Özel Günler için Anı Çerçevesi Yapalım

May 22

Özel Günler için Anı Çerçevesi Yapalım

Ne kadar güzel ve yaratıcı ürünler var özel günlerimizi için. Bunlardan en hoşuma gidenlerden biri de anı çerçevesi. Kutlanan özel güne ve konsepte uygun olarak hazırlanmış anı çerçeveleri ile eğlenceli fotoğraflar elimizde hatıra olarak kalır. Özellikle kına gecesi, bekarlığa veda, nişan, doğum günleri, baby shower, mezuniyet törenleri için vazgeçilmez aksesuarlar  arasında. Anı çerçevelerini parti malzemeleri satan yerlerde bulmanız mümkün. Genelde karton üzerine baskılı olarak bulabilirsiniz. İsme özel olarak hazırlatmakta mümkün.

Özel günler için sizde değişik bir anı çerçevesi arıyorsanız kendinizin de kolaylıkla hazırlayabileceği anı çerçevesinin yapımını anlatacağım.

Anı çerçevesi için gerekli malzemeler;

 • 2 tane bir tabaka kalın mukavva (Kırtasiyelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.)
 • Kullanmak istediğiniz renk ve tasarıma uygun boyutlarda renkli keçeler (Eminönü’nde kolaylıkla bulabilirsiniz)
 • Yapıştırma için silikon tabancası
 • Süsleme için kurdele, dantel, çiçek, renkli taşlar, tül (süsleme aksesuarları arzunuza göre değişir)
 • Süsleme için kullanmak istediğiniz harf, çiçek kalıpları

Öncelikle anı çerçevesini nasıl yapacağınızı kafanızda tasarlayın. Bu tasarlama işleminde en önemlisi hangi özel günde anı çerçevesini kullanacağınız.  Kına gecesi, nişan, bekarlığa veda için kullanacağınız konsept ile bebek doğum günü konsepti aynı olmayacaktır.

Ben nişan töreni için hazırladım anı çerçevesini. Bu nedenle kurdele, dantel, yapma çiçek ve keçe ile hazırlanan çiçekler kullandım.

Mukavvanın dört kenarında 12 cm olacak şekilde bir cetvel yardımı ile çerçeve oluşturun. İçte kalan kısmı bir maket bıçağı yardımı ile keserek çıkarın. İkinci mukavvaya da aynı işlemi uygulayın. Ve iki mukavvayı birbirine silikon yada kuvvetli bir yapıştırıcı yardımı ile yapıştırın. Bu işlemi daha kalın ve sağlam olması için yapıyoruz isterseniz tek kat ile de çalışabilirsiniz fakat fotoğraf çekinme sırasında sabit durması bu şekilde zor olabilir.

kina-gecesi-nisan-bekarliga-veda-malzemeleri

Şimdi elimizde iç kısmı kesilmiş bir çerçeve var. Ve bu çerçevenin kenarlarını keçe yardımı ile istediğimiz şekilde kaplayabiliriz. Ben kenar kaplamada iki farklı renk kullandım siz tek renk yada daha fazla renk ile kapyalabilirsiniz. Keçeyi  her iki kenar için arkaya kıvrılıp yapıştırılacak kadar fazlalık bırakarak uygun şekilde kesin ve silikon yardımı ile arkadan yapıştırın. Tüm kenarlar bitince arka görüntünün daha iyi olması için kenar genişliği ve uzunluğunda keçe keserek bunları mukavvaya kenar uçlarından yapıştırın.

ozel-gun-ani-cercevesi-kece-modelleri

Sıra geldi çerçevenin üstünün süslenmesine. Bu tamamen sizin hayal gücünüze ve zevkinize kalmış. Ben gelin ile damatın isimlerini yazdım. Bunun için internetten keçe harf şablonları araması yaptığınızda birçok değişik görsel çıkacak beğendiğiniz harf şablonlarını istediğiniz boyutlarda yazıcıdan çıkarın ve keçeleri bu harf şablonlarına göre kesin. Süslemek için hazırladığınız diğer şablonlar yardımı ile keçeleri istediğiniz renklerde kesin. Ve tüm bu keçe malzemeleri istediğiniz gibi anı çerçevesinin kenarlarına silikon tabancası yardımı ile yapıştırın.

İsterseniz benim yaptığım gibi dantel ve kurdeleden fiyonklar yaparak yapma çiçek  kullanarak süslemeye renk katabilirsiniz.

kina-gecesi-hazirliklari

Anılarınızı biriktirin

İşte anı çerçevesi hazır sırada bu özel günü anı çerçevesinde çekineceğiniz fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek.

 

 

 

 

8 comments

 1. Fulya Tekaüt /

  Sizin sayenizde ogluma cok guzel bir hatira cercevesi yaptim teşekkür ederim 🙂

 2. elif /

  ya yaptığın bir mukavva büyüklüğündeki hatıra çerçevesi çok küçük oluyor ama son resimde üç kişi sığmışlar nasıl oldu ben daha büyük yapmak istiyorum.

  • MErhaba Elif hanım,
   Mukavva kırtasiyelerde iki boy olarak satılıyor. 1 tabaka ve yarım tabaka olarak. 1 tabaka mukava kullanarak yaptım ben ve 3 kişi içine rahat sığdı. Piyasada satılanlardan daha büyük boyutta oldu. Olmazsa iki küçük mukavvayı birleştirerekte yapabilirsiniz.

 3. Merve /

  İsim yazmakiçin harf kalıplarına nasıl ulaşabilriiimm boyutu aşmasın diye

 4. mehmet /

  çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelllllll aferim

 5. mehmet /

  harika

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir