İzmir’de turistik Yerler: Tarihi sansör

Haz 18

İzmir’de turistik Yerler: Tarihi sansör

İzmir, Tarihi Asansör  yükseklik farkı olan iki sokağı birbirine kavuşturmak için inşa edilmiş bir asansör. Ayrıca yukarıya çıktığınızda bulunan restoran, bar ve kafe işletmeleri ile İzmir’in görülesi mekanlarından. Birde İzmir’i kuşbakışı izleyebileceğiniz görülmesi gereken yerlerden. İzmir’in nerede ise %90’ını buradan kuşbakışı görebilir ve bu manzara karşısında hayran olunası bir şehir olan  İzmir’e bir kez hayran kalırsınız.

Tairihi Asansör’e,  Dario Moreno’nun  doğduğu evin bulunduğu sokak olan Dario Moreno sokağında (halk arasınsa Asansör Çıkmaz Sokağı olarak biliniyor)  Eski Yunan Sakız evlerinin arasında geçilerek ulaşılıyor.

izmirin-tarihi-turistik-yerleri

Dario Moreno Sokağı

Tarihi Asansörün asıl yapım amacı ise Mithat Paşa Caddesi (günümüzdeki sahil şeridi)  ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasındaki 58 metrelik yükseklik farkı. Bu asansör  iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yapılmıştır.   Bu iki semt birbirinden bu yükseklikten dolayı tamamen ayrılmış durumda ve  iki semt arasında geçiş ise Türklerin “Karataş Merdivenleri”, yukarıdaki semte yerleşen Yahudilerin “Devidasların Merdiveni” adını verdikleri  155 merdiven ile yapılıyormuş.  Bu merdivenlerin en üst kısmında Devidas ailesinin evi, aşağıdaki en büyük evde ise Nesim Levi adlı tüccarın evi bulunuyormuş. Baba Devidas’ın bir gün merdivenlerde düşüp ayağını kırmasından sonra dostu Nesim Levi’nin Avrupa şehirlerinde gördüklerine benzer bir asansör yapma fikrini  geliştirmiş.  Yani tarihi asansör Nesim Levi tarafından İtalya ve Fransa’dan getirttiği mühendislerin çizdiği planlara göre yaptırılmış ve inşaatı 1907 yılında tamamlanmıştır.

izmir-tarihi-yerleri

Tarihi Asansör ve İzmir

tarihi-asansor-izmir-alt-giris

Asansör Kulesinin önden görünüşü

izmir-turistik-mekanlari

Asansör Kulesi Halil Rıfat Paşa Caddesinden üst giriş

 

Asansör, kale benzeri bir yapı içinde çift asansör kullanılarak yapılmıştır. İlk yapıldığı yıllarda buhar gücü ile çalışan asansör 1985 yılında yapılan tadilatta elektrik ile çalışır duruma çevrildi. Yapının inşaatında kullanılan tuğlalar Marsilya’dan getirtilmiş.  Kule taş olan iki bölümden sonra tuğla olarak yükselmekte ve yapının en tepe noktası olan Halit Rıfat Paşa caddesine ulaştığı yerde demir konsollar üzerinde taşınan ahşap bir balkon mevcut. Bu balkon üzerinden İzmir’i kuş bakışı görmeniz mümkün.

izmir-gezilecek-yerleri

İzmir’in Asansör Kulesinden gece görüntüsü

Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlence mekanı olarak kullanılan Tarihi Asansörün kentin önemli turistik yerlerinden biridir.  Belediye tarafından işletilen bu tesislerde yemeğinizi yiyebilir, her türlü içeceğinizi içerek İzmir’i izleyerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Gece ve gündüz farklı güzellikte olan ve bence İzmir’de görülmesi gereken yerler arasında olan  Tarihi Asansörü görmeden ve buradan güzel İzmir’in süzülüşünü izlemeden İzmir’den geri dönmeyin.

izmir-turistik-tarihi-yerler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir