Kolezyum (Collesseum): En Büyük Amfi Tiyatro

Haz 03

Kolezyum (Collesseum): En Büyük Amfi Tiyatro

Roma görülecek en fazla yere ve tarihe sahip Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Kolezyum  (Colleseum)  da Roma’da gezilecek yerler düşünüldüğünde ilk akla gene yerlerden biridir. Roma’da gezilecek ve görülmesi gereken diğer yerler için tıklayınız.

Kolezyum, İtalya’nun başkenti olan Roma‘da bulunan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlanıp yapımı MS 80’de  tamamlanan, Roma halkını eğlendirmek ve gladyatör dövüşlerinin yapıldığı dünyanın en büyük amfi tiyatrosudur. Flavianus Amfitiyatro adıyla biliniyor orijinal adı ise Collesseum. Roma’nın tam merkezinde bulunur. Dış duvarının yüksekliği 50 metreden biraz daha  az fakat çevresinin ne kadar olduğu hakkında kesin bir bilgi yok.  Kolezyumun açılışı festival ve gösterilerle 100 gün sürmüş. Açılış sırasında ki gösterilerde bir söylentiye göre 5000 bir söylentiye göre 9000 hayvan katledilmiş. Ve yine açılışında hatıra paralar bastırılmış.  Kolezyum, tüm yapılarında kullandıkları Roma mimarisinin kemer yapısı kullanılarak yapılmış ve çok iyi tasarlanmış bir yapı. Kolezyumun içine su doldurarak gemilerle savaş tasarlanacak kadar mükemmel bir yapı. Hiç bir şekilde suyu sızdırmıyor.

Yaklaşık olarak 55 bin 80 bin kişi kapasitesine sahip olan yapı yaklaşık 2000 yıldır ayaktadır fakat bir çok zorlu dönem geçirmiş bu sebeple önemli onarım aşamalarına maruz kalmıştır.

Kolezyum, İmparatorlar tarafından gladyatör dövüşleri için yapılmış fakat sadece gladyatör dövüşleri yapılmamış, savaşların  canlandırıldığı, hayvan avcılığı, infazlar ve taklitlerin de yapıldığı bir yerdir. Burada dövüşecek gladyatörler,  savaşta esir düşen güçlü kişilerden seçilirmiş. Kolezyum, zaman zaman dini amaçlar içinde kullanılmış. Roma Katolik kilisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Papa tarafından başlatılan kutsal haç yolunun başlangıç noktası burasıdır. Paskalya öncesi cuma günü burada Papa tarafından fener alayı düzenleniyormuş.

roma'da gezilecek yerler kolezyumKolezyumun alt kısmında dövüşmek için gladyatörlerin veya vahşi hayvanların arenaya getirildiği yollar, üst tarafı ise katmanlı amfi tiyatrodur.  Roma mimarisi ve mühendisliğinin en iyi uygulandığı en görkemli yapıdır.  İtalya‘nın en önemli ve en fazla turist çeken tarihi mekanlarından olan Kolezyum 1980 yılllarında UNESCO Dünya Miras listesine alınmış ve 2007 yılında İsviçre kaynaklı bir organizasyon tarafından yapılan bir oylama ile Dünyanın Yedi Harikasından biri olmayı başarmıştır.  Birçok filme (Gladyatör bunlardan en çok bilinen), şarkı ve oyuna da konu olmuştur.

Kolezyum’un resmi de İtalya’da basılan 5 sent bozuk parasının arkasına basılmıştır.

Kolezyum yapıldığı dönemlerde gladyatörler ile vahşi hayvanların dövüştürüldüğü bir mekandı ve o zamanlar halkın en büyük eğlencesi bu imiş. Bu gösteriler genelde kanlı ve vahşice gösteriler olup genelde dövüş sonunda kaybeden gladyatör öldürülürmüş. Kolezyuma gelen insanların sınıflarına göre bir oturma düzeni varmış. Bunun yanında gladyatörler halk tarafından önemli insanlar, kahramanlar olarak sınıflandırılıyormuş. Ve kadınlarında gladyatörlere çok büyük bir hayranlıkları varmış. Bu gladyatör dövüşleri Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu olarak kabul edilmesi ile son bulmuştur.

Kolezyum 2000 yıllık bir tarihe sahipken ona dair anlatılacak çok şey vardır mutlaka. Fakat mutlaka görülmesi gereken yerler listenize alın burayı ve tabi

colleseum roma italya gezi rehberi

Kolezyum

Roma’da gezilecek yerler listenizinde en başında yer almalı. Yapının görkemi karşısında büyüleneceksiniz ve tabi ki yapıldığı zamanları düşünüp aslında neden bu kadar önemli bir yapı olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Kolezyum girişi için uzun bir sıra beklemeniz gerekir. Bunu göze alıyorsanız içeri girmek için bekleyin. Fakat Roma Pass kartınız varsa sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz. Bilet gişesinin yanında Roma pass kartlıların girişi için özel bir turnike var. Roma pass kart 3 gün geçerli ve istediğiniz kadar otobüs, metro ve tramvayı ücretsiz kullanabilme olanağı sunuyor. Roma passin diğer bir avantajı da ilk 2 müzeye ya da arkeolojik alana ücretsiz girebilme şansı vermesidir.

Kolezyum resimleri için galeriyi ziyaret ediniz.

 

No comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Roma'da Gezilecek Yerler Rehberi |CigdemZiplar.com - [...] [...]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir