Ramazan’ın Sultanı Güllaç Tarifi

Haz 29

Ramazan’ın Sultanı Güllaç Tarifi

Huzur, bereket ayı Ramazan ayı geldi. Ramazanın coşkusu insan üzerinde yarattığı duygular gerçekten çok farklı. Yardımlaşma, sevgi, saygı ayı Ramazan. Ramazan ayının en güzel tarafları iftar ve sahur sofraları ve tabi bu sofralarda misafir ağırlamak. Bu sofralar çok daha özenilerek ve itina ile hazırlanır. Herşeyin eksiksiz ve en mükemmeli ile olmasını isteriz. Ramazan ayının geleneksel tatlısı Güllaç iftar sofralarının vazgeçilmez, olmazsa olmazı. Sadece Ramazan ayında tükettiğimiz Güllaç tam kıvamı ile yapıldığında doyumsuz bir tatlı.

Ramazan ayının geleneksel tatlı Güllaç, 1489 yılında Osmanlı Sarayına girmiş. O yıllarda halk mısır nişastasından yufkalar açarmış. Bunlar hava ile temas ettiği için zamanla sertleştiği  için insanlar kuruyan yufkaları süt ve şeker ile ıslatıp yermiş. Zamanla içine gülsuyu katılmış ve “güllü aş” ismini almış. Zaman içinde  ismi Güllaç olarak değişmiş.Saraya girişi ise Kastamonu gezisi sırasında Kastamonulu Ali Usta elinde kalan yufkaları süt ve şeker ile ıslatıp saray görevlilerine ikram etmiş. Saray görevlilerinin beğenmesi ile Ali Usta ve Güllaç bir ferman ile saraya getirilmiş. Ve Güllaç sarayın gözbebeği tatlıı, Ali Usta Tatlıcıbaşı olmuş. işte Güllaçın böyle bir tarihi var. Hatta bazı kaynaklarda Kanuni Sultan Süleyman’ın çocuklarının sünnet töreninde tatlı olarak Güllaç ikram ettirmiş.

iftar-sofrasi-yemek-tatli

Peki bu sarayın bile gözbebeği olan Güllaç tarifi nedir? Nasıl yapacağız? Yapılışı çok kolay. Önemli olan sadece tarifteki miktarları uygulamak.

Güllaç için gerekli malzemeler;

  • 11 adet güllaç yufkası
  • 11 su brdağı süt
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1/2 su bardağı hindistan cevizi
  • Toz fındık
  • Toz Antep fıstığı
  • File badem
  • Birkaç tane kiraz (Konserve olanı kullanabilirsiniz ama tazesi varken ben onu tercih ettim.)

Gelelim Güllaç tarifine. Öncelikle büyükçe bir tencereye süt ve şekeri koyarak kaynatın. Ve ocakta aldığınız sütü ılınana kadar bekletin. Yuvarlak yada kare, diktörgen tepsi içine Güllaç yufkasını koyun. Güllaç yufkasının parlak yüzü üste kalacak şekilde koymaya dikkat edin. (Güllaç yapımı püf noktalarından biri) Sütten bir su bardağını ayırın. Üstüne 1,5 kepçe kadar süt şeker karışımını dökün. Sonra biraz pudra şekeri ve hindistan cevizi serpin.

güllac-nasil-yapılır

Güllaç yufkalarını süt ve şeker karışımı ile ıslatın

Üstüne güllaç yufkasını koyun ve aynı işlemleri tüm yufkalar bitene kadar yapın. İsterseniz yufkaların yarısına gelince file badem koyabilirsiniz.

Hazırlanan güllaç ve ayırdığınız bir bardak süt soğuduğunda sütü güllaçın üstüne dökelim. Ve son olarak güllaçın üstünü toz fınık, antep fıstığı, kiraz ile süsleyin. Soğuk olarak servis yapın.

razaman-sofralari-gullac

Afiyet olsun….

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir