Sahanda Yumurta

Haz 30

Sahanda Yumurta

Ramazan ayı başladı. Ramazan ayı, yine kendine öz huzuru, bereketi ve mutluluğu ile geldi. Ramazanın başlaması ile bir ay boyunca sahur için hazırlık yapacağız.  Sahur için tercih edebileceğiniz sizi tüm gün boyunca tok tutacak yumurta.

Yumurta bazen zararlı, bazen yararlı olduğu yönündeki tüm ifadelere rağmen tahtını koruyor. Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta haftada en az iki defa tüketilmeli. Özellikle gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gerekiyor. Fakat çocuklarda yumurtayı genelde sevmiyor. Size vereceğim sahanda yumurta tarifi ile yumurtayı biraz süsleyerek çocukların beğenisini kazanabilirsiniz.

Yumurtanın sarı kısmı sırf yağ protein olan kısım ise beyaz kısmında.  Sadece sarısını tükettiğinizde yağ olduğu için size yağ olarak geri dönüyor. Fakat sarısı ve beyazı birlikte tüketildiğinde sarı kısım yağ özelliğini kaybediyor. (Dukan Diyeti kitabından alıntı bir bilgi) Özellikle diyet yapanlar buna dikkat etmeli.

Gelelim sahanda yumurta tarifine.

Sahanda yumurta için gerekli malzemeler;

  • 2 adet yumurta
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • Tuz
  • 1/4 cherry domates
  • Birkaç maydanoz yaprağı

Sıra geldi sahanda yumurtayı pişirmeye. Yumurtaları pişireceğimiz yayvan bir tava içine tereyağını koyun. Ve ocakta tereyağı eritin.  Yağın yanmaması çok önemli. Ocağı altını kısın ve eriyen yağın içine yumurtaları  yan yan gelecek şekilde kırın. Yumurtaları kırıp tavanın içine koyarken sarısının dağılmamasına dikkat edin. Çok yavaş ve tavanın içine çok yakından bıraktığınızda yumurta dağılmıyor.  Kısık ateşte yumurtaları pişmeye bırakın. Arada yumurtanın beyazını karıştırın fakat sarısına müdahale etmeyin. Kısık ateş olduğu için sarı kısım kendi kendine pişiyor. Bu sırada üzerine  biraz tuz dökün.  Yumurtanın beyaz kısmı istediğiniz kıvamda piştiğinde ocağın altını kapatın. Sahanda yumurtamız hazır.

yumurta-yemekleri-tarifi

Kenar kısımlarını spatula yardımı ile kaldırın. Ve servis yapacağınız tabağa kenarlar serbest kalınca spatula ile alın.   Sahanda yumurtayı bu şekilde yada süsleyerek servis yapın. Maydanozdan saçlarını yapın. 1/4 küçük domates ile dudağını yapın. İşte şirin yüz sahanda yumurta hazır. Dilerseniz üzerine karabiber dökerek sıcak iken servis yapın.

 

Afiyet olsun….

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir