Ev Yapımı Limonata Tarifi

Ağu 20

Ev Yapımı Limonata Tarifi

Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde yapılan ve tüketilen Limonata, yazın bu sıcak günlerinde  serinlemek için vazgeçilmez içeceklerden. Ve evde yapıldığında oldukça da doğal bir içecek. Peki ev yapımı limonata tarifi ile tam kıvamı ve lezzeti tutturmak mümkün mü. Evet bu tarif ile defalarca denedim ve içen herkes beğenerek tüketti. Yaz aylarında serin bir içecek ve de doğal olsun diyorsanız ev yapımı limonata vazgeçilmez bir tat olabilir.

Son günlerde sıkça yaptığım ve içen herkes tarafından lezzeti beğenilen ev yapımı limonata tarifi vereceğim size. Ayrıca limonatanızı değişik tatlarla buluşturarak her defasında değişik lezzette limonata yapabilirsiniz.  İşte limonatamızın tarifi.

Malzemeler:

5-6 adet limon

1 su bardağı şeker (daha şekerli bir tat isterseniz ¼ bardak kadar daha ilave edin)

1,5 litre su

Yapılışı:

Limonların kabuklarını  bir rende yardımı ile rendeliyoruz. (Rendenin ince tarafı ile) Rendelediğimiz limonların suyunu sıkıyoruz. Kapaklı bir saklama kabı içerisinde rendelenen limon kabuklarını ve limon suyunu karıştırıyoruz. Bu karışıma şekerimizi ilave ediyoruz. Ve kapağını kapatarak 8 saat kadar buzdolabında bekletiyoruz.

Buzdolabında beklettiğimiz karışımı bir süzgeç yardımı ile suyun içine ekliyoruz ve karştırıyoruz.

Ev yapımı limonata  hazır.

Öneriler:

Daha ferah bir lezzet elde etmek istiyorsanız limonatanızın içine 1 çay kaşığı toz zencefil ekleyebilirsiniz.

Değişik bir aromalar ile limonatınızı yapmak isterseniz, limonatanızın içine birkaç tane karanfil ekleyebilirsiniz.

Ayrıca nane limonataya çok yakışan bir aromadır. Fakat naneyi fazla koyduğunuzda yada beklettiğinizde acılaşmasına sebep olur. Bu tarif içinbir avuç taze naneyi aroması çıkması için çok hafif tahta bir havan yada ezebileceğiniz başka birşey yardımı ile ezerek buzdolabından karışımı çıkarmadan 3 saat önce ilave edebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise servis yaparken 1-2 tane taze nane yaprağını bardağın içine koyabilirsiniz.Ayrıca servis sırasında görsel olarak güzel bir görüntü de yakalamış olursunuz.

Limonatanızı hazırladığınız sürahinizin içine dilimlenmiş elma ilave edebiliriz. Servis yaparken bardakların içine bir dilim elma ve buz koyarak servis yapabilirsiniz. Elma aroması limonatanıza değişik bir lezzet verecektir. Ev yapımı limonata tarifi ile limonatanızı hazırlayın, yazın buzdolabınızda mutlaka hazır olsun, istediğini şekilde tatlandırıp servis yapın.

Afiyet olsun…

One comment

  1. Herkes denemeli gerçekten çok güzel ve doğal bir tat. Sıcak yaz günlerinde vazgeçilmez bir serinlik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir