Kızlarağası Hanı İzmir

Haz 11

Kızlarağası Hanı İzmir

Kızlarağası Hanı İzmir Kemeraltı’nda bulunan İzmir’in en büyük ve görkemli hanlarındandır. Kızlarağası Hanı  İzmir’in önemli tarihi ve turistik alışveriş yerlerinden.  1744 yılında Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. İlk inşa edildiğinde deniz kenarında olan Han İzmir Limanı ile birlikte günümüzde denizden uzaklaşmış ve aralarda kalmıştır.

Kızlarağası Hanı, diğer hanlar gibi kare olarak inşa edilmiştir. Diktörtgen geniş bir avlusu vardır. 530 metrekarelik avlunun orta kısmında olması gereken şadırvan ve mescit günümüzde yoktur. Avlunun etrafına odalar sıralanmıştır.  İki katlıve dört kapılıdır.  Uzun mesafe Hanı olduğu için iki katlı olarak yapılmıştır. İlk katta develer, yükler, tacirlerin buluşma noktası ikinci kat ise; konaklama alanı olarak kullanılmış. Han geniş bir alana yayılmış. Alt katının güneyinde, bugünkü adıyla Cevahir Bedesteni kuzeyinde, Bakır Bedesteni ile Çuha Bedesteni,  doğusunda ise bir koridor uzanır.

İkinci katta avluya bakan, beş sütunlu, altı sıra kemerli, yegâne revakı ve cephesindeki bindirme konsollar üzerindeki çıkma cumbalı şahnişinleri sebebiyle Osmanlı han mimarisi arasında sayılmaktadır.

izmir-tarihi-yerler

Kızlarağası hanı

izmir-tarihi-yerler

Kızlarağasi hanı kapılarından birinden iç görüntü

Kızlarağası Hanı, 1993 yılında restore edilmiş ve günümüzde tarihi çarşı olarak kullanılıyor. Kızlarağası Hanı’nda çeşitli el sanatları eserleri, takılar, halılar bulunmakta. İkinci katta özelikle eskiye ait birçok eşyayı bulabileceğiniz antikacılar mevcut. Ayrıca Ney , taş kesme, bakır işleme atölyeleri dikkat çekici.

izmir-tarihi-yerler

Kızlarağası hanı Ney atölyesi

tarihi-halilar

Kızlarağası hanı halılar

 

Ayrıca bu tarihi havada Türk kahvenizi yada çayınızı yudumlayabileceğiniz yerler mevcut. Avluda açık alandaki çay bahçesi ve ikinci kattaki avluya bakan kahvenizi yudumlarken tarihle yüzleşeceğiniz mekanları tercih edin.

izmir-kemeralti

Hediyelik eşyalar

Kızlarağası Hanına gitmek için Kemeraltı çarşısından yukarıya Hisar yönünde ilerleyin yol boyunca yönlendirme tabelaları mevcut kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kızlarağası HanıKemeraltı çarşısını gezdikten sonra soluklanmak isteyenlerin uğrak yeri. Özellikle avludaki bahçede akşamüstleri tadına doyulmaz edebiyat sohbetlerine tanıklık edebilirsiniz.

izmir-tarihi-mekanlar

Kızlarağasi hanı avlusunda çay bahçesi

Kızlarağası Hanı, sizi tamamen mistik bir dünyaya götürecek ve özellikle üst kattaki dükkanları dolaşırken tarihte yolculuk yapacaksınız. Çok eki plaklar, kitaplar, film afişleri, likör, rakı bardakları kahve fincanları, ahşap sandıklar, giysi ve daha neler neler görülmeye değer.

eski-esya-satan-yerler

Antika eşyalar

Antika eşyalar

antika-esya-kizlaragasi-hani

Yolunuz İzmir’e düşerse Kızlarağası Hanı’nı gezmek için kendinize mutlaka geniş bir zaman ayırın ve tadını çıkara çıkara gezin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir