Benmari Usulü

Oca 28

Benmari Usulü

Benmari usulü, ısıyla direkt temas etmemesi gereken gıdalar için bir pişirme yöntemidir.  Benmari ismi nereden almıştır . Fransız kökenli bir kelime olan Benmari’nin anlamı (Bain Marie) Marie’nin Banyosudur. Eski Mısır döneminde yaşamış Marie isimli bir kadın, o dönemde altın eritme yöntemini bu isimle anmıştır. Ama Benmari ismi artık altın ile değil daha çok mutfak kültürü ile anılmaya başlanmıştır.

Günümüz mutfak kültüründe ise en çok çikolata eritmede kullanılır. Erimiş çikolata ile yapılan tatlılar için çok fazla kullanılan bir yöntemdir.

Tencerenin içini su doldurarak ocağa koyun. Isıya dayanıklı bir kabın içine çikolatayı küçük parçalar halinde koyun. Kabı su dolu tencerenin içine koyun. Su kaynadıkça kabın içindeki çikolata erimeye başlayacaktır.

Eritmek için küvertür çikolata yada herhangi bir çikolata kullanabilirsiniz. Hepsi aynı işi görecektir.

Çikolatının kaynama noktası 93. 7 olduğu için istenirse şayet bir derecede kullanabilirsiniz. Böylece erittiğimiz çikolatının yanmasını önlemiş oluyoruz

benmari-usulu-nedir

No comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Cake Pops Tarifi - Çikolatalı Lolipop Kek | Çiğdem Zıplar - [...] benmari usulü [...]
  2. SIK KULLANILAN MUTFAK TERİMLERİ | Çiğdem Zıplar - [...] BENMARİ usulü: Bazı yiyeceklerin düşük sıcaklıklarda pişirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle çikolatanın eritilmesi için kullanılan bir terimdir. Benmari…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir