Nostaljik Tığ Örgüsü Yastık

Haz 28

Nostaljik Tığ Örgüsü Yastık

Benim yaşlarımda olan büyük çoğunluk 80’li yıllarda evlerde koltuklarda çeşit çeşit tığ örgüsü yastıkları hatırlarlar. Dantel ipi, merserize, floş çeşitli iplerden örülmüş renkli yastıklar. Sonra zamanla koltukların kendi kumaşlarından yada değişik kumaş ile hazırlanan ve süslenen yastıklara bıraktılar yerlerini. Son yıllarda örgü furyası ile birlikte evde kullanılan birçok aksesuarda da örgüye dönülmeye başlandı. Ve tığ örgüsü yastıklar yeniden çok moda. Bende bu modaya uyumak gerek diye düşündüm. Eskiden hatırladığım beni çocukluğuma götüren bir model gözüme çarptı. Bu yaz günlerine de uyacak cıvıl cıvıl bir yastık hazırladım. Sizde denemek istersiniz diye düşünerek burada biraz anlatayım dedim nasıl yaptığımı.

Öncelikle merserize ip aldım. Ben batik tarzı renk renk bir ip ve arkası içinde bu batikli ipin içinde bulunan fuşya renginden düz renk ip aldım. Tığ olarak 2-3 numara bir tığ bu iş için uygun fakat siz ipin üzerinde önerilen tığ numarasına göre uygun tığı seçin. Birde yastığın  kendisi için kumaş ve boncuk silikon bize yeterli olacak.

Ben önce tüm motifleri ördüm ve daha sonra motifleri birbirine dikerek birleştirdim. Tığ ile birleştirdiğimde birleştirdiğim yerler belli oluyor fakat dikince birleştirme çok fazla dikkat durmuyor.

Resimler ile tığ örgüsü yastık modelinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Gelelim örgü motifin modelini nasıl yapacağınıza.

İlk olarak 8 tane zincir çekin ve uçlarını birleştirip bir daire yapın. Bu daire içine iki dolgu yapın ve uçlarını birlikte kapatın. Sonra bir zincir çekip aynı şekilde iki uçları birlikte kapatılan dolgu yaparak devam edin. Bu şekilde sekiz adet dolgu yaparak ilk sırayı bitirin.  (Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi)

orgu-modelleri-resimli

Motifin birinci sırası

İkinci sırada, birinci sırada zincir yaptığınız yere  uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu yapıp bir zincir ve yine aynı yerde uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu yapın ve iki zincir çekin. Bu defa birinci sırada zincir yaptığımız ikinci boşluğa üç tane dolgu yapın. Yine iki zincir çekerek bir sonraki boşluğa uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu  bir zincir ve yine aynı yerde uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu yaparak devam edin. (Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.)

resimli-orgu-yastik-modeli

Motifin ikinci sırası

Üçüncü sırada ise; ikinci sırada yaptığımız gibi aynı yerde uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu arasındaki zincir olan kısmın içine iki dolgu yapıp bir zincir ve yine aynı yerde uçlarını birlikte kapattığınız iki dolgu yapın ve iki zincir çekin. Alt sırada üçt tane dolgu olan bölüme ise her iki yanda birer tane dolgu olacak şekilde toplam 5 dolgu yapın.  (Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

orgu-modelleri

 

Dört ve beşinci sıralarıda üçüncü sıra ile aynı yaparak motifi tamamlayarak bitirin.

tig-orgusu-nasil-yapilir-resimli

 

 

Bu şekilde istediğiniz sayıda motif hazırlayın. Ben koltuğa uygun olarak kısa ve geniş dikdörtgen şeklinde bir yastık yaptım. genişlik için beş motif, uzunluk için üç motif olacak şekilde toplam 15 motif hazırladım.

tig-orgu-modelleri

Motiflerin bitmiş hali

 

Motifleri hazırladıktan sonra uygun şekilde arka taraflarından bir birlerine iğne ile dikerek birleştirdim. (Resimdeki gibi)

yastik-modelleri

Motiflerin birbirine dikilerek birleştirilmesi

Tüm motifleri birleştirdikten sonra sıra yastığın arka kısmını yapmaya geldi. Arkası için düz renk kullandım. Yastığın hazır olan ön parçasının geniş olan kenarından başlayarak tüm sırayı dolgu yaptım.  Bundan sonraki sırada ise bir dolu bir boş yaptım. Üst sıralarda dolu kısma boş, boş kısma dolu gelecek şekilde. yastığın ön kısmının üst ucuna kadar ördüm.  (Resimdeki gibi)

knitting-pillow

Yastığın arka kısmı

Ön parçanın üst kenarı ile arka  parçanın kenarını da yine dolgu yaparak birleştirdim. Yan kenarlardan birini (diğer kenarı açık bırakın yastığı içine yerleştirdikten sonra birleştirin)  ise çevresine yaptığım oya ile birleştirdim. Oya  için yastığı ön ve arka kısmının birleştiği dolgu olan sıradan katlayarak tam buradan üç zincir çekerek dolgu ile batıp kutu  kutu örgü yastığın etrafını döndüm. Bu sırada iki yan kısımdaki ön ve arka kısımların uçlarını birlikte örerek birleştirdim.

merserize-orgu-modelleri

Kenar oyası için kutu kutu alt zemin yapımı

Kenar oyasını bir kutu içine beş adet dolgu yaptım. Bu dolguların ilkini iki kerede,ikinciyi üç kerede ve üçüncüyü iki kere ip dolayıp dört kerede, dördüncüyü üç kerede, beşinciyi iki  kerede çıkararak yaptım. Bir zincir çekerek bir sonraki kutuya dolgu yapmadan  bir kerede çıkararak battım. Bir zincir daha çekip diğer kutuya aynı şekilde dolguları yaparak devam edip örgü yastığın etrafını bu şekilde ördüm. (Resimde görüldüğü gibi)

merserize-tig-orgu-modelleri

Kenarlara oyanın yapılması

Son olarak yastığın iç astar kısmını örgü yastık boyutlarında hazırlayıp içine boncuk silikon ile doldurdum. Ve örgü yastığın içine yerleştirdim.  Açık kalan kenarıda birleştirerek yastığı bitirmiş olduk.

yastik-modelleri

orgu-motif-modelleri

Yastığın arka görüntüsü

 

 

 

Keyif ile kullanacağınız ve evinize renk katacak harika bir yastık mutlu ve renkli günlerde kullanın.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir