Fırında Kaşarlı Mantar

Tem 29

Fırında Kaşarlı Mantar

Mantar lezzetli olduğu kadar sağlıklı bir sebze. Tabi erken dikkatli olmak gerektiğini unutmayın. Mantar zehirlenmesine ülkemizde çok fazla rastlanmakta. Genelde ormanlık alanlarda toplanan ve yenen mantarlar tam olarak tanınmadığından zehirli mantarlar ayrılamıyor ve mantar zehirlenmesi sık sık görülüyor. Bu sebeple en sağlıklısı mantarı güvenilir yerlerden satın almak ve bu şekilde tüketmek.

Mantar bir çok yemek yapımında, soslarda kullanılmakta. Fırında kaşarlı mantar meze olarak, yemek öncesi atıştırmalık olarak hazırlanabilecek çok basit ve hafif bir yemek.

Fırında kaşarlı mantar için malzeme listesi;

  • 10-15 adet orta irilikte mantar (büyüklüğüne göre adeti ayarlayın)
  • 1 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri
  • 1 adet kırmızı biber
  • Birkaç dal dereotu
  • Kırmızı pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Fırında kaşarlı mantar tarifi; mantarları temizlemekle başlıyoruz. Mantarların sap kısımlarını diplerinden koparın ve mantarın şapka kısmında ki üst kabuğunu soyun, yıkayın ve kurulayın. Mantarları tepsinin içine dizin. Şapka kısımının çukur bölümü üstte kalacak şekilde. Tepsi yerine kiremit kaplarda kullanabilirsiniz. Mantarların içine az miktarda tuz serpin. Kaşar peyniride tuzlu olduğundan çok fazla tuz koymayın.

mantar-yemekleri-tarifi

Kaşarları rendeleyin, kırmızı biberi ince ve minik doğrayın,  dereotunu ince ince kıyın. Bir kase içinde kaşar peyniri, kırmızı biber, dereotu, karabiber, kırmızı pul biberi karıştırın.

Kaşar peynirli karışımı mantarların içine doldurun.

firinda-mantar-resimli-tarifler

180 derecede ki fırına tepsiyi koyun ve mantarların üzerinde bulunan kaşarlar kızarana kadar pişirin.  Fırında kaşarlı mantar hazır sıcak olarak servis yapın.

mantar-yemekleri-tarifi

Afiyet olsun….

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir