Beylerbeyi Sarayı Boğazın Tarihi Güzelliği

Şub 02

Beylerbeyi Sarayı Boğazın Tarihi Güzelliği

Haftasonu için kuzenler çocuklar toplanıp biraz gezelim dedik. Güzel bir kahvaltı sonrası rotamız Beylerbeyi Sarayı. Bu yaşıma kadar hiç gidip görmediğim ama boğazdan geçerken ne kadar güzel görünüyor demeyi ihmal etmediğim yer. Güzel bir gezi oldu bizim için Osmanlının son saraylarından gösterişin ve şaşanın üst seviyelerde olduğu fakat bir o kadar kendini hayran bırakan bir yer Beylerbeyi Sarayı. Beylerbeyi Sarayında artık Avrupa esintilerinin Osmanlıya ne kadar işlemiş olduğu da gözlerden kaçmıyor.

Beylerbeyi sarayına nasıl gideceksiniz?

Biz Avrupa yakasından gideceğimiz için Eminönü’nden vapur ile Üsküdar’a geçmeyi planladık. Fakat Hava koşulları dolayısı ile tüm iç deniz hat seferleri iptal olunca Marmaray ile Üsküdar’a geçtik. Marmaray ile ilk buluşmamız oldu fakat o kadar kısa sürede Üsküdar’a geçebilmiş olmak harika idi. Daha sonra Üsküdar’da sahilde otobüs durakları var burada (Caminin ilersindeki duraklar) 15F otobüsü ile tam Beylerbeyi sarayının önünde indik. Beykoz yönüne giden tüm otobüsler önünden geçiyormuş. İsterseniz Mecidiyeköy’den direk İETT otobüsleride var Beyler beyi sarayı önünden geçen.

Sarayın kapısından girdiğinizde bahçede sizi bilet alacağınız bölüm karşılıyor. Bilet fiyatları gayet uygun tam:10 TL (Türk vatandaşları için turistlere 20 TL), İndirimli: 5 TL. Biletinizi aldıktan sonra sizi sarayın bahçe kısmına çıkaracak olan bölümden geçerek sarayın bahçesine ulaşıyorsunuz.

istanbulda gezilecek yerler

Oldukça bakımlı, yeşil, birçok ağcın bulunduğu bir bahçe. Orta kısımda bir  havuz var. Havuzun etrafında aslan ve kaplan heykelleri göze çarpıyor. Özellikle manolya ve çam  ağaçlarının yoğunlukta.

beylerbeyi sarayı

Boğaziçi Köprüsü hemen sarayın yan tarafında ve bahçeden köprüyü seyretmeniz mümkün.

beylerbeyi sarayı istanbul boğazı

Bahçe kısmında denize sıfır bir küçük bina göreceksiniz. Hem ön bahçede hem arka bahçede aynı binadan mevcut. Arka bahçedeki Harem bölümü olarak yazıyordu bunun selamlık olacağını düşündüm. Ön ve arka bahçe birbirinin simetrisi gibi . Hatta bina bile bu şekilde.

beylerbeyi sarayı

Beylerbeyi sarayı 1863-65 yıllarında Abdülaziz tarafından yazlık saray olarak yaptırılıyor. Ve Abdülaziz ölmeden önce son  altı ayını burada geçiriyor ve burada vefat ediyor. Bu sarayda en göze çarpan Fransa’dan demonte olarak getirilen ve burada monte edilen kristal avizeler. Modern çizgileri taşıyan avizeler tüm oda ve salonlarda kullanılmış. Tavanlarda ve duvarlarda kullanılan resim süslemelerde diğer bir ayrıntı. Denize meraklı olan Sultan Abdülaziz tavan süslemelerinde deniz ve gemi temaları içeren resimler yaptırmayı ihmal etmemiş ve hatta ressamlara ilham olması için kendisi de çizmiştir. Diğer Osmanlı saraylarında da olduğu gibi varak göze çarpan detaylardan.

beylerbeyi sarayı

 

istanbul sarayları beylerbeyi sarayı

Beylerbeyi sarayın da kullanılan halılar hala orjinal ve hepsi Hereke’de dokunmuş. Halıların altında rutubete ve sıcağa karşı kaplama olarak  kullanılan hasır ise Mısırdan özel olarak getirtilmiş. (Rehber hasıra basılmaması için özellikle uyarı yapıyor yıprandığı için) Kullanılan perde ve döşemelikler genelde orjinal çok yıpranan bölümler için aynı fabrikada aynı model no ile yeni kumaşlar üretilmiş. Beylerbeyi sarayında batı ve doğu sentezi iç içe kullanılmıştır. Fransız saatleri, Çin, Japon, Fransız ve Yıldız vazoları görülmeye değer sanat eserlerinin yalnızca bir bölümüdür.

Bahçeden merdivenler ile sarayın içine ulaşabiliyorsunuz. Kapıdan ilk girdiğimiz bölüm Selamlık imiş. Yani erkeklerin giriş yaptığı bölüm.

beylerbeyi sarayı

Buradan yukarı kata çıkan sağlı sollu merdivenler ve sol tarafta Hünkarın ve Kalfa kadının yatak odaları, vezir, hünkar ve devlet büyükleri için ayrılmış odalar mevcut.  Alt katta bulunan salonda ortamı serinletmek için yapılmış olan bir havuz bulunmakta. Bu havuzun dört köşesinde bulunan mavi-beyaz vazolar Japonya’dan getirilmiştir. Ayrca burada önemli diğer bir eser Sultan Abdülaziz‘in heykelidir. Osmanlıda heykeli ilk yapılan padişah Sultan Abdülaziz olmuştur.

Üst katta yine hünkar ve valide sultanın yatak odaları, çalışma odaları ve yemek odaları bulunmaktadır. Bu katta  Hünkarın yatak odası yanında bir  tuvalette ve hamam var. Hamam ön cepheye bakan bir yerde ve boğaz manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Benim Beylerbeyi sarayından size gözlemlediklerim bunlar. Sizde henüz görmediyseniz içinde bulunan sanat eserleri için mutlaka gidin görün. İstanbul’da gezilecek ve görülecek yerler listenize Beylerbeyi Sarayını almayı unutmayın.Ayrıca içinde yemek yeyip çay, kahve içebileceğiniz  yerde bulunmakta.

Biz Beylerbeyi sarayı ziyaretinden sonra yine sarayın karşısındaki duraktan otobüse binerek Kanlıca‘ya gittik. Ee oraya kadar gelip Kanlıca’da yoğurt yemeden dönmek olmaz dedik.

istanbul boğazı kanlıca meşhur kanlıca yoğurdu

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir