Kına Gecesi Hazırlıkları ve Kına Malzemeleri

Eyl 04

Kına Gecesi Hazırlıkları ve Kına Malzemeleri

Birkaç hafta önce kız kardeşim evlendi. Tabi düğün öncesi bir kına gecesi organizasyonu gerekiyordu. Bunun için aylar öncesinden neler yapabiliriz diye düşündük. Ve değişik fikirler üretmeye çalıştık.

Öncelikle kına gecelerinde klasik haline gelen kına yakma sırasında ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok gelenekte kına yakılırken gelin şalvar yada bindallı giyer. Hatta birçok yörede yakınları gençlerde şalvar giyerler. Bizde farklı bir konsept olması için şalvar yerine püsküllü elbise giymeye karar verdik. Gelinin bütün kuzenleri kat kat püsküllü elbise giyelim dedik. Bunu kış aylarında düşünmüştük yazında püsküllü modası olunca tam isabet oldu. Tabi bunun için önce istediğimiz gibi püskül bulunup, dikilip hazırlanması gerekirdi.  Püskül almak için adres tabi ki Eminönü oldu. Burada bulunan bir  Han’da püsküleri toptan olarak satan bir dükkan bulduk.  İsterseniz tuhafiye malzemeleri satan sokaktaki  dükkanlarda metre ile de alabileceğiniz yerler mevcut. Tabi renk o kadar fazla ve hepsi öyle güzeldi ki seçmekte zorlandık. Biz yeşilde karar kıldık gelin için ise kırmızı olması gerekiyordu. İstediğimiz gibi kırmızı püskül ararken değişik bir alternatif  bulduk. Tüy ile yapılmış püsküller; gelin içinde bunu aldık.  Sıra geldi bunlar için uygun kumaşları almaya. Bunun için ilk gittiğimiz yer ise Bursa Pazarı oldu ve tabi burada tam istediğimiz gibi kumaşları bulduk. İşte elbiseler için gerekli olan malzemeler bu şekilde hazırlandı ve daha sonra elbiseler dikildi.

Bunun dışında kına gecesi için kına gecesi bilekliği, kına tacı, kuruyemiş, kına gecesi tefi, hatıra çerçevesi, kına gecesi hediyesi için fikir gerekli idi. Bunlardan da kısaca sıra ile bahsedeceğim.

kina-gecesi-süsleri

Fotoğraf etiketleri

Gelin kızı kına gecesi ilk çıkarırken ve daha sonra kına için çıkarırken ve oynarken kullanılacak tefleri yine Eminönü’nde Kuru Kahveci Mehmet Efendinin sokağında bulunan dükkanlardan aldık. Renk renk aldığımız şifon ince kurdeleler ile teflerin her birini süsledik.  Böylece kına tefi de hazır oldu.

kina-gecesi-malzemeleri

Kına gecesi tefi ve püsküllü elbiseler

Kına gecesi, kına yakılacağı sırada gelinin ve arkadaşlarının takacağı taçlar için tülden ponpon yaptık. Her yerde karşımıza çıkan kına taçlarından değişik bir fikir yakalamak gerekiyordu. Bunun içinde İnci Dantel’in yanında bulunan sadece tül, şifon tarzı çeşit çeşit kumaş satan İnci kumaşa gittik. Kına gecesi klasiği kırmızı ve beyaz yerine bulabildiğimiz tüm canlı renkte tüllerden aldık. Şark Han’da bulunan bir toka toptancısından da ince taçlar aldık. Tüller ile ponponlar yaptık daha sonra bunları silikon yardımı ile taçlara yapıştırdık. Taçlar renk renk harika oldu. Tabi gelin için kırmızı tül kullandık ve gelin için hazırladığımız taca ponpon ile beraber birde uzun üç katlı bir duvak koyduk. Kına tacı da renk renk eğlenceli bir şekilde hazırlandı.

bekarliga-veda-gelin-taci

Kına tacı

kina-gecesi-hazirliklari

Gelin için duvaklı kına tacı

Kına el mumu hazırlamakta gerekiyordu. Bunun için; IKEA’dan kırmızı renkli minik tealight mum aldım. EuroFlora’dan etrafına yapıştırmak için çiçek aldım. Ve bu şekilde şık ve sıradışı kına el mumu da hazırlandı. Kına el mumu yapımı için tıklayınız. 

kina-gecesi-el-mumu

Kına el mumu

kina-gecesi-icin-yapilacaklar

Kına el mumu

kina-gecesi-el-mumu

Kına el mumu

 

Kına gecesi bilekliklerinide iki farklı çalışma olarak yaptık. Yeşil püsküllü elbise giyen kişiler işin iğne oyası gelincikler hazırlandı ve bunlar inci bileklikler yapılarak bunlara yerleştirildi.  İğne oyası gelincikler tamamen kuzenimin el emeği ile hazırlandı. Misafirlere verilecek kına bileklikleri için ise EuroFlora’dan gelincik yapma çiçek satın aldık  ve bunların altına kırmızı keçe ile sabitleyip Eminönü’nde tuhafiyeden aldığımız lastik kurdeleyi silikon ile yapıştırdık. Böylece kına gecesi nedime bileklikleri de hazır oldu.

bekerliga-veda-nedime-bilekligi

İğne oyası nedime bilekliği

Kına gecesi nedime bilekliği

Kına gecesi nedime bilekliği

kina-gecesi-el-cicegi

Kına gecesi el bilekliği

Kına gecesinde gelen misafirlere hatırası olarak minik el aynası istedi gelin hanım. Yine Eminönü’nden bu aynaları rahat rahat bulabilirsiniz. Aynaları süslemek için ise ince dantel ve yassı inci aldık. Dantel ile minik kurdele yapıp bunları inci ile birlikte sap ve ayna kısmının birleştiği yere silikon ile yapıştırdık. Aynanın arka kısmına ise Babıali yokuşunda matbaada bastırdığım “Sinem’in Kına Hatırası” yazılı etiketleri yapıştırdık.  Böylece kına gecesi hediyeleri de hazırlandı.

bekerliga-veda-hediyeleri

Kına gecesi hatırası ayna

bekarliga-veda-hatirasi-ayna

Kına gecesi hatırası ayna

Kına gecesinde kullanmak için anı çerçevesini kırmızı keçe ile hazırladım. Bunu süslerken de tül ponpon ve tefler için kullandığımız renkli kurdeleler ile süsledim.

kece-ani-cercevesi

Kına gecesi ani çerçevesi

kina-gecesi-bekarliga-veda-ani-cercevesi-kece

Kına gecesinin olmazsa olmazı kına tepsisini ise tüy ile süsledik. Bir yuvarlak tepsinin (plastik olanları var onların kullanımı daha rahat) içini ve dışını kırmızı saten ile kapladık. İçini ve dışını ise satın alınan uzun tüy ile kapladık. Yapıştırmak için yine silikon kullandık. Orta kısmına metal bir kabı da kına hazırlamak için koyduk.

kina-gecesi-malzemeleri

Kına tepsisi

Kına gecesinde gelen misafirlere ikram edilecek kuruyemişler için ise renkli kese kağıtları, beyaz kağıt fincan altlığı ve renkli kurdele  aldık. Kuruyemiş Mısır Çarşısında kuruyemiş satan dükkanlardan birinden aldık. (Osmanoğlu sürekli alışveriş yaptığım ve ürünlerinden memnun kaldığım bir yer olduğu için buradan aldık) Kuruyemişleri önce kilitli poşetlere koyduk. Daha sonra renkli kese kağıtlarının içine koyarak her birinin üst kısmına kağıt fincan altlığını ortadan katlayarak kapak yaptık. Delgeç ile bir delik açarak renkli kurdeleler ile bağladık. Tabi Babıal-i yokuşunda bir matbaada bastırdığım Sinem’in Kına Gecesi etiketlerini bu kese kağıtları üzerine yapıştırdık. Kuruyemiş kısmını kına gecesinden birkaç gün önceye bırakın. Yoksa kuruyemişler bayatlayabilir.

bekarliga-veda-süslemeleri

Kına kuruyemişleri

bekarliga-veda-süslemeleri

Kına kuruyemişleri

Kuruyemiş ve aynaların misafirlere dağıtımında kullanmak için birde sepet hazırladım. Sepeti IKEA’dan aldım yine Eminönü’nden sepetin yüksekliği kadar genişliği olan dantel ve kurdele ile minik yapma çiçek aldım. Silikon ile danteli sepetin etrafına yapıştırıp kenar kısmına kurdele ile çevreledim. Kurdelenin üzerine de yan yana çiçekleri yapıştırdım. Daha sonrada rahatlıkla kullanılacak şık bir sepet oldu.

banyo-sepeti-modelleri

Süslenmiş sepet

Bir kına gecesi için tüm bu hazırlıkları yaptık ve son olarak kına gecesinde tüm bu hazırlıkların keyfini çıkardık. Herşey çok güzel ve keyifli olmuştu. Sizde farklı fikirler arıyorsanız size yardımcı olmak için bu yazıyı hazırlayıp biraz resim paylaştım.

Fakat sizin bunları hazırlayacak zamanınız yoksa biz sizin için tüm bunları hazırlayabiliriz. Kına gecesi ve diğer organizasyonlar ile ilgili tüm sipariş ve istekleriniz için bize mesaj bırakmanız yeterli. www.kuzenlerinsihirlidokunusu.com web sitemizden ürün çeşitleri ve kına gecesi malzeme fiyatları ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

 

5 comments

  1. Filiz /

    Hepsi el emeği göz nuru ve hepside müthiş harikalıkta olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıp yapılışlarını paylaşmışsınız fakat kına ponpon tacının nasıl yapıldıgını paylaşmamışsınız. Sizden rica etsem ponpon ları nasıl yaptıgınızı anlatabilirmisiniz? Kına gecem için herşeyi hazır aldım fakat benımde el emeğim olan birşey olsun istiyorum ve pompon taçlarımı ben kendim yapmak istiyorum, bana bu konuda yardımcı olup, ponpon tacları nasıl yaptıgınızı ayrıntılı olarak anlatabılırsenız çok ama cok sevınırım. Şimdiden tesekkurler..

  2. selin /

    Renkli kese kagıtlarını nerden aldınız bakyrm bulamyrm yazarsanız çok sevinirim

  3. nursel /

    renkli kese kağıtlarını neresinden aldınız eminönünün acaba ben çok aradım ama bulamadım 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir