Ellere Evde Yaz Bakımı

Haz 03

Ellere Evde Yaz Bakımı

Yazın gelmesi ile birlikte ellerimiz ve özellikle ayaklarımız daha görünür oldu. Bu durum el ve ayaklarımıza daha özen göstermemizi gerektiriyor. Yaz boyunca giyeceğimiz sandaletler, uç kısmı açık ayakkabılar ayak ve tırnaklarımızın daha bakımlı olmasını gerektiriyor. Ellerimiz ise yazı renklerin yansıtan cıvıl cıvıl renkler ile daha fazla göze çarparak dikkat çekiyor.

evde-el-bakimiKadın güzelliğinin en önemli ayrıntılarındandır eller. Öncelikle yaz aylarında düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırmayı ihmal etmeyin. Manikürü kendiniz evde bile rahatlıkla yapabilirsiniz.  Evde kendiniz manikür yapacaksanız tırnak etlerinin yumuşaması için  ellerinizi sabunlu su içinde bir müddet bekletin.  Unutmayın duş sonrası manikür yaptırmak için en uygun zamandır. Tırnak etlerinizi kesmek yerine ise kulak çubuğu ile dibe itmeyi deneyin ve temizleyin.  Yumuşak bir törpü ile tırnaklarınızı törpüleyin. Törpü olarak tahta törpü kullanın.  Ellerinizi yıkayın ve mutlaka bol nemlendirici sürün. Yaz aylarında ellerinize daha fazla  nemlendirici krem sürün. Hatta güneş koruyuculu nemlendirici  kremler tercih edin. Güneşe çıktığınızda ellerinizde güneş koruyucu sürmeyi unutmayın.  Manikür sonrası tırnak diplerine bakım yağı, E vitamini yağı,  zeytinyağ yada badem yağı gibi bir yağ sürün. Manikür sonrası nemini kaybedip sertleşecek tırnak kenarlarının yumuşak olmasını ve korunmasını sağlar. Manikür sonrasında bir tırnak güçlendiricisi bir ürün kullanmanız uzmanlarca tavsiye ediliyor. Tırnak güçlendiricisini sürün, ojeyide bunun üzerine sürün .

Oje ile ilgili birkaç ufak yararlı olacağını düşündüğüm bilgi de paylaşmak istiyorum.

oje-el-bakimi-bilgileriÖzellikle renkli oje kullanacaksanız ojenizin altına bir kat renksiz oje, tırnak bakımı için kullanılan ojelerden,  sertleştirici sürün ve ojeyi bunun üzerine sürün. Renkli ojeyi bu şekilde tırnağınızdan daha rahat çıkaracaksınız aynı zamanda daha uzun süre kalıcılık ve parlaklık kazanacak.

Ojelerinizin daha uzun süre dayanması için (özellikle tatilde kum, deniz havuz etkisi ile el ve ayak tırnaklarımız daha çabuk çıkıyor yada uçları bozuluyor) ojenin üstüne sabitleyici yada renksiz oje sürün.

Ojenin çabuk kuruması için ise piyasada rahatlıkla bulacağınız hızlı oje kurutuculardan yararlanabilirsiniz. (Flormar’ın sürülen oje kurutucusunu kullanıyorum harika bir ürün hemde oje üstüne sürüldüğünden daha parlak ve daha dayanıklı oluyor oje). Bir oje kurutucunuz o an için yoksa ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin.

zeytinyag-el-bakimiElleriniz fazla kuru ise; bir kahve fincanı zeytinyağı (saf zeytinyağı  olmasına dikkat edin) yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı şekeri karıştırın. Bu karışımdan ellerinize sürerek  birkaç dakika masaj yapın. Ellerinizi ılık su ile yıkayın. Son olarak nemlendirici krem sürün.  Limonun içerdiği meyve asidi hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle ellerinize limon suyu ile masaj yapmanızda yarar var. Zeytinyağı yerine badem yağı ile de yapabilirsiniz. Şeker ise ellerinize peeling etkisi yapacak.

Zeytinyağı badem yağ gibi doğal yağ olan bir kap  içine tırnaklarınızı batırın ve bekletin. Tırnaklarınız daha güçlü ve doğal parlaklığına kavuşacak.

Ayrıca, geceden yapacağınız maske, ellerinizin yumuşacık olmasını sağlayacak. Bu maskeleri uygulamak için, peeling ürünü, el kremi ve pamuklu eldiven yeterli. dogal-el-bakim-yontemleriEllerinize önce peeling yapın, ardından kalın bir tabaka vitamin içeren nemlendirici krem sürün. Kremin daha etkili olabilmesi için pamuklu bir eldiven giyin. Bu eldiven sayesinde el kremi cildin içine kadar nüfuz eder ve ellerinizin yumuşacık olmasını sağlar. Bu işlem için  kozmetik ürünler kullanmak zorunda değilsiniz. Yukarıda verdiğim zeytinyağı, limon suyu ve şeker karışımı peeling için kullanın. Gliserin ve limon suyunu karıştırın ve nemlendirici olarak kullanın.

Hatta Limon ve gliserin karışımını büyük bir kap içinde hazırlayın ve duş sonrası tüm vücudunuza nemlendirici olarak kullanın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir