Fenerbahçe Pastası- Butik Pasta

Mar 11

Fenerbahçe  Pastası- Butik Pasta

8 Mart’ta bir tanecik yeğenimin doğum günü idi. Pasta benden olacaktı. Ben kocaman çocuğa Mickey Mouse’lu pasta yapmayı düşündüm fakat o kabul etmedi. Fenerbahçe’li pasta istedi ve iş başa düştü. Bu arada Mickey Mouse kalıbınıda kullandım. Kalıp ile arkadaşları için şeker hamurlu kurabiye hazırladım.

Fenerbahçe pastasını nasıl yaptığıma gelince. Pastayı bir akşam önceden hazırladım. Bu defa taze çilek kullandım meyve olarak ve iki kat kek yerine 3 kat kek ile yaptım. Pasta içini nasıl yapacağınız ile ilgili pratik tarifim için tıklayın….

Fenerbahçe pastanın şeker hamuru ile süslenmesine sıra geldi. Süslemek için öncelikle logo, kupa,kanaryadan oluşan silikon kalıbım mevcuttu fakat onlar kurabiye için ufak boyutta idi.  Bende internetten bir Fenerbahçe logosu buldum ve onu  yazıcıdan çıkardım. Çıkardığım logoyu uygun şekilde kestim. Sonra uygun renkte şeker hamurlarımı aldım ve istediğim büyüklükte açtım. Ve şeker hamurunun üzerine kestiğim kağıt parçaları koyarak şeker hamuru kesmek için kullandığım kesici ile dikkatlice kestim. Logonun şeklini alacak şekilde parçaları su yardımı ile yapıştırdım. Son olarak ise harf ve rakam baskı seti yardımı ile logonun üzerine yazıları yazdım. İsim yazmak için yıldız kalıp ile şeker hamurundan yıldızlar kestim ve her bir yıldız üzerine bir harfi baskı seti ile değişik renkte uyguladım.  Üç tanede Fenerbahçe’nin yıldızını kestim. Pastayı kaplayacağım şeker hamurunu yeterli büyüklükte açtım. Pastanın üzerini kaplayıp altta kalan fazlalıkları kestim. Hazırladığım logo, yıldızlar ve isim yazılı yıldızlar ile üzerini istediğim gibi süsledim. Tüm parçaları su ile yapıştırdım. Üzerine şeker hamuru ile yaptığım birkaç futbol ayakkabısı ve top koyarak pastayı tamamladım.  İşte Fenerbahçe pastası yapmak bu kadar kolay….

seker-hamuru-pasta

Fenerbahçe’li pasta

pasta-tarifi

pasta-yapimi

ev-yapimi-pasta

fenerbahce-butik-pasta

 

2 comments

  1. SÜPER AMA KEŞKE KÜBRA YAZSAYDI…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir