Kurutulmuş Domates Kahvaltılık Lezzet

Eyl 21

Kurutulmuş Domates Kahvaltılık Lezzet

Güzel bir haftasonu sabahından merhaba. Bu sabah sizinlerle haftasonu kahvaltısı için güzel ve değişik bir tarif paylaşacağım. Birkaç gün önce bir arkadaşım Kahramanmaraş’tan doğal kurutulmuş domates getirdi. Bu yörede kurutulmuş domates ile yapılan bir kahvaltılıktan bahsetti ve çok lezzetli olduğunu ekledi. Damak zevkine güvendiğim bir arkadaşım olduğu için denemeye karar verdim. Bu tadı geç keşfetmiş olduğumun farkına vardım.  Ben kurutulmuş domates kahvaltılık bir akşam önceden kurutulmuş domatesleri hazırladım ve zeytinyağlı karışımda beklettim.

Kurutulmuş domates  kahvaltılık yapımı için malzemelerimiz:

10 -12 tane kurutulmuş domates

1 su bardağı zeytinyağ

Kekik

Tuz

Biberiye

Tane karabiber

Tuz

Tulum peyniri

Nasıl yapacağımıza gelince. Öncelikle kurutulmuş domateslerimizi güzelce yıkıyoruz. Kaynamış suyun içine koyarak iki dakika bu şekilde haşlayıp,  10 dakika kadar kaynamış suyun içinde bekletiyoruz. Burada amaç domatesleri yumuşatmak. Çok fazla yumuşarlarsa dağılacaklardır çok fazla yumuşamamasına dikkat edin. Yumuşamış olan kurutulmuş domateslerimizi su içerisinden çıkarıp kağıt havlu üzerine koyalım. Ve kağıt havlu yardımı ile kurulayalım.

Bir saklama kabına ya da kavonoza bir sıra domatesleri dizelim, üzerine biraz zeytinyağ, tane karabiber, biberiye, kekik ve tuz ilave edelim. Kurutulmuş domatesler bitene kadar bu şekilde sıralayalım en son domateslerin üzerini geçecek kadar zeytinyağ ilave edelim. Ve kabın ağzını kapatarak muhafaza edelim.

Bu şekilde kahvaltı için hazırladığınız domatesleri serin ortamda uzun süre saklayabilir yemek istediğinizde çıkararak tüketebilirsiniz.

Bu kahvaltılığı isterseniz sadece şekilde kurutulmuş domateseri tabağa çıkararak tüketebilirsiniz. Ya da bana tavsiye edildiği gibi tulum peyniri ile tüketebilirsiniz. Bir tabağın içine tulum peyniri koyun. Üzerine hazırladığımız kurutulmuş domateslerini ufak parçalarşeklindekeserek koyun. Yağından ilave etmeye unutmayın. Kekik, biberiye, karabiber ve kurutulmuş domateslerin tadı zeytinyağına karışıyor ve harika oluyor.  Bu şekilde servis edin.

Kurutulmuş domates mayhoş tadı ile haftasonu kahvaltı masalarınızı renklendirecek değişik lezzet, hazırladığınız kurutulmuş domates kahvaltılık karışımı akşam yemeklerinde meze olarakta kullanabilirsiz. Ayrıca salatalarınızın içerisine kurutulmuş domates kahvaltılık karışımından koyarak salatalarınıza renk ve lezzet katmanız mümkün. Kurutulmuş domates kahvaltılık karışımının zeytinyağı bitmedi ise  bunu saltalarınız da kullanın  kurutulmuş domates, karabiber ve biberiye tadı yağın içine işliyor ve lezzet harika oluyor.

 

İyi haftasonları……

 

 

 

 

One comment

  1. Bende bugun domates ektim bahceme. Pazardan aldigim domatesleride kurutmustum, bir guzel kavanozlara dizdim uzerine sarimsak kekik zeytinyagi ekledim. Marine olmalarini bekliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir