Roma’da Gezilecek Yerler Rehberi

Ağu 20

Roma, İtalya‘da Lazio bölgesinde bulunan bir şehir. Hem Roma ilinin, hem Lazio bölgesinin başkenti. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Nüfusu yaklaşık 2.8 milyondur ve İtalya‘nın ekonomi bakımından birinci sıradaki şehridir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunur. Akdenize yakındır ve Akdeniz iklimi hakimdir. Roma Avrupa şehirleri arasında gezilecek yer açısından en zengin şehirlerden biri. Ve Roma’da İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş ve İmparatorluklara başkentlik yapmıştır.Para birimi olarak ise Euro kullanılıyor. İtalyanca ana dilleri olsa da nerede ise herkes ingilizce konuşabiliyor. Fakat İtalyanca konuşmaya çalışmanız çok hoşlarına gidiyor.

Evet genel bir Roma bilgisinden sonra sizinle Roma ile ilgili izlenimlerimi paylaşacağım. Roma en çok görmek istediğim Avrupa şehri idi. ETS tur dan Roma turu ayarladık ve  arkadaşım ile 4 güzel gün geçirdik.

Roma İstanbul’dan uçak ile 2,5 saat sürüyor ve Türkiye ile Roma arasındaki saat farkı bizden 1 saat gerideler. Sabah karşı tur uçağımız ile yola çıktık ve gün yeni ışımaya başlarken Roma’ya vardık.  Mayısın ilk günlerinde gittik ve hava oldukça sıcaktı. Roma’ya gitmek için en iyi  zaman  Mayıs imiş özellikle temmuz ve ağustos ayları Akdeniz ikliminden dolayı çok sıcak geçiyormuş. Roma’da yaya olarak her yere gideceğinizi göz önünde bulundurduğunuzda çok fazla sıcak sıkıntı olabilir. Roma‘da gezilecek yerler adı altında ki tüm mekanlarda bir turist kalabalığı sizi bekliyor olacak buna hazırlıklı olun. Ayrıca hırsızlık olaylarında özellikle göçmen olarak gelen kişiler tarafından kurulan çetelerce sıkça yapıldığı konusunda  rehberimiz dikkatli olmamız için bizi uyardı. Burda bilmeniz gereken piazza meydan, pallazo saray , via cadde demek bu kelimeler ile burada çok sık karşılaşacaksınız.

Roma’da her yerde bir geçtiğiniz yerde bir tarihi yapı göreceksiniz bu yapılardan kalın sütunlu olarak yapılmış olan yapılar tanrılara adanmış yerlerdir. Roma’ya ilk Hristiyanlık Konstantin zamanında gelmiştir.

İtalya su zengini bir devlet ve her meydanda çeşme kullanıldığını göreceksiniz. Roma’da aynı şekilde her meydanında mutlaka çeşme olan bir yer ve bu çeşmelerin hepsinden su akmakta fakat hepsinin suyu içilmez. Bazı çeşmelerin suyu içilebiliyor. Roma’da bulunan tüm çeşmeler Barok mimarisinin bulucusu olan Bellini2nin yada babasının eseridir.

Roma trafik bakımından İstanbul’u aratmayacak durumda fakat trafikte sürücüler inanılmaz saygılı. Mesela yaya geçidinde bir yaya varsa mutlaka öncelik yayanındır ve sürücü durup mutlaka yayanın geçmesini bekler. Bu bizim çok alışık olmadığımız bir durum olduğu için ilk başta yadırgayıp biz ve arabalar karşılıklı olarak durup birbirimizin geçmesini bekledik. 🙂

Roma’nın bir ucundan bir ucuna mesafe 55 km. Roma’da her yer yemyeşil ve binadan çok yeşillik görme şansınız var. 5 büyük parkı mevcut ve villa borghese en büyük parkı. Ayrıca otobanlarda bir tek reklam panosu göremezsiniz çünkü görüntü kirliliği yarattı için reklam tabelaları yok.

Romalılar zamanında hamam terme denilirmiş ve Roma aktif hayatında 70’den fazla hamam vardır.Hatta bu hamamlar içinde 1500 kişilik olanlar vardır.

İtalyan köylerinde yaşayanlar yaşam şartlarından memnun oldukları için Roma’ya göç yoktur bu nedenle nüfus artışı yoktur. İtalya 17 ayrı bölgeden oluşmaktadır. Roma Lazio bölgesindedir.

Roma’da nereleri görmeli, nereleri gezmelisiniz? Roma’da her yer görülmeye değer ve görülmesi gereken çok fazla yer var tam bir tarih ve kültür noktası. Tabi sanatı da unutmamak gerekir. Roma’da sokaklarda gezerken bile görmeye değer birşeyler bulacağınızdan emin olun. Roma’da gezerken metro ve otobüs ile ulaşım oldukça rahat. Toplu taşıma ile gezecekseniz mutlaka Roma Pass Card 3 gün kullanım imkanı olan ve toplu taşımaya ilave olarak iki müzeye bedava giriş ve şehir içi gezi otobüslerinde tur hakkı veren bu kartı alın.  Roma’da gezilecek yerler nereleri şöyle sıralayabiliriz;

san pietro meydanı

San Pietro Meydanı

 

Vatikan: Vatikan aslında Roma içinde başka bir ülke. Dünyanın en küçük ülkesi ve hristiyanlığın yönetildiği, Papa’nın yaşadığı yer. Vatikan başlı başına bir devlet ve kendi bayrağı askerleri var. Vatikan’daki muhafızlar İsviçreli ve Michelangelo tarafından tasarlanan kıyafetleri giyiyorlar

Roma ile Vatikanı birbirinden yüksek ve sağlam duvarlar ayırıyor. Vatikanda San Pietro meydanına geldiğinizde  yapıların ihtişamı ve tabiki sanatsal, mimari güzelliği karşısında nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz.Vatikanda en önemli yapılar San Pietro meydanı, San Pietro Bazalikası, Vatikan Bahçeleri, Sistine Chapel, Vatikan Müzesi, Vatikan ile ilgili daha detaylı gezi notları için tıklayınız.

 

roma'da gezilecek yerler kolezyum

 

Kolezyum (Collesseum):  Roma’da bulunan ve güçlü bir komutan olan İmparator Vespasianus tarafından  MS 72’de yapımına başlanan ve 8 yılda tamamlanan bir arenadır. Kolezyum’un açılışı 100 gün sürmüş ve gösteri ve festivaller düzenlenmiştir. Yine açılışta gösterilerde kimi söylentiye göre 5000 kimine göre 9000 vahşi hayvan kullanılmış ve açılışa özel para bastırılmıştır. Kolezyum’da gladyatörler ile vahşi hayvanlar dövüştürülürmüş halkın en büyük ve en keyif aldığı yer buradaki dövüşlermiş.

Kolezyumu gördüğünüzde o zaman yaşanan ihtişam ve dövüşlerin büyüklüğünün tahmininizden de fazla olduğunu göreceksiniz. Kolezyum ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

 

 

Vittoria Emanuelle Anıtı: 

* Piazza Venezia

* Aşk çeşmesi

* İspanyol merdivenleri

* Pantheon

* Piazzo Novana

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir