Pastırmalı Yumurta (Fırında)

Oca 05

Pastırmalı Yumurta (Fırında)

Yine bir pazar sabahı kahvaltılık tarifleri ile karşınızdayım. Hafta sonu ailece kahvaltı tek zaman ise değişik tatlar denemek istiyoruz. Hele birde misafirimiz varsa daha da değişik tarifler araştırıyoruz. Aslında birçoğumuzun bildiği ve yaptığı tarifi değişik bir sunum ile servis yapabileceğiniz şekli ile nasıl yapacağınızın tarifini vereceğim. Kayseri’den pastırmalar geldi. Arkadaşımın ailesine teşekkür ediyorum. Laf aramızda harika idi. Tabi pastırma bu kadar güzel olunca değişik güzel alternatif tarifler ile taçlandırmak gerekir pastırmayı diye düşündüm.

Fırında pastırmalı yumurta denedim. Nefis oldu. Hatta yumurtayı neden hiç fırında yapmıyorum diye düşündüm. Bir gün onu da deneyeceğim. Şimdi gelelim Fırında Pastırmalı Yumurta tarifine.

Fırında Pastırmalı Yumurta için gerekli olan malzemelerimiz. (Dört kişilik)

  • 4 adet yumurta
  • 8 dilim pastırma (parçalanmamış olmasına özen gösterin)
  • 4 adet fırın kasesi
  • Alüminyum folyo

 Fırında Pastırmalı Yumurta tarifimize gelince. Önce fırın kaselerinin içine alüminyum folyoyu kenarlarına taşacak şekilde yerleştiriyoruz.

pastirmali-yumurta-firinda

Pastırmanın kenarında bulunan çemeni temizliyoruz. Pastırmaları alüminyum folyo yerleştirdiğimiz fırın kaplarının içine her bir kasenin içine iki dilim pastırmayı  artı şeklini alacak şekilde koyuyoruz.

pastirmali-yumurta

Her bir kasenin içine bir tane yumurtayı kırıyoruz. Ve alüminyum folyonun dışarıda kalan kısımları  ile kaselerin üzerini kapatıyoruz. Folyo kapatıldığında pastırma kurumadan daha yumuşak olarak pişmektedir.  isterseniz alüminyum folyo kullanmadan; pastırmaları direk fırın kaselerine yerleştirerek yumurtaları kırıp pişirebilirsiniz. Fırın kaselerini fırın tepsisine yerleştiriyoruz.

kahvaltilik-tarifleri

Önceden ısıttığımız 180 derece fırında 10-12 dakika kadar pişiriyoruz. Pişme sırasında kontrol edelim. Yumurtayı sevdiğiniz kıvama göre fırında daha az yada daha fazla kalması gerekebilir.

pastirmali-yumurta-kahvaltilik

Yumurta istediğimiz kıvama geldiğinde pastırmalı yumurtayı fırından çıkarıyoruz. Fırın kaselerinden alüminyum folyo ile pastırmalı yumurtayı çıkarıp bu şekilde servis yapabilirsiniz. Görsel olarak hoş ve değişik servis olacak.

pastirmali-yumurta-kahvaltilik firinda-pastirmali-yumurta

Afiyet olsun….

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir