Diş Buğdayı Kurabiyesi ve Diş Buğdayı Tarifi

Eyl 25

Diş Buğdayı Kurabiyesi ve Diş Buğdayı Tarifi

Diş buğdayı çok eski bir Anadolu geleneği. Eskilerin bildiği fakat arada bir neslin uygulamadığı bir gelenek iken son yıllarda yeniden uygulanmaya başlanan. Diş buğdayı, bebeğin ilk dişi göründüğünde bebeğin buğday gibi düzgün, sağlıklı, güçlü dişleri olması için; aşurelik buğdayın kaynatılıp, çeşitli yemiş, şekerleme ve haşlanmış nohut ile karıştırılması ile yapılan yiyeceğin misafirlere ikram edilmesi aslında. Tabi burada amaç bebeğin diş çıkarması sırasında huysuzluğundan bunalan annelere bir uğraş yaratmak ve anneyi eşi dostu ile bir araya getirip hoş zaman geçirtmek olmalı.

Bebeğin ilk dişi çıktığında bir diğer gelenekte bebeğin ilk dişinin gören kişinin bebeğe hediyeler almasıdır. Bu hala bir çok kişi tarafından yapılıyor.  Günümüz diş buğdayları bu iki geleneğin birleşmiş hali aslında. Diş buğdayı için büyük bir hazırlık yapılıyor doğum günü öncesi ilk kutlama oluyor. Birçok anne diş buğdayı için bir yer ile anlaşarak ev dışında misafirlerini ağırlarken bir kısım ise evinde yaptığı hazırlıklar ile misafirlerini ağırlıyor. Diş buğdayı nerede yapılırsa yapılsın tabi bazı vazgeçilmezleri var. Buğday ile yapılan diş buğdayı yiyeceği olmazsa olmazlardan.  Bunun ikramı genelde  bardaklarda yapılıyor ve bu bardaklar mutlaka süslenerek kullanılıyor. Cam ufak bardaklar yada çeşitli plastik bardaklar bunların kullanımı için ideal. Diş buğdayı bardaklarını kurdele, tül, minik süsler ile bardakları süslemeniz mümkün.  dis-bugdayi-bardagi

dis-bugdayi-kurabiyesi

lohusa-serbeti-bardagi

 

Diş buğdayı partisinde bunun dışında diş pastası ve diş buğdayı kurabiyesi olmazsa olmazlardan. İşte Hümanur’un diş buğdayı için hazırladığım diş buğdayı kurabiyesi. Diş buğdayı kurabiyesi için şeker hamurlu kurabiye tarifi için tıklayınız. 

dis-bugdayi-kurabiyeleri

dis-bugdayi-kurabiyeleri

dis-bugdayi-kurabiyesi

dis-bugdayi-seker-kurabiyesi

Bebeğin diş buğdayına gelen misafirlere vermek için çeşitli ufak hediyeler hazırlayabilirsiniz. Bu hediyeler  keçeden yapılan minik diş magnetler, keçe çerçeveler, anahtarlıklar, lavanta torbaları olabilir. Yine dişi çıkan bebeğiniz için günün anlamına uygun olarak keçe ile süslenmiş body ve tütü eteklerde partinin vazgeçilmezi. Ve tabi fotoğrafların daha anlamlı olması için yazılı fotoğraf etiketleri ve  diş buğdayı anı çerçevesi de olursa diş buğdayı partisi bebeğinizin ilk anısı olarak yerini alacak.

Diş buğdayı tarifi;

Malzemeler

  • 1 Kilogram Buğday (Aşurelik)
  • 2 Su Bardağı Nohut
  • 2 yemek kaşığı tozşeker
  • 2 Litre Su
  • 250 – 350 gr. badem, kaju, fındık, ceviz, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru orman meyveleri vs. (Burada kuru yemiş seçimi size kalmış)
  • 2 Yemek Kaşığı Pekmez (Dut) yada bal

Buğdayı yıkayın  tencereye alın ve üzerini iki parmak geçecek şekilde su ile doldurarak haşlayın. Haşlandıktan sonra suyunu süzerek soğumaya bırakın. Eğer buğday çok sertse akşamdan ıslatmanızı öneririm.
Nohutları akşamdan ıslatın ve tencereye alarak, üzerlerini iki parmak geçecek kadar su koyarak haşlayın. Daha sonra suyunu süzerek soğumaya bırakın. Buğday ve kuruyemişleri bir kase içinde karıştırın. Diş buğdayını koyacağınız bardakların alt kısmına renkli bir şeker koyun. Sonra buğday, kuruyemiş karışımından iki ya da üç kaşık koyun, üzerine haşlanmış nohuttan da bir kaşık serpiştirin. Bir kasede üç yemek kaşığı dut pekmezi, iki yemek kaşığı su ve bir yemek kaşığı toz şekeri çırpın ve hazırladığınız sosu bardaklara dökün. Bal kullanacaksanız bu karışım yerine bardaklara bal koyun.

Süslemek için ise değişik alternatifler uygulayabilirsiniz. Pudra şekeri, dövülmüş badem, ceviz mevsimine göre taze nar taneleri, çilek gibi meyveleri en üst kısmına koyarak süsleyebilirsiniz.

Bebekleri ilk dişleri hayırlı ve sağlıklı dişleri olsun.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir