İstanbul’da Haftasonu Yıldız Parkı

Nis 17

İstanbul’da Haftasonu Yıldız Parkı

İstanbul’a bahar yavaş yavaş gelmeye başladı. Havaların ısınmaya başlaması ile yeşil alanlar, yürüyüş yapabileceğimiz ve temiz hava alıp  hoş vakit geçireceğimiz yerler aramaya başlar olduk. Haftasonu biraz hava almak gerek, şehrin stresinden kaçıp huzur bulmak isteyenler için bir öneri. Bunun için en iyi yerlerden biri bence Yıldız Parkı. Sık gittiğim ve gerçekten huzur bulduğum yerlerden.  Doğa olarak herşey var, yürüyüş yapmak ve temiz hava almak mümkün (tabi içeriye giriş yapan araçlar bunu engellesede değer), hatta yorulduğunuzda çayınızı kahvenizi içebileceğiniz, yemeğinizi yiyebileceğiniz mekanlarda park içinde mevcut.  Üstelik çok merkezi bir yerde konumlanması bakımından her yerden ulaşımda kolay ve mümkün.

Yıldız Parkı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan tarihi bir parktır. Yıldız Sarayı ve Çırağan Caddesi arasında yer alır. İki girişi olan parkın bir girişi Çırağan Sarayı’nın karşısındadır. Diğer giriş, Balmumcu’dan Ortaköy’e inen cadde olan Palanga Caddesi üzerinde.

istanbul-haftasonu-ne-yapilir

Çırağan Sarayı karşısındaki giriş

Yıldız parkı içerisinde çeşit çeşit ağaçlar, bitkileri barındırmaktadır. Her yıl nisan ayının başlarında ekilen Laleler ile görsel bir şölen oluşturmaktadır (Bu sene lavantalar eklenmiş daha da güzelleşmiş).

istanbulda-lale-zamani

Laleler

istanbulda-lale-zamani

Lavantalar

Yıldız Park’ın da aralarında 400 yıllık olanlarla birlikte nadir bulunan sekoyaların yanı sıra çam ağaçları,sedir, köknar, ladin, dişbudak, porsuk, ardıç, akçaağaç,meşe, yalancı akasya, sofora, at kestanesi, menengiç, Çin şemsiye ağacı, Amerikan lale ağacı, acem dutu, sabunağacı, kaymakağacı ve oya ağacı gibi çoğunluğu yabancı kökenli  120’den fazla egzotik ağaç ve çalı türünü barındırıyormuş.

istanbul-ormanlar

Yıldız parkında doğa

istanbul

Yıldız Parkı Asırlık ağaçlara ev sahipliği yapıyor

istanbulda-yuruyus-alanlari

Ayrıca park içerisinde bulunan yapay göl ve içerisindeki ördekler gelen ziyaretçilerin ilgi odağı. Göl çevresi peyzaj çalışmaları ile güzelleştirilmiş ve hemen yanında birde cafe var. Yıldız Parkı biraz yokuş yollara sahip fakat düz yürüyüş yapabileceğiniz yollar var. Fakat korunun tepelerine çıkacağım derseniz hafif yokuşlar sizi bekliyor. Fakat buralardan göreceğiniz Boğaz ve İstanbul manzarası tüm yorgunluğunuzu size unutturacak.

Yıldız parkı içinde Malta, Çadır ve Şale Köşkleri günümüze kadar gelmiş olanlardır. Malta ve Çadır Köşkleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Kahvaltı, brunch, soğuk ve sıcak içecekler, ana yemek, tatlı çeşitleri bir çok seçenek bulmanız mümkün. Ayrıca bu köşklerin özellikle bahçeleri yaz aylarında düğün, nişan gibi çeşitli organisazyonlar için kullanılmaktadır.  Ayrıca Yıldız Parkı son yıllarda düğün resim çekimlerinde dış mekan çekimlerinde;  doğası ve içerisinde barındırdığı güzellikler ile gelin ve damatların tercih ettiği mekanlardan biri halini almış.

istanbulda-haftasonu-kahvalti

Malta Köşkü

istanbulda-haftasonu-kahvalti

Çadır Köşkü

Bunun dışında Yıldız parkı içinde çeşitli alanlarda bulunan piknik masaları ile burada kendi hazırladıklarınızla piknik yapmanız da mümkün.

Gelelim Yıldız Parkı’nın tarihine, bu kadar güzel bir yer neler görmüş neler geçirmiş. Yıldız Parkı, Osmanlılarda 1600’lerin başında göze çarpıyor ve o zamanlar bir ailenin mülkü ve Kazancıoğlu Bahçesi olarak biliniyor. 1940 yılında koruya Yıldız Parkı adı verilmiştir.

IV. Murat tarafından alınarak kızı Kaya Sultan’a hediye ediliyor.  III. Selim’in annesi tarafından ise ilk köşk yaptırılıyor. II. Mahmud tarafından ikinci köşkü yaptırılıyor. Sultan Abdülaziz zamanında korudaki köşk sayısı arttırılıyor. Bu zamanlarda; . Çadır, Malta, Şale, Bahçıvanbaşı, Talimhane, Acem köşkleri buradaki köşklerin en önemlileriydi. Yapılar Lale devri döneminde yapıldığı için bu devirdeki süsleme ve şaşa buraların yapım ve süslemesinede yansımıştır. Sultan Abdülhamid Han, Dolmabahçe Sarayında oturmayıp Yıldız’a yerleşti.  Koru, usta bahçıvanların bakımı ile tabiiliği bozulmadan zenginleştirilip güzelleştirildiği için o zamanlar emsalsiz yerlerden biriydi.

 

istanbulda-haftasonu

Laleler ile süslenmiş merdivenler

Osmanlılar zamanında Yıldız Parkı, saraya mensup hanımların mesire yeri olarak kullanılmış ve  lale devrinin masalımsı “Çerağaneğlenceleri”nin düzenlendiği yer olarak da tarihte yer almıştır.

istanbulda-yuruyuş-parkuru

Yıldız Parkı yürüyüş yolu

Yeniçeri teşkilatı kaldırıldıktan sonra kurulan Asakir-i Mansureyi Muhammediye’nin eğitimlerinin de burada yapıldığı biliniyor.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir