Dünya Sanat Günü

Nis 15

Dünya Sanat Günü

Bugün 15 Nisan Leonardo Da Vinci’nin doğum günü.  2011 yılında Uluslararası Sanat Derneği (International Associations of Art (IAA))’ın  Meksika’da yapılan genel kurulunda (Türkiye’yi temsilen Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam katılmıştır); 2012 yılından itibaren Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’nın Dünya Sanat Günü (Word Art Day) olarak kutlanmasına karar verildi.

Sanat, her dalı ile ruhumuzu dinlendirir, dünya’ya olan bakış açımız bile sanat ile değişir. Sevgili Atatürk ne güzel söylemiş; “Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diyerek. Sadece bu söz bile sanatın ne kadar değerli ve önemli olduğunu anlatmaya yetmektedir. Sanat’ın bir dalı ile uğraşmak demek değildir sanat, bir dalını dahi olsa desteklemektir. Bir klasik müzik konseri ile bazen ruhumuz dinlenir, bir tiyatro sahnesinde ki oyun bize bazı olaylara farklı bakmayı sağlar, okunan bir kitap, sevdiklerin ile gezdiğin bir sergi belki onların değerini bilmeni sağlar. Sanat deyip geçmeyelim sanat hayattır.
Sanat’ın her dalını destekliyor ve sanat’ın hakettiği değeri vermeye çalışan biri olarak iyi ki hayatımızda sanat var diyor ve tüm sanatçıların, sanat severlerin Dünya Sanat Gününü gurur ve saygı ile kutluyorum.

dunya_sanat_gunu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir