Örgü Battaniye Keçe ile Süsleniyor

Eki 20

Örgü Battaniye Keçe ile Süsleniyor

Önümüzde soğuk kış günleri var. Hatta bu sene erken yüzünü göstermeye başladı. Kış günlerinde evde otururken battaniye vazgeçilmezlerden. El örgülerinin bu kadar revaçta  ve tüm mağazalarda örgü battaniye gözümüze çarpıyor. Kış günlerinde hepimizi ısıtacak keyifli ve şık bir örgü battaniye önerisinde bulunacağım. Hemde tamamen el emeği bir battaniye.

Geçen yıl ince angora yün ip ile battaniyeler ördüm. Genelde batikli ip kullandım. Örgü battaniyeyi nasıl mı yapacaksınız? Öncellikle beğendiğiniz bir ip seçmekle başlayacaksınız. Benim önerim ipin çok kalın olmaması. Alize Angora Gold Batik Design ip kullandım ince fakat çok sıcak tutuyor. Benim kullandığım ip için 220 ilmek ile başladım ve 4,5 numara şiş kullandım.Siz kullandığınız ipin kalınlığına göre ilmek ile uygun kalınlıkta şiş kullanabilirsiniz. Örgü battaniyenin ilk 10 sırasını haraşo yaptım. Daha sonra iki kenarda 10 ilmek haraşo ve diğer kısımları düz örgü ile ördüm. Bitirirken son sırayı yine sadece haraşo yaparak bitirebilirsiniz. Örgü battaniye için farklı modeller de uygulayabilirsiniz.  Uzunluğunu yaklaşık olarak 1,80 – 1,90 metre olarak yapabilirsiniz. Benim ördüğüm ipten  dört yumak battaniye için yetti.  İşte sizin için yaptığın battaniyelerden örnek daha sonra diğer yaptıklarımı ve model fikirlerini sizinle paylaşırım.

el-orgusu-battaniye

Örgü battaniye

orgu-battaniye modelleri

Keçe ile birkaç çalışma yaptığımdan beri yeğenimde onun için bir şey yapmamı istiyordu. İşte onun içinde bir örgü battaniyeyi keçe ile süslemeye karar verdim. Annesinin daha önce onun için ördüğü düz renk örgü battaniyeyi süslememi istedi.

Battaniyeyi süslerken hangi yolları izlediğim resimlerle size anlatacağım.

Öncelikle keçe süsleme için kullanacağım bir model bulup battaniye üzerinde bu modeli ne şekilde kullanacağımı tasarladım. Yeğenimin isteği ile Baykuş kullanmaya karar verdik. Ve battaniyenin karşılıklı çapraz kenarlarına dal üzerinde duran bir baykuş koyum. Modelleri buldum ve modelleri istediğim büyüklükte yazıcıdan çıkardım. Yapmak istediğim süslemeye uygun olarak yazıcıdan çıkardığım  modeli keserek kalıpları çıkardım.

kece-calismalari

Model ve kalıplar

kece-modelleri

Kalıplar keçe üzerine çizilir

Battaniyeme uygun renkteki keçeleri kalıplara uygun olarak kestim. İşte bundan sonra hayal gücümüz ile istediğimiz gibi elde ettiğimiz parçaları birleştiriyoruz. Resimlerde ne şekilde birleştirdiğimi ve ne çeşit dikiş uyguladığımı görebilirsiniz.

keçe-susleme

Keçe kalıplar yardımı ile kesilir

bebek-battaniye-modelleri

Keçe parçalarını birleştiriyoruz

orgu-battaniye

Keçe üzerini değişik dikiş teknikleri ile süsleyebiliriz

 

orgu-battaniye-kece-susleme

Tüm parçalar birleştirilir

Öncelikle tüm parçalardan elde etmek istediğimiz bütünü oluşturuyoruz. Keçe süslemede kullanacağımız model üzerinde süslememiz  tamamen bittikten sonra parçalarımızı istediğimiz gibi battaniyemizin üzerine dikerek birleştiriyoruz.

battaniye modelleri

Keçe parçalar örgü battaniye üzerine dikilir.

bebek-battaniye-modelleri

Keçe parçalar örgü battaniye üzerine dikilir

 

orgu-battaniye

Keçe ile süslediğimiz örgü battaniye hazır

İşte çok şık bir battaniye yapmak bu kadar kolay.Battaniye örmek için  zamanınız yoksa yada değişik bir battaniye için; isterseniz bu keçe süsleme uygulamasını satın aldığınız polarlara uygulayabilirsiniz.  Yumuşacık kullanımı kolay polar battaniyeyi keçeile süsleyerek yeni bir tarz yaratabilirsiniz. Polar battaniyenin kenarını değişik renkte bir kumaş ile çevirmek yada değişik süsleme uygulamaları ile tamamen kendinize özgü bir battaniyeye sahip olacaksınız.

orgu-battaniye-kece-modelleri

Örgü battaniye keçe ile süslendi

Bebek battaniye modelleri için değişik alternatifler arayanlar için  örgü battaniyeyi keçe ile süslemek değişik fikir olacaktır. Ayrıca yeni bebekler için yada doğum günü hediyesi olarak da güzel bir hediye fikri.

Sıcacık günler geçirmeniz dileklerimle…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir