Assos ve Babakale, En Batı Uca Yolculuk Rehberi

Eyl 14

Assos ve Babakale, En Batı Uca Yolculuk Rehberi

Bugün size Türkiye’nin en batı noktasından Çanakkale Babakale civarlarından yazıyorum. Dört günlük kısa bir tatil planı yaptım. Kardeş, yeğen, kuzenler hep birlikte Assos, Babakale çevresinde güzel ve keyifli bir tatil yapıyoruz. Ve burada gördüğüm güzellikleri sizinle paylaşmak istedim. Ben buraları gerçekten çok seviyorum sakin, Büyük şehir keşmekeşinden uzak, trafik yok ve bol oksijen.

İstanbul‘dan başladığımız yolculuğumuza otobandan Kınalı çıkışından Tekirdağ istikametinde devam ediyoruz. Tekirdağ’a ulaştığınızda isterseniz şehir merkezine girip Tekirdağ köftesi yiyebilirsiniz. Tekirdağ köftesi için Özcanlar’ı seçebilirsiniz.  Şehir merkezinden gitmek istemeyenler için Tekirdağ girişinde Çanakkale, Malkara girişinden gidebilirler.
Buradan sonra Keşan istikametinde Keşan’a kadar devam edebilirsiniz. Keşan’dan sonra Çanakkale istikametinde devam ediyoruz. Keşan satır köftesi ile meşhur yol boyunca satır köftesi yapan yerler göreceksiniz satır köftesini mutlaka deneyin. Koru dağından geçerek yolumuza devam ediyoruz. Koru dağının güzelliğinin ve yeşilliğinin keyfini  güzel bir müzik eşliğinde çıkararak yolunuza devam edebilirsiniz. Yol gayet güzel hafif virajlı fakat yeni yapılmış çift şerit bir yol. Koru dağından çıktıktan sonra Gelibolu istikametinde ilerleyerek Gelibolu’ya ulaşıyoruz. Çanakkale’ye ulaşmak için Buradan sonra iki seçeneğiniz var. Gelibolu’dan Eceabat istikametine devam edebilir ve buradan feribot ile Çanakkale merkeze geçebilirsiniz. Eceabat yolunu tercih edecekseniz  bu yol boyunca Türk ve Dünya tarihinde büyük önemi olan Çanakkale savaşlarının yapıldığı ve bugün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerleri ziyaret edebilirsiniz. Gelibolu Tarihi Milli Parkı, Kilitbahir, Anzak koyu,  Kabatepe müzesi ve Şehitlik Anıtı hem tarihimizi anlamak için hemde doğal güzellikleri için ziyaret edilebilecek yerlerden en önemlisi.
İkinci yol ise Gelibolu’dan feribot ile Lapseki’ye geçmek. Lapseki Çanakkale merkez arasında güzel, birkaç şeritli bir yol var ve bu yol ile Çanakkale’ye ulaşmak daha rahat. Bu yolculuk sırasında çok fazla görebileceğiniz bir yer yok fakat daha rahat ulaşım için tercih edebilirsiniz.
Her iki yol içinde feribot ile seyahat yaklaşık yarım saat sürüyor. Ve feribot sefer saatlerini Gestaş web sayfasından öğrenebilirsiniz. Yaz ayları ve kış ayları için farklı feribot seferleri düzenleniyor. Yoğunluğun çok fazla olduğu dönemlerde ise genelde doldur boşalt yapılıyor ve sefer saatleri uygulanmıyor. Feribot seferleri sabah saat altıda başlayıp gece saat bire kadar devam ediyor.
Çanakkale merkeze ulaşıldığında Kordon boyunca yürüyebilir kordon boyunca sıralanmış kafe ve Restaurantlar da birşeyler yiyip içerek Çanakkale boğazını ve geçen gemileri izleyerek dinleyebilirsiniz. Çanakkale’de Aynalı Çarşı, Çimenlik Kalesi, Saat Kulesi ve dar Çanakkale sokakları görülmesi gereken yerler arasındadır.
Babakale yada Assos’a ulaşmak için Çanakkale Merkez’den Ezine-İzmir yönünü takip etmeniz gerekir. Yol boyunca tarlalardan toplanmış ürünler satan tezgahlar göreceksiniz.  Buralardan birini ziyaret ederek taze meyve ve sebzelerden satın alabilirsiniz. Ben bu gidişimde durduğum bir tezgahta yer fıstığı temizleyen teyzelere rastladım. Bu zamana kadar yer fıstığının nasıl bir bitki olduğunu bilmeyen ben onunlada tanıştım. Benim gibi daha önce görmemiş olanlar için resimlerini paylaşacağım. Kök kısmında olan yer fıstığını tek tek açıklayın gü neşe serersek kurutuyorlar. Ve bu bitki teyzelerden aldığım bilgiye göre kumlu topraklarda yetişiyormuş.
İsterseniz yolunuza Bozcaada istikametinden devam edebilirsiniz ki, bu yol dar ve virajlı köy yolu bu sebeple hızlı gidemiyorsunuz. Bu yoldan Gürpınar-Dalyan yönünü takip edeceksiniz. Bu yol üzerinde Ata Demirel ve Demet Akbağ’ın başrol oynadığı Eyvah Eyvah filimlerinin çekildiği  Geyikli’den geçeceksiniz. Bozcaada’ya giden feribotlar Geyikli iskelesinden hareket ediyor. Burada bir mola vererek deniz kenarındaki çay bahçesinde denizi ve Bozcaada‘ya  giden feribotları izleyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yada Ezine istikametinde ilerleyip Ezine’den Ayvacık-Gürpınar tabelalarını takip etmek bu yol oldukça düzgün ve çok şeritli bir yol. aynı zamanda Balıkesir ve İzmir’e ulaşmak içinde bu yol kullanılıyor.  Ezine’de mutlaka peynicilerden birine uğrayarak peynir almayı unutmayın. Ben Otagarın hemen karşısındaki peynirciden alıyorum çok güzel İstanbul’a kargo ile sipariş gönderiyorlar. Babakale’ye gidecekseniz Gürpınar- Dalyan tabelası yönünde sağa ayrılan yoldan devam edin. Bundan sonra Babakale’ye akadan yaklaşık 30 km köy yolunda devam edeceksiniz. Babakale’deki  otel yada pansiyonlar yada Akliman’ da ki otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Deniz harika ve temiz Deniz’in ve güneşin tadını burada çıkarın.
 Assos‘a gidecekler ise İzmir yolunda devam edip Ayvacık tabelasından sağa girerek Ayvacık üzerinden Behramkale Köyü’ye ve buradan Assos Antik limana ulaşabilir. Assos Kadırga koyu için Behramkale kaleden Küçükkuyu istikametine devam ettiğinizde Kadırga Koyu yönlendirme tabelasını göreceksiniz.
Bugünlük bu kadar daha sonraki yazılarımda size Assos ve civarında gidebileceğiniz yerlerden , neler yapabileceğinizden, Bozcaada’dan ve Babakale’deki harika bir balık restaurantından bahsedeceğim.

No comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir