İstanbul’da Görülecek Yerler: Büyükada

May 30

İstanbul’da Görülecek Yerler: Büyükada

Haftasonu yada haftaiçi İstanbul’a yakın bir yerlerde biraz kafa dinlemek ve nefes almak istiyorsanız; Adalar bunun için harika bir fikir. Yılın her mevsiminde gidebilir ve farklı keyif alabilirsiniz. Yine de özellikle ilkbahar ve sonbahar rahat gezmek için tercihiniz olmalı. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde  haftasonları çok kalabalık olduğundan imkanınız varsa haftaiçi gidin derim. Ben Mayıs başında haftaiçi gittim buna rağmen genelde turistlerin oluşturduğu  iyi kalabalık vardı.

İstanbul’un incileri olarak tabir edilen Prens adaları 9 adadan ve kıyıya yakın iki kayalıktan oluşur. Eski Yunanca  ismi Prens anlamına gelen (Πρίγκηπος) Prinkipos’dur.  Burgaz adası, Kınalıada, Heybeliada,  Sedef adası ve Büyükada olmak üzere beş adada yerleşim vardır. İsminden de anlaşılacağı gibi Büyükada bunların içinde en büyük olanı ve daha fazla tercih edilenidir.

Adalara ulaşım için İstanbul Şehir Hatları vapur seferlerini kullanabilirsiniz. Kabataş İskelesi ve Bostancı iskelelerinden kalkıyor. Ayrıca yine Mavi Marmara, Dentur gibi değişik firmaların tekneleri ile de ulaşım sağlanıyor. Kabataş’tan  şehir hatları ile gitmek isterseniz 1 saat 20 dakika sürüyor.  Burgaz adası, Kınalıada, Heybeliada’ya uğrayarak burada yolcu indirip alıyor ve Büyükada’ya bu şekilde gidiyor. Ben giderken bunu kullandım fakat dönüş için Mavi Marmara tekneleri ile döndüm bunlar hiçbir adaya uğramadan direk gidiyor ve 45 dakika sürüyor.   Tarifeler yaz ve kış sezonu, haftaiçi ve haftasonu olarak farklılık gösteriyor. Mavi Marmara Adalar motor saatleri için tıklayın.

Şehir hatları vapur saatleri için; Kabataş- Adalar , Bostancı -Adalar

prenses-adalari

Büyükada’dan İstanbul

Büyükada’da resmi birkaç araç dışında motorlu  araç kullanılmıyor. Ada’da ulaşım faytonlar ve bisiklet ile sağlanıyor. Bisiklet kiralayabileceğiniz çok fazla sayıda yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ada meydanında büyük ve küçük ada turu yaptıran faytonlar mevcut.  Fakat sokak aralarında yaya olarak da dolaşmanızı ve eski yapıları daha yakından incelemenizi tavsiye ederim.  Bu sokaklar,  kendinizi başka diyarlarda hatta belki başka bir zaman diliminde hissetmenizi sağlayacak. Ne kadar ziyaretçiler tarafından kalabalık olsa da Büyükada’nın kendine özgü bir sessizliği ve huzuru var bunu adada gezerken fark edeceksiniz.

buyukada-istanbul

Büyükada’nın ulaşım araçlarından biri faytonlar

 

Adanın en görülmesi gereken yerlerinden biri olan Aya Yorgi kilise ve manastırı Ada’nın en yüksek tepesinde bulunmaktadır. Fayton ile belli bir yere kadar gitmeniz mümkün fakat Aya Yorgi  Kilise ve Manastıra giden dik yokuşu yaya olarak çıkmanız gerekmekte. Aya Yorgi Kilisesinin başka bir özelliği 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde bu yokuşu hiç konuşmadan çıkarak kiliseyi ziyaret  etmek ve burada dua ederek dilekte bulunmak.  Dileğiniz olduğu zaman ise Kiliseye zeytinyağ götürmeniz gerekiyor.

buyukada-tarihi-binalar

Aya Yorgi Klisesi

kilise-manastir

Aya Gorgi Kilisesi

Büyükada’da Aya Yorgi dışında birçok kilise ve Manastır bulunmakta bunların bazıları günümüze kadar gelmişken bir kısmının sadece kalıntıları mevcut. Bunlardan en önemlileri; İsa Tepesi’nde Hristos kilise ve manastırı, Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios kilisesi.

Büyükada’da 4 adet cami bulunmakta bunlardan en dikkat çekeni ise II. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii‘dir. Mimari açıdan Batı etkisinde inşa edilmiş bulunan cami, Ada Cami Sokağı’nda bulunmaktadır.

 

Büyükada Hamidiye Camii

Büyükada Hamidiye Camii

Büyükada’da bulunan diğer  göze çarpan yapılardan bir diğeri İsa Tepesinde bulunan Rum Yetimhanesidir. Aya Yorgi kilisesinin olduğu tepeden karşı tepeye baktığınızda  harabe olan Rum Yetimhanesini göreceksiniz.  Bu bina harabe olmasına rağmen dünyanın en büyük ahşap binası olduğu söyleniyor.

istanbulda-gizilecek-yerler

Eski Rum yetimhanesi

Büyükada’ya gittiğinizde görmeniz gereken diğer yerler ise; ünlü yazarımız Reşat Nuri Güntekin’in Maden Mahallesinde bulunan evi ve Lev Troçki’nin, Gürcü asıllı Sovyet lideri Stalin tarafından sürgün edildikten sonra  yaşadığı Nizam Mahallesi’ndeki evi.

buyukada-evleri

Ünlü yazarımız Reşat Nuri Güntekin’in Büyükada’da ki evi

Büyükada’da denize girmek isteyenler için farklı plajlar mevcut. Bu plajlar; Eskibağ Plajı, Halik Koyu Plajı, Prenses Koyu Plajı, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı, Kumsal Plajı, Aya Nikola Plajı.

Büyükada’da piknik yapmak için birçok mesire yeri bulunmakta. Dil Burnu Mesire alanı manzarası ile de harika bir mesire alanı ayrıca ada içinde piknik yapabileceğiniz birçok yer mevcut.

istanbulda-gizilecek-yerler

Dil Burnundan manzara

Büyükada’ya geldiğinizde ne yer ne içersiniz. Yemek için farklı birçok alternatifiniz var. Vapurdan indiğinizde deniz kenarında balık restoranları sizi bekliyor.  Ayrıca yol boyunca çeşitli restoranlara rastlayabilirsiniz. Hatta Aya Yorgi Kilisesine gittiğinizde bu tepede bulunan Restoran –çay bahçeside yemekleri ile zengin ve güzel. Yemek için olmasa da dinlenmek için bir kahve içimlik oturun ve doyumsuz manzarayı izleyin mutlaka derim.  Yemek dışında adada kahve içebileceğiniz yerel bir çok kahve yapan yer var. Tabi Roma dondurmasını tatmadan gelmeyin.  Vapurdan inince Büyükada meydanında karşılıklı birçok Roma dondurmacısı göreceksiniz hatta benim gibi gittiğinizde elinize alın yürürken ve dönüşte yine bu  tadın keyfini çıkarın.

haftasonu-tatili-buyukada

 

haftasonu-tatili-buyukada

Büyükada sokakları

Büyükada tarihine biraz baktığımızda ise; 1930 yılında bulunan Büyük İskender’in babası Makedonya kralı II. Filip’e ait altın sikkeleri bulunan Büyükada Definesi adanın tarihine ait en eski bulgudur.

1.Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrası dönemde Büyükada’da bulunan  Rum halkını göçü ile canlılık 1930’lara kadar kaybolmuştur. 1940’lı yıllara doğru ise Cumhuriyet döneminin ileri gelenlerini, varlıklı kesimin yaşadığı sayfiye yeri olma özelliğini kazanmıştır. Bu dönemde yapılan yeni köşkler, zevkli ve özenli yapılarla İstanbul halkının gezinti yerlerinin başında yer almıştır.

 

buyukada-evleri-istanbul

buyukada-istanbul-yakin-tatil

Eğer Büyükada’da konaklamayı düşünüyorsanız kalabileceğiniz birçok otel var. Genelde eski binaların otele dönüştürülmesi ile oluşturulmuş yerler bunlar ve kalmaya değer. Kalmayı düşünmüyorsanız güneşin tarihi yarımada’dan batışını izleyerek günü tamamlayın.

gunbatimi-resimleri

Tarihi yarımadada günbatımı

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir