Ganaj Tarifi

Oca 29

Ganaj Tarifi

Ganaj, hem pastayı kaplamak için, hem pasta ara   katlarına koymak için kaynamış kremada eritilen kuvertür çikolata karışımıdır.  Ve lezzetli, harika bir krema olup pastalarınıza ayrıca lezzet katar. Pasta kaplamada krem şanti yerine ve truf yapımında kullanabilirsiniz.  Yapımı oldukça kolay ganajı  her tür pasta için kullanabilirsiniz.
Ganaj yapmak için beyaz,  sütlü, veya bitter kuvertür çikolata kullanabilirsiniz. Kuvertür çikolatayı pasta malzemeleri satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Hatta kiloluk, 2,5 kiloluk gibi farklı ambalaj seçenekleri halinde bulabilirsiniz.
Ganaj yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • 200 gram krema
  • 200 gram bitter kuvertür çikolata

Ganaj tarifi;
Kremayı bir sos tenceresine  boşaltın. Ocakta orta ısıda ısıtalım. Kaynamaya yaklaştığında ocaktan alalım. Krema kaynamaya başladığında bütün özelliğini kaybeder bu sebeple kaynamamasına dikkat edin. Çikolatayı bir bıçak yardımı ile ufak parçalara bölerek, kremanın içine atalım.

Sıcak krema içerisine koyduğumuz çikolata tamamen eriyinceye kadar alttan üste olacak şekilde bir spatula yardımı ile karıştıralım.

Ganajın kıvamına gelmesi için karışımı buzdolabında bekletin. Ganajın kıvamı ekmeğe sürülebilecek sertlikte olması gerekir.

Ganaj buzdolabında 3 gün saklanabilir.

ganaj-tarifi

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir