Kına Gecesi İçin El Mumu

Ağu 13

Kına Gecesi İçin El Mumu

Yaz mevsimi ile beraber düğünler çoğuldu. Evlenecek olan kızların düğün kadar önem verdiği başka bir gecede kına gecesi. Bayanların kendi arasında eğlenceler düzenlediği kına geceleri evlenecek bayanlar için çok önemli. Kına gecesi organizasyonunda genç kızlar değişik birçok alternatif eğlenceler düzenliyor. Ama kına gecesinin olmazsa olmazı mutlaka her kına gecesinde olan detay kına yakma merasimi. Kına yakma yörelere göre değişiklik gösterse de bu sırada gelin kızın etrafında genç kızların ellerinde mumlar ile yüksek yüksek tepelere şarkısını söyleyerek dönmeleri galiba her yörenin geleneği.

Bu merasim sırasında evlenecek kızın arkadaşları, yakını olan gençler ellerinde mum ile kına şarkıları söyleyerek gelini ağlatmaya çalışırlar. İşte bu sırada kullanılan el mumlarının özel ve değişik olmasını isteyen gelin adayları için değişik bir el mumu yapacağız.  Kına gecesi organizasyonlarının en önemli detaylarından biri el mumu.

kına-gecesi-hazırlıkları

El mumları için öncelikle gerekli malzemeleri hazırlamak gerekiyor.  Önce el mumu için ihtiyacımız olan malzemeler neler;

  • Hazırlanmak istenen sayıda tealight mum
  • Kırmızı Keçe
  • Tane  yapma gül
  • Silikon tabancası
  • Kırmızı Kurdele
  • Makas

Kına gecesi için el mumu yapımı; kırmızı kurdeleyi tealight’ın çevresini saracak ve yapıştırmak için pay bırakacak şekilde kesin. Keçenin üzerine bir tealight koyun alt tabanın etrafını bir kalem yardımı ile çizin ve makas ile keserek alt tabana yapıştırılacak parçayı elde edin. Tüm Tealightlara iki adet yapıştırabileceğiniz sayıda keserek hazırlayın. Silikon tabancası ile tealight’ın çevresine silikon sürün ve kırmızı kurdeleyi yapıştırın. Tüm tealightları kurdele ile sararak yapıştırın.  Daha sonra  tealightların alt tabanına yine silikon sürün ve ilk kat keçeyi yapıştırın. Tüm  tealightlar için ilk katı bitirince aynı şekilde bu keçenin üzerine ikinci kat keçeleri yapıştırın. Bu işlemi mumu elimizde tutacağımız için mum eridiğinde metal kısmın ısınarak elimizi yakmaması için yapacağız. Sıra geldi üzerine gülleri yapıştırmaya. Güllerin sapsız tane gül olmasına dikkat edin. İstanbul’da yaşayanlar için bu çiçekleri bulabilecekleri yerler; Kağıthane’de Flora Çiçek’te ve Mısır Çarşısında Malatya Pazarı yanındaki Memhmet Efendi’ye çıkan değil diğer kapıdan yukarı çıktığınızda bu sokakta çiçek satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Ayrıca yine buralarda pasaj içlerinde ve pasta malzemeleri, organizasyon süslemeleri satılan yerlerde de bulabilirsiniz.  Çiçekleri yapıştırmadan önce büyüklüklerine göre  tealight çevresine kaçtane çiçek yapıştırmanız gerektiğine bakın. Daha sonra herbir çiçeğin alt kısmına  silikon sürerek  tealight çevresine yapıştırın.

İşte kına gecesi için şık ve değişik el mumu hazır. Size de keyifle kullanmak kalıyor. Ben size kına gecesi rengi kırmızı olduğu için kırmızı ile anlattım. Fakat siz çiçek ve tabi diğer malzemeleri istediğiniz renkte kullanabilirsiniz.

Ben kına gecem için bu el mumundan istiyorum ama zamanım yok diyorsanız bana bir mesaj ile ulaşarak sipariş verdiğiniz taktirde sizin için istediğiniz renkte ve sayıda hazırlayabilirim.

kina-gecesi-el-mumu

 

 

 

No comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kına Gecesi Hazırlıkları | Çiğdem Zıplar - [...] [...]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir