Krep Tarifi

Mar 04

Krep Tarifi

Krep yapımı kolay görünsede aslında sanıldığı kadar kolay değil. Krep hamurunu tam kıvamında tutturabilmek yada tavada tam şekil vermek için birkaç defa denememiz gerekebilir. Fakat alıştığınızda ise yapımı çok kolay bir hal alır.

Krep hamuru‘nun ana malzemesi, un, yumurta ve süt. Bazen şekerli bazen tuzlu yapılabiliyor; sizin krepi ne amaç ile kullanacağınıza göre bunu ayarlayabilirsiniz. Tuz ve şeker dengesini tam oturtursanız da hem bal, çikolata, reçel gibi şekerli malzeme ile hemde peynir gibi tuzlu malzeme ile tüketebilirsiniz.

Krep malzemeleri;

  • 1 bardak un
  • 1 yumurta
  • 1 bardak süt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı şeker (Şeker ve tuz ikisini de koyduğunuzda hem şekerli hem tuzlu malzeme ile tüketebilirsiniz. )

Krep tarifi; yumurtayı kırıp çırpın. Üzerine süt, un ve tuzu ilave edin. Pürüzsüzleşinceye kadar iyice çırpın. Krep hamurunun akıcı ve pürüzsüz bir kıvamda olması gerekiyor.

Krep-yapimi

Krep Hamuru

Krep tavasının içine bir damla sıvı yağ damlatın ve bir peçete yada fırça yardımı ile tüm tavanın içine dağıtın. Krep tavasını ocağa koyarak ısınmasını bekleyin. Isınan krep tavasına bir kepçe kadar krep hamurundan dökün ve tavayı elinizde sağa -sola, aşağı -yukarı hareket ettirerek krep hamurunun tüm tavaya eşit olarak dağılmasını sağlayın. Kepçenin tersi ile de bu düzeltme işlemini yapabilirsiniz fakat tavayı hareket ettirerek hamuru yaymanız bir süre sonra daha pratik olacak.  Krep‘in üstü göz göz olana kadar pişirin. Göz göz olan krep’in diğer tarafını çevirin. Bu tarafını da 20-25 saniye kadar pişirin. Tüm krepler piştiğinde ılık servis yapın.

 

Krep-tarifi

Krep Tavası

krep-tarifi

Üzeri göz göz olmuş krep

Krep‘i bal- ceviz, reçel, çikolata, peynir, hindi yada et füme, zeytin ezmesi gibi değişik malzemeleri krepin üzerine koyun ve sarın bu şekilde servis yapın.

 

krep-nasil-yapilir (2)

Krep-yapimi

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir