Keçe Uğurböceği Yapımı

Mar 20

Keçe Uğurböceği Yapımı

Uzun zamandır keçe ile yaptığım hiç birşeyi yayınlamamışım. Keçe çalışması uzun süredir yapmadığımı farkettim.  Keçe  uğurböceği hazırladım. Bu keçe uğurböceklerini değişik amaç için kullanabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yere göre ise boyutlarını ayarlayabilirsiniz.

Uzun zamandır keçe ile uğurböceği yapmak için  kalıbı bulmuştum. Değişik birçok işte kullanmayı düşündüm fakat bir türlü kullanamadım. Fakat sonunda keçe uğurböceğini yaptım. Kullanmak için bir yer bile buldum. Peki keçe uğurböceği ile neler yapabilirsiniz; bardak altlığı olarak, keçe bebek doğum hediyesi için magnetli süs olarak, aynı şekilde doğumgünü hediyesi olarak, keçe toka olarak, mutfak havlusunun kenarına aplike olarak dikerek havluyu süsleyebilirsiniz. Ben battaniyede kullanmayı düşünüyorum. Sizde polar battaniye yaparak buna aplike olarak dikip süsleyebilirsiniz. Çocuklar için keçe ile tişört süsleme,  hatta uğurböceği konseptli bir doğum günü organizasyonunda kullanabilirsiniz. Bunu dışında aplike olarak bir çok yerde kullanmanız mümkün.

Keçe  uğurböceği yapmak için nelere ihtiyacımız var? Kırmızı ve siyah renk keçe, siyah nakış ipi, iğne makas ve uğurböceği kalıbı. Ben internetten bulduğum aşağıdaki kalıbı kullandım. Sizde buradan bilgisayarınıza kaydederek kalıbı istediğiniz büyüklükte yazıcıdan çıkartın. Yada değişik modeller internet  üzerinden bulabilirsiniz.

ugurbocegi-modeli

 

Önce uğurböceğinin etrafını keserek kalıbını çıkarın. Kalıbı çıkmış olan uğurböceğini siyah keçe üzerine çizim kalemi yardımı ile çizin yada kalıbı keçe üzerine iğne ile  tutturun ve kalıp şeklinde kesin. Uğurböceğinin alt zemini hazırlanmış oldu.

Şimdi uğurböceği kalıbından  kırmızı renk olacak olan kanat bölgesini keserek  çıkartın.  Eğer çok sayıda yapacaksanız önce tüm siyah zemini kesin yada elinizde kalıp daha sonrada olsun diye aynı boyutta 2-3 kalıp yazıcıdan çıkartın.  Kırmızı keçeyi de önceki uygulama gibi kanat bölümünü kesin. Siyah keçe ile siyah noktaları da hazırlayın.  sıra geldi tüm parçaları birleştirmeye.

kece-ile-tisort-susleme

 

İlk olarak kırmızı kanatlara siyah noktaları koymanız gerekiyor. Ben çok fazla silikon ile yapıştırmak taraftarı olmadığım için nakış ipi ile diktim. siz isterseniz silikon tabancası yardımı ile yapıştırabilirsiniz. Ortadan uçlara doğru 5-6 çubuk yaparak diktim, değişik bir şekilde de dikebilirsiniz.

kece-amerikan-servisi

Kanatların üzerine noktaları dikmeyi bitirdikten sonra siyah zemin üzerine kanatları yerleştirin ve bunları dikerek birbiri ile birleştirin.

kece-toka-yapimi

kece-amerikan-servisi

 

Evet keçe uğurböceği hazır.

kece-ugurbocegi-magnet

Bundan sonra yapacaklarınız kullanacağınız yere göre değişecek. İsterseniz arkasına silikon yardımı ile mıknatıs yapıştırın magnet olsun, bu şekilde bardak altlığı yada keçe ile tişört süslemek için tişörtün üzerine, masa örtüsüne, battaniye veya havluya dikin. Nerede ve ne şekilde kullanacağınız tamamen size kalmış.

kece-ugurbocegi-bebek-hediyesi

Hatta siyah zemini iki kat yaparak arasına elyaf yada pamuk doldurarak tombul keçe magnet’te yapabilirsiniz.

 

No comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Keçe Uğurböceği ile Süslenmiş Örgü Battaniye | Çiğdem Zıplar - [...] Sıra örgü battaniyeyi keçe ile süslemeye geldi. Örgü battaniyeyi önce ütünün buharı ile çok fazla bastırmadan ütüleyin. Battaniyeyi keçe…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir