Örgü Çiçek Motifi ile Havlu Süsleme

Nis 19

Örgü Çiçek Motifi ile Havlu Süsleme

Yaz geliyor her taraf çiçeklenmeye ve rengarenk olmaya başladı. O zaman evlerinde yazı karşılama zamanı geldi. Ellerimizle hazırladığımız çiçekli havlular ile banyodan başlayalım.  Sevdiğiniz renklerde, sevdiklerinize hediye edebileceğiniz harika fikirler. Ben English Home’dan birkaç bambu düz havlu aldım. Değişik bir uygulama için düz beyaz ve krem rengi havlulara ihtiyacım vardı. Bir tanesinin kenarlarında 15 cm. lik bir şerit bulunuyordu. Ne yapabilirim diye düşündüm ve renkli çiçek motifler ile süslemek geldi aklıma. Ve kız kardeşim için çeyiz hazırlıklarında olduğumuz  şu günlerde tam olarak yerini buldu.

Öncelikle havlu süslemek için düz renk, desensiz, benimki gibi kenarında bir şerit olabilir yada olmaz, tercihen beyaz, krem renklerinde bir havlu gerekli. Farklı renk havlulara  da uygulayabilirsiniz fakat onlarda tek renk çiçek çalışmanız daha hoş olacaktır. Çiçek motifler için ben merserize ip kullandım.  Kalın nakış ipi ile de yapabilirsiniz fakat bu aralar merserize ip ile yapılanlar genelde mağazalarda göze çarpıyor. E tabi birde motifimizi örmek için tığa ihtiyaç var. İpin kalınlığına göre uygun tığı seçebilirsiniz. Genelde iplerin üzerinde kullanılması önerilen tığ ve şiş numaraları yazıyor.

Gelelim örgü çiçek motifli havlu yapımına. Havlumuzu aldık. Merserize ipimiz elimizde. Ben internet’te bayağı bir araştırdım ve hoşuma giden bir çiçek motif modelini çıkardım. Sizde başka bir model ile yapabilirsiniz yada benim adım adım anlatacağım modelli yapabilirsiniz.

Örgü çiçek motifi yapımına geçelim. 8 adet zincir çekerek başlayın. Ve iki ucu birleştirerek bir daire oluşturun.

orgu-modelleri

Zincir çekin ve iki ucu birleştirin

Dairenin içine 20 adet dolgu yapın. Dolgu yaparken tığın üstüne ipi bir kere atın ve üç defa da çıkarın. İkinci sırada; iki tane dolgu yapıp, iki zincir çekin ve yeniden iki dolgu yaparak devam edin. Bu sırayı bu şekilde tamamlayın. Alt sıradaki tüm dolgu direklerine batın arada hiç boş bırakmayacaksınız. 10 adet iki taneli dolgu direği olacak.

orgu-nasil-orulur

Birinci ve ikinci sıralar

Üçüncü sırada; alt sırda zincir ile yapılan yerlerin içine dolgu yapın iki zincir çekin ve yine aynı yere iki dolgu daha yaparak bir zincir çekin ve bir sonraki zincir içine geçin ve aynı işlemleri tekrar edin.

cicek-motifi-orgu-tarifi

Üçüncü sıra

Dördüncü sırada; Bu defa üçüncü sırada iki zincir ile yaptığımız kısımlara çalışacağız. Burada ilk dolguda tığın üzerinde birkez ipi atıp iki kerede dolguyu tamamlayacağız. İkinci ve üçüncü dolguda yine tığa birkez ip atıp dolguyu üç defa da tamamlayacağız. Dördüncü dolguda Tığa ipi iki defa atıp dolguyu dört defada tamamlayacağız.   Beşinci ve altıncı dolguda yine tığa bir kez ip atıp dolguyu üç defa da tamamlayacağız. Don dolguda tığın üzerine bir kez ipi atıp iki kerede dolguyu tamamlayacağız.

Orgu-modelleri-resimli-anlatim

Dördüncü sıra

Ve tek zincir ile yapılan kısma hiç ip atmadan batıp bir kerede çıkacağız. Bu şekilde bu sırayı bitireceğiz. Ve iki ucu birleştirip motifimizi tamamlamış olacağız.

orgu-yastik-modelleri

Dördüncü sıra

 

orgu-modelleri

Çiçek Motifinin tamamlanmış hali

Bu motiflerden kullanacağınız havlunun kenarına aralıklar ile ne şekilde dikeceğinize karar vererek  gerekli sayıda kadar motif örün. Bu tarz havlularda genelde tek kenar üzerinde süsleme yapılıyor, bunun tercihi size kalmış. Ben batik iplik seçtim isterseniz siz farklı renkler kullanabilirsiniz.

elisi-hobi-modelleri

Çiçek örgü motifler

Sıra havlu üzerine motifleri dikmeye geldi. İstediğiniz şekilde iğne ile tutturarak motifleri havlunun kenarına koyun. Direk dikmeden iğne ile tutturduğunuzda farklı şekiller ile koyarak hangisinin daha güzel durduğunu görebilirsiniz. Havlu üzerine örgü çiçek motifleri iğne ile dikin. Dikerken motiflerin terste kalan yüzeyinden üst kısmam çıkmamaya ve havlunun alt kısmına iğne ile çok çıkmamaya dikkat edin.

kendin-yap-havlu-modeli

Motifi havluya dikelim

İşte şık ve kullanışlı havlumuz hazır.

hobi-kendin-yap-el-orgusu

Kenarı örgü motif ile süslenen havlu

 

ceyizlik-havlu-modelleri

Kenarı örgü motif ile süslenen havlu

ceyizlik-havlu-modelleri

Kenarı örgü motif ile süslenen havlu

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir