve güzelliğini bahçesinde oturarak izlemeden dönmeyin.

Şirince Köyü gezildikten sonra, dinlenmek için en uygun yer, asırlık çınar ağaçları gölgesinde Çınaraltı Meydanı. Taze demli bir çay bu şirin köyde tüm yorgunluğu almaya yetiyor.

eski-soba

Bizim Hanımeli Retaurantta sobaile çöp şiş keyfi

sirince-koyu-selcuk

Tepedeki kiliseye çıkan merdivenler

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir