İstanbul Boğazı ve Anadolu Kavağı

Eyl 03

İstanbul Boğazı ve Anadolu Kavağı

Haftasonunu İstanbul‘a yakın bir yerde ama İstanbul’dan uzakta imiş gibi geçirmeye ne dersiniz? Bu haftasonu için size çok güzel sakin, huzurlu bir önerim var Anadolu kavağı.

Haftasonu için ne yapsak istanbul’daki son güneşli havaları nasıl değerlendirsek diye düşünürken uzun zamandır yapmadığımız Boğaz turunu yapmaya karar verdik. Ama öyle kısa değil uzun bir boğaz turu  Eminönü- Anadolu Kavağı  arasında ve Anadolu kavağında zaman geçirerek. İnternetten vapur saatlerine baktıktan sonra hemen yapılacaklar planlandı ve yola çıktık.

Uzun Boğaz turu için vapur Eminönü’nden kalkıyor ve günde iki sefer var sabah 10:30 ve öğlen 13:30. Anadolu Kavağı’ndan dönüş ise 15:00 ve 18:00 (18:00 seferi haftasonu var haftaiçi bu sefer 17:00 da yapılıyor). (Gideceğiniz döneme göre  vapur saatlerine bakmakta yarar var sefer saatleri için tıklayınız.) Ayrıca vapur Beşiktaş, Rumeli kavağı, Kanlıca ve Sarıyer iskelelerine uğruyor. Buralardan da yolcu alıp indiriyor. Kanlıca da durduğunda vapura getirilip satılan Kanlıca yoğurdunu mutlaka tatmalısınız.

Eminönü’nden bindiğimiz vapur ile Boğaz’da  yolculuğumuz başladı. Fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın fotoğraf çekmek isteyeceğiz çok güzel manzara ve mekanlar ile karşılaşacaksınız. Yakşalık bir buçuk saat boğazda martıların eşliğinde yolculuk sonunda  Anadolu Kavağı son durağımız. Boğaz turu ile gitmek istemeyeneriçin karayolundan ulaşımda mümkün. Kavacık’tan kalkan İETT otobüsleri ile gidebilirsiniz. Kendi aracınız ile ulaşmak istediğinizde ise Kavacık üzerinden Beykoz’a ve buradadan Anadolu Kavağı tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sarıyer’den her saat başı kalkan vapurlarda var.

Anadolu Kavağı, İstanbul Anadolu yakasında İstanbul Boğazının Karadenize açılan bölgesinde bulunan bir balıkçı köyüdür. Anadolu Kavağı İstanbul boğazından Karadenize giriş kapısı konumundadır.  Balıkçı köyü olunca bir tarafta balık lokantaları diğer tarafta balık tekneleri, balık  ağları, balık temizleyenler ve midyeleri çuvallara dolduranları görebilirsiniz.

Anadolu Kavağında ufak bir meydan alanı var iskeleninolduğu yerde. Bu meydanda balık lokantaları, ayaküstü atıştırmalık midye tava ve kalamar dükkanları, dondurmacılar  ve hediyelik eşyalar alabileceği dükkan ve tezgahlar mevcut.

Anadolu Kavağının görülmesi gereken en önemli yeri Cenevizliler döneminden kalma Yoros Kalesi. Anadolu simgesi durumunda ki Yoros Kalesine çıkmanızı mutlaka taviye ederim. Buradan göreceğiniz manzara kaleye çıkarken yorulmanıza değecektir.

Yoros kalesi, sahilden 20 dakika yürüyeceğiniz hafif zor bir  yokuş çıkarak ulaşabileceğiniz bir mekan. Dik yokuşu çıkarken arkanıza dönüp muhteşem manzaraya baktığınızda tüm yorgunluğunuz yok olacaktır. 1190 yılında Cenevizliler tarafından yapılan ve daha sonra Bizans ve Osmanlıların eline geçen Yoros kalesinden İstanbul boğazı ile  Karadeniz‘in boğaza bağlantı noktasını ve Karadeniz’den Boğaza giren gemileri izleyebilirsiniz. Levent ve Maslakta bulunan gökdelenleride buradan görmeniz mümkün. Ayrıca kaleye çıkarken birçok kafe restaurant tarzı yerler göreceksiniz. Burada oturup birşeyler yudumlarken manzara eşliğinde tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Kaleden sahile indiğinizde burada her bütçeye uygun balık lokantaları, ayakta atıştırabileceğiniz midye, kalamar dükkanları mevcut. Tüm mekanlarda lezzetli taze balık, midye, kalamar yiyebilirsiniz.  Ayrıca yemek sonrası dondurmasını tatmayı da unutmayın.

Sizin Anadolu Kavağı gezilerinizdeki izlenimlerinizi merakla bekliyorum.

İyi gezmeler,

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir