GözdeTatil Beldesi Çeşme

Tem 16

GözdeTatil Beldesi Çeşme

İzmir’in ilçesi olan Çeşme, İzmir’in batısında yer alır. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir.  Turistik olarak önemli bir merkez olan Alaçatı tek beldesidir.

Çeşme’nin tarihine baktığımızda, MÖ.1000  yıllarında  tahmin  edilen 12 İyonya kentinden biri olan Erythrai  (ERİTRE)’ nin   Ildırı   İskelesiydi. Bu dönemde kent büyük iktisadi güce sahipmiş. Sakız adası ile birlikte esir ve şarap ticaretini elinde tutuyormuş. MÖ.2. yüzyılda kent , Bergama krallığına, ardından ise Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Romalılar zamanında Çeşme bölgesi Cyssus adını almıştır. Roma imparatorluğunun ikiye bölünmesi ile ise  Bizans topraklarında kalmış fakat; eski önemini kaybetmiştir.
Çeşme Yöresi 11. yüzyılda ilk olarak Türk denizcisi Çaka Bey  tarafından  Türk egemenliğine geçmiştir. Osmanlı egemenlğine geçişi ise 14. yüzyılda Yıldırım Beyazıt zamanında olmuştur.  Birinci Dünya Savaşından sonra yurdumuzun paylaşılmasıyla Çeşme Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, fakat Kurtuluş Savaşı’nda,1922’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.

İlçe, birçok tarihi çeşme’yi bulundurduğundan bu ismi almıştır. Osmanlılar zamanında yapılan nüfus sayımında %12 Türk varken %88’i  Rumlardan oluşmaktaydı.

Çeşme’nin Osmanlılardan kalma en önemli eseri  Çeşme Kalesidir. Çeşme Kalesi içinde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesinde, Çeşme ve çevresinde yapılan kazılardan çıkan eserler sergilenmektedir. Çeşme kalesi Osmanlı padişahı II. Beyazıt tarafından tam deniz kıyısına yaptırılmıştır. Zamanla denizin doldurulması sonucu ise bugünkü konumunu almıştır.

tarihi-turistik-yerler

Çeşme Kalesi

 

Diğer önemli yapı ise Kervansaraydır. Kervansaray, 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış iki katlı tipik bir Osmanlı kervansarayıdır. Günümüzde ise restorasyonu yapılmış kervansaray olan, otel olarak kullanılmaktadır.

İlçenin adını aldığı Osmanlı dönemi çeşmeleri de, Çeşme’de ki mimari zenginliğe ayrı bir değer kazandırır. İlçe merkezi planında yerleri belirlenen bu çeşmeler Anonim Çeşme, Kaymakam Sadık Bey Çeşmesidir. Çeşme ilçesinde bulunan önemli iki cami Hacı Memiş camii ve Hacı Mehmet Camii ise 19. Yüzyılda yapılmıştır.

Çeşme’ye ulaşım için birçok alternatifiniz bulunmakta. Çeşme’nin ulaşım merkezi İzmir’dir. Havayolu ile ulaşım için İzmir Adnan Menderes havaalanına gidiyorsunuz ve buradan sonra İzmir-Urla-Alaçatı-Çeşme hattından 80 km’lik bir otoyolla Çeşme’ye karadan ulaşabilirsiniz. Yol otoban ve oldukça rahat bir yol. Havaalanından transfer ile yada araç kiralayarak gidebilirsiniz. Karayolunu tercih ettiğinizde ise İzmir`e  karayolu 77 Km`lik dar bir asfalt, 80 Km`lik otoyol olmak üzere iki yolla ulaşabilirsiniz. Otobüs ile İzmir’e geldi iseniz otogardan servis ile Üçkuyulara giderek buradan Çeşme otobüslerine binebilirsiniz.  Çeşme ilçe merkezi, otobüs ve minibüslerin son durağıdır.

Çeşme ve çevresinde büyük, küçük konaklama tesisleri bulunmaktadır. Büyük otellerin yanında butik otellerin, harika mimari ve içlerinin döşenmesi ile ilgi çekmektedir. Her mevsim Çeşmede konaklayacak yer bulma şansına sahipsiniz.

Çeşme’de her zevke ve her damak tadına uygun lezzetleri bulmak mümkündür. Şık, kaliteli restoran ve kafeleri ile size unutulmaz zamanlar ve tatlar yaşatacaktır. Özellikle Marina’da birçok ünlü kafe ve restorana rastlamanız mümkün. Çeşme Marina’da akşamüstü denizi izleyerek şarap keyfi yapmadan Çeşme’den ayrılmayın.

gezilecek-yerler-izmir

Çeşme Marina

Çeşme’nin büyük ve hareketli bir çarşısı mevcut. Çarşıda aradığınız herşeyi bulmanız mümkün. Çeşme merkezden Marina’ya doğru indiğiniz yol boyunca çeşitli hediyelik eşya dükkanları, giyim mağazaları, dondurmacılar, pastaneleri, restoran ve barlar göreceksiniz. Marina’ya ulaştığınız da ise bu dükkanlar yerini daha marka, şık dükkan, restoran, bar, kafelere bırakacak. Çeşme’de her yer çok şık ve özenle tasarlanmış. Girdiğiniz bütün dükkan ve mekanlarda bunu görebilirsiniz.

tatil-mekanlari-izmir

Çeşme çarşı’da bir kafe

cesme-izmir-gidilmesi-gereken-yerler

 

Çeşme Marina mekanları

Çeşme Marina mekanları

Çeşme merkezden, Çeşme Marina‘ya inerken sokak aralarını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Dar sokaklarda Çeşme’ye özgü eski cumbalı Rum evleri ve taş evler  görülmeye değer güzellikte.

 

tarihi-turistik-yerler

Çeşme dar sokakları ve eski Rum evleri

cesme-tatil-beldesi

Çeşme taş evler

Çeşme’de çarşıyı dolaştıktan sonra tasarım ödüllü Çeşme Marina’sını mutlaka dolaşın. Marinada bulunan şık yerler ve şık düzenleme ile keyfinize keyif katacaksınız.

turistik-mekanlar

Çeşme Marina

Çeşme Marina tekneler

Çeşme Marina tekneler

 

Çeşme ile Sakız adası yakın olduğundan ve  düzenli olarak yapılan feribot seferlerinden dolayı halk ve denizciler sürekli Sakız adasına geçmekte. Bu sebepe Çeşme’de herşeyin damla sakızlı çeşidini bulmanız mümkün. Damla sakızlı Türk kahvesi, damla sakızı reçeli, damla sakızlı lokum, damla sakızlı  dondurma Çeşme’de mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Burada yenen damla sakızlı ürünler ile aynı lezzeti başka bir yerde bulmanız pek mümkün değil. Damla sakızı ile yapılan ürünleri çarşıda bulunan dükkanlarda kolaylıkla bulacaksınız. Size tavsiyem damla sakızlı dondurma yemeden Çeşme’den ayrılmayın.

damla-sakizli-turk-kahvesi

Damla Sakızı dondurma Çeşme’de çok meşhur

Çarşıda dükkanlarda çeşitli meyvelerden yapılmış doğal ev yapımı reçeller bulmanızda mümkün. Şık kavanozları ve süslemeleri ile rafları süslemekteler.

ev-yapimi-receller

Ev yapımı reçeller

Çeşme’ye gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken diğer bölgeye ait lezzet ise tabi ki kumru. Kumrucu Hüseyin yada Kumrucu Şevki ise bu buraların en meşhuru.

cesmede-ne-yenir-nerede-yenir

Çeşme ve İzmir’in meşhur kumrusu

Çeşme, 29 km’lik beyaz kumlu ve geniş plajları, özenle yapılmış konaklama-yeme içme mekanları, termal olanakları ile  özellikle son yıllarda turizm için önemli merkezlerden biri olmuştur. Çeşme kıyı şeridi boyunca çok sayıda plaj göze çarpmaktadır. Plajlar, temiz denizi, eşine az rastlanır yumuşacık beyaz kumlu kumsalları, ve bunalmadan güneşin tadını çıkartmanızı sağlayan rüzgarı ile ilgi çekmektedir. Çeşme’nin önemli plajları; Ilıca, Boyalık Koyu, Şifne- Büyük Liman-Paşa limanı, Ildırı, Dalyan ve Sakızlı Koy, Çiftlikköy ve Pırlanta plajı, Çatazmak Plajı ve Eşek adasıdır. Çeşme merkezden Çiftlik, Dalyan, Alaçatı, Reisdere, Ovacık ve diğer plajlara minibüs ve belediye otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Çeşme her mevsim esen rüzgarı nedeni ile özellikle Çeşme’nin beldesi Alaçatı’da rüzgar sörfünün en önemli merkezlerinden biri olmuştur. AlaçatıRüzgar sörfü yarışlarını izleme şansınız olduğu gibi burada sörf öğrenmeniz için birçok kurs ve olanak mevcut.  Çeşme ayrıca dalış yapmak isteyen ziyaretçileri içinde elverişli bir yerdir.

Çeşme’nin meşhur rüzgarı sebebi ile İzmir’den Çeşme istikametinde ilerlerken Çeşme’ye yaklaştığınızda yol boyunca devasa rüzgar gülleri size yol arkadaşlığı yapacak.

alacati-ruzgar-gulleri

Çeşme yolu üzerinde kuru olan rüzgar gülleri

Çeşme’den Yunan adası olan Sakız adasına düzenli feribot seferleri vardır. Tatilinizin birkaç gününü farklı değerlendirmek isterseniz bu alternatifi düşünebilirsiniz. Üstelik  buradan hemen vize almanızda mümkün fakat herkese vize vermiyorlar bu işler ile uğraşan firmalar var bunlardan yardım almanızı tavsiye ederim.

Çeşme ile ilgili daha fazla resim için galeriyi ziyaret edin.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir