Keçe ile Süslenen Amerika Servisi Yapımı

Ara 27

Keçe ile Süslenen Amerika Servisi Yapımı

Uzun süre işlerimin yoğunluğundan ve yeni yıl öncesi alışveriş, kutlama mazeretleri ile yazamadım.  Yazmak içinde birkaç tarif ve keçe ile yaptığım çalışmalar ve  el emeği göz nuru yaptıklarım birikti. Hepsini en kısa zamanda sizinle paylaşacağım. Öncelikle uzun süre önce yapmaya başladığım fakat; araya giren başka işler sebebi ile beklettiğim amerikan servisi yapımını anlatacağım. Bitmiş halleri çok ama çok güzel oldu bayıldım ben. Büyük ihtimal üzerinde kimse yemek yemeğe kıyamayacak.

Keçe ile yapabileceklerimi düşünürken amerikan servisi yapma fikri geldi aklıma. Fakat amerikan servisinin tamamını keçe ile yapmak yerine kumaş üzerine keçe ile süslemenin daha kullanışlı olacağını düşündüm. Ve fikrimi harekete geçirdim hemen. Kız kardeşim için amerikan servisi yapacaktım.  Öncelikle nasıl bir model istediğime karar verdim. Keçe ile süsleyeceğim model olarak ise baykuş düşündüm. İnternetten birkaç farklı baykuş modeli buldum ve içlerinden beğendiğim birini seçtim. Kullandığım model için birkaç farklı kalıptan yararlandım.  Baykuşu farklı bir yerden, alı ve yaprakları yine farklı modellerden buldum. Modellerin boyutlarını bilgisayarda istediğim boyutlarda ayarlayarak yazıcıdan çıkardım. (Boyut ayarlamak için bayağı uğraşmam ve bir kaç defa modeli yazdırmam gerekti pes etmeyin.)

kece-calismalari

Sıra kumaş ve keçe seçimine gelmişti. Tabi bunun için kendimi Eminönü’nde buldum. Birkaç yerde kumaş baktım Sultanhamam’da  Merve Kumaşta tam da istediğim gibi kumaş buldum.  Ben üst kısmını için düz kumaş, alt kat ve kenarlarına çevirmek için puantiyeli kombin kumaş aldım. Ne kadar kumaş almanız gerekiyor ?Amerikan servisi  ölçüleri 50×38 cm olacak. Kaç tane Amerikan servisi yapmayı düşünüyorsanız ona göre hesaplayarak düz kumaşı buna göre alın. Puantiyeli kumaşı ise kenarların çevireceğiniz için 55×43 cm olarak düşünün. (her bir kenara 2,5 cm çevirme payı daha kalın olmasını isterseniz ona göre ayarlayabilirsiniz.)

Keçeleri Bursa Pazarının olduğu Hanın 3. katında bir dükkandan aldım. Dal için kahverengi, yapraklar için yeşil mutlaka alın baykuşlar için istediğiniz renkleri kombin yaparak alın. Ben tüm baykuşları değişik renklerde yaptı. Siz isterseniz baykuşların hepsini aynı renk yapabilirsiniz.

Keçe ile süsleyerek hazırlayacağımız Amerikan servislerimizin yapımına geldi sıra. Yazıcıdan yazdırdığınız kalıplarınızı uygun şekilde kesin. kestiğiniz her bir parçayı istediğiniz renklerde keçelerin üzerine toplu iğne yardımı ile sabitleyin.  Ve keçelerin üzerine modelleri kesimi kolay olması için çizin. Çizim için özel kalemler olduğu gibi evde kendinizde yapabilirsiniz. Biten sabunlardan kalan küçük sabun parçalarınızı kurutarak çizim için bunları kullanabilirsiniz. Sıra geldi modellerimizi dikkatle keserek modele ait keçe parçaları elde etmeye.

kece-ile-yapilanlar

kece-modellerikece-susleme

 

 

Keserek hazırladığımız parçaları birleştirmeye sıra geldi. Burada silikon yapıştırıcı kullanmadan değişik dikiş teknikleri uygulayarak parçaları birleştirin. Biraz uğraşacaksınız fakat; çok daha sağlam ve şık olacak ve  inanın buna değecek.

kece-kalibi

 

kece-nasil-birlestirilir

 

 

 

Keçe birleştirmede önemli bir püf noktası; Keçe parçalarını birleştirirken en üstte kalacak olan parçaları ilk önce birleştirmelisiniz. Yani üstten alta doğru ineceksiniz. Beni kullandığım baykuş kalıbında önce üç değişik boydaki göz kalıplarını birleştirip, bunları göz çevresine dikip sonra baykuşun ana kalıbına bunu birleştirdiğim parçaları dikiyorum.

Tüm birleştirme işleri bitince sıra keçe baykuş’u kumaşın üzerine dikmeye geldi. Düz kumaşı 50×38 cm boyutlarında keserek Amerikan Servisi hazırlayalım. Ben elimde diktim isterseniz makine ile dikerek kumaş ile keçe modeli birleştirebilirsiniz.  Baykuşu amerikan servisi için hazırladığınız kumaşa yerleştirirken kenarlarına ne kadar puantiyeli kumaştan çevireceğinizi göz önünde bulundurarak yerleştirin. Çok ortaya koymayın tabak konduğunda üzerine gelmesin. Tüm süsleme için hazırladığımız keçe parçalarını Amerikan Servisinin üzerine dikelim. Dikerken keçe baykuşu Amerikan servisinin üzerine iğne ile sabitleyerek daha rahat ve düzgün bir şeklide dikebilirsiniz.

kece-nasil-dikilir

kece-amerikan-servisi

 

Son olarak puantiyeli kumaşımızı 55×43 cm boyutlarında keserek hazırlayalım. Keçe ile süslenen yüz üstte kalacak şekilde kumaşları üstüste koyarak kenarlarını eşit miktarda üst yüze kıvırın. Bu aşamada toplu iğne ile kumaşları birbirine tutturun. Kenarların düzgün bir şekilde olması için  teyel yapın. Son olarak dikiş makinesi  ile kenarlarından dikerek Amerikan servislerini tamamlayın.

amerikan-servisikece-susleme-amerikan-servisi

kece-baykus-amerikan-servis

 

 

Ben o kadar beğendim ki bu keçe ile süslediğim Amerikan Servislerini Runner ve masa örtüsü ile takım yapmaya karar verdim. Onlar hazırlanınca yine sizinle paylaşırım.

Keçe ile süslediğimiz şık ve şirin Amerikan Servislerimiz hazır. Sevdikleriniz ile mutlu sohbetlerin yapıldığı masalarınızı süslemesi dileklerimle.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir