Sokakağzı, Ege’nin Saklı Cenneti

Eyl 16

Sokakağzı, Ege’nin Saklı Cenneti

Son yazımda size İstanbul’dan ÇanakkaleBabakaleAssos yolunu ve yolu üzerindeki bazı bilgileri paylaşmıştım. Ve daha sonraki yazılarımda buralarda görmeniz gereken yerler ve bunlar hakkında bilgi vereceğim demiştim.

Bugün ki yazımda ise buralarda görmeniz gereken yerlerden birini olan sokakağzı’nı anlatacağım.

Sokakağzı, yeşille mavinin buluştuğu, stresten, gürültüden uzak Ege’nin saklı cennetlerinden. Çanakkale’nin şirin ilçesi Ayvacık’ın Koyunevi Köyünün sahil kısmı. Sokakağzı, Ege’nin en uç noktalarından. Assos’a 18 km. mesafede olan Sokakağzı 1,5 km. sahili ve 3 km yürüyüş alanına sahip bir koy. Sakızağzı koyunun hemen karşısında Midilli adası sanki yüzerek gidebilecekmişsiniz gibi yakın. Midilli adasının Türkiye’ye en yakın olduğu yer bu noktalar.

Peki Sokakağzına nasıl ulaşacaksınız. Assos’dan Gürpınar istikametinde ilerlemeniz gerekiyor. Sırası ile Bektaş Köyü, Balabanlı Köyünü geçerek Koyunevi Köyü girişinde dört yol ağzına geleceksiniz. Sol tarafta sokakağzı ve buradaki mekanların olduğu tabela karşılayacak sizi ve sola sapıyoruz. Eğer Gürpınar, Bozcaada, Geyikli yada Babakale yönünden geliyorsanız, Assos yönünde Koyunevi Köyüne kadar ilerleyip bu defa köyün çıkısında dört yol ağzından sağa giriyoruz.  Bundan sonra çam ağaçları ve harika bir manzara eşliğinde sahile doğru iniyoruz. Yaklaşık 5 km. olan toprak, virajlı, dar yol sizi korkutmasın göründüğü gibi kötü değil sadece biraz yavaş ve dikkatli gitmekte yarar var. Manzara gerçekten görülmeye değer sokakağzı sahili ve Midilli adası arasında sıkışmış olan Ege Denizi sizi mest edecek.

Sokakağzı’nda şuan yaklaşık 45-50 hane yaşıyor ve halkı balıkçılık, zeytincilik ile geçiniyor. 1990 yılından itibaren turizme açılan Sokakağzı’nda yaşayan köylü halk şimdilerde evlerini pansiyon olarak işletiyor. Burada bulunan işletmelerin bir çoğu buradaki halk tarafından işletilmektedir.

Sokakağzı’na indiğinizde sizi sahil boyunca uzanan otel, pansiyon, kamping alanları, tahta masalı çardaklı restoranlar karşılıyor. Genelde konaklama için pansiyon bulunuyor fakat birkaç tane otelde mevcut. Her otel, pansiyonun hemen önünde plajı var. Plajda şezlong ve şemsiyede mevcut. Konaklama türü genelde YP. (Kahvaltı+akşam yemeği dahil).

Sokakağzı’nın uzun yıllar gelip- giden müdavimleri var fakat ne olursa olsun çok kalabalık olmayan bir yer ve tabi böyle olunca bakirliğini korumaya da devam ediyor. Berrak ve küçük çakıllı bir denize sahip. Plajda güneşlenirken, denizde yüzerken Midilli adası yanıbaşınızda gibi. Akşamları Midillinin ışıklarının yanması ile adayı seyrederek romantik ve güzel zaman geçirebilirsiniz.

Sahilde sıralanmış restoranlarda Ege’nin lezzetlerini tadabilirsiniz. sokakağzı’nın kendi zeytinlerinden üretikleri zeytinyağları ile yapılan zeytinyağlılar, Ege yemekleri,mezeler, gözleme, çi börek, mantı, kabak çiçeği dolması ve Assos ve civarına özgü Avcı böreği. Ve tabiki balık. Sokakağzı balıkların Akdeniz’den Ege’ye, Marmara’ya ve Karadeniz’e yumurta bırakmak izledikleri göç yolu üzerinde olduğundan balık ve tüm deniz ürünleri yönünden çok şanslı. Sardalya, barbun, levrek, çupra, lüfer, mezgit ve zargana balıklarını taze olarak bulabilirsiniz. Sabah kahvaltısında ise Ezine’ye ait peynirler, köy peyniri, yöreden toplanan böğürtlen ve ahududu ile yapılan reçeller, incir reçeli, dut reçeli, yörede üretilen zeytinler güne daha güzel başlamanıza eşlik ediyor. Ben kahvaltı saatlerinde Sokakağzı’nda idim ve kahvaltı için Bertiz Otele girdik. Otel misafirleri dışında kahvaltı veriyorlarmış fakat sizde rica ederek bu güzel atmosferde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Öğlen yada akşamüstü ise mutlaka çardaklı restoranlarda avcı böreği, gözleme ve zeytinyağlıları tadın. Akşam yemeği için tercihiniz ise tabi ki balık ve deniz ürünleri olsun.

Sokakağzı’nın inciride meşhur özellikle 10 ağustostan sonra tam oluyorlar. Bunu bilen müdavimler genelde bu tarihi bekliyormuş. Kaldığınız pansiyon yada otelin bahçesinde incir ağacı varsa kendinizde toplayarak yiyebilirsiniz. İncir bittikten sonra gittiğinizde ise güneşte kurutulmuş inciri taze taze yiyebilirsiniz. Bildiğimiz kuru incir gibi değil içinde çekirdekleri diri diri duruyor kabuğu kuru incir kadar sert değil sadece güneşte bekletilerek yapılıyor bu yörede bu kuru incirden de zamanında bolca görebilirsiniz.

Balık tutmak gibi bir hobiniz varsa burası sizin için daha cazip olacak. Olta ya da zıpkın ile kendiniz burada balık tutabilirsiniz.

Sokakağzı, sadece bir koyda kurulu olduğu için çok büyük bir yer değil ve alışveriş için büyük bir çarşısı yok. Küçük bakkal var ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. Köylerden gelen çocuk ve teyzeler genelde burada tezgah açarak kendi el marifetleri ile yaptıkları, yemeni, oya, patik, şalvar gibi ürünleri satıyor. Yörede yetişen zeytinlerden buradaki halk tarafından üretilen zeytin ve zeytinyağından satın almak isteyenler sahilde bulunan restoranlardan satın alabilirler. Genelde kendileri de sattıkları zeytinyağ ve zeytini mekanlarında kullanıyor.

Sokakağazı’ında gece hayatı ve eğlence yok. Akşamları da gündüz olduğu gibi sessiz ve sakin. Sokakağzı’nda diğer tatil yörelerinde olduğu gibi gürültülü barlar, kafeler bulamazsınız.

Tatil dolu günler….

İstanbul’dan Assos ve Babakale’ye nasıl gidilir? Neler yapılır? Yolculuk notları için tıklayınız…

No comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir