Behramkale Köyü- Assos

Ağu 06

Behramkale Köyü- Assos

Behramkale Köyü, Çanakkale’ nin Ayvacık ilçesine bağlı, Çanakkale’ye 92 km. ve Ayvacığa  17 km. uzaklıkta olan MÖ. 1000’li yıllardan bu yana varlığını sürdüren bir yerleşim merkezidir. İlk kurulduğu dönemlerde  Assos Antik kenti olarak kurulmuştu. Osmanlı döneminde Behramkale köyü olarak kurulmuştur. Antik şehir denize dönük kurulmuşken, köy yerleşimi ters tarafa kurulmuştur. Behramkale köyü Antik şehir surları içinde yer almaktadır. Behramkale SİT alanı olarak ilan edildiğinden köyde yeni bina yapımı yasak, sadece var olan binalar restore edilebiliyor. Behramkale Köyü, 150 haneli bir köydür. Köyün geçim kaynağı büyük anlamda turizmcilik fakat bunun yanında  zeytincilikte yapmaktalar. Köy halkı kendi yaptığı ürünleri gelen ziyaretçilere satmak için yol boyunca tezgah açmakta.

assos-gezilecek-yerler

Yol boyunca köy halkının açtığı tezgahlar

Behramkale Köyü, Assos’u ziyarete gelen tatilciler binlerce yıllık tarihin doğa ile buluştuğu  Behramkale’yi mutlaka ziyaret etmektedirler.  Assos Antik Limanda olduğu gibi Behramkale Köyünde de yapılarda taş mimarisi göze çarpmaktadır. Tarihi dokusunu koruyan sokaklarda dolaşmak keyif ve huzur verirken taş evler güzellikleri ve ihtişamları ile ilgi uyandırmakta.

assos-sokaklari-tas-evler

behramkale-tarihi-yerleri

Behramkale‘ye ulaşım için değişik alternatif yollar mümkün. Çanakkele‘den Ayvacık istikametinden yada Ezine-Gürpınar yönünden Behramkale‘ye ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Ayvalık, İzmir tarafından gelecekler için ise Küçükkuyu‘dan Ayvacık istikametine giderken Behramkale‘ye ulaşacaksınız. Detaylı yol tarifi için tıklayın. 

behramkale-koyu-assos-canakkale

Küçük ve şirin  Behramkale Köyü, genellikle sessiz ve huzurlu tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Assos kentinin en yüksek bölümünde kurulu olduğundan harika bir manzaraya sahiptir. Bir tarafta Ege Denizi ve Midilli Adası, diğer tarafta ise Ayvacık ilçesine uzanan bölüm. Behramkale Köyünde konaklama için pansiyon ve butik oteller bulunmakta. Fakat yaz sezonunda çok yoğunluk olduğundan öncede rezervasyon yaptırmanızı öneririm.  Bu konaklanacak otel yada pansiyonlar da eşsiz doğa manzaralarının olduğu noktalara kurulmuştur.

tarihi-turistik-yerler-assos

Behramkale Köyünden manzara

Behramkale Köyünde neler yapabilirsiniz? Öncelikle tarihi yerleri görmek istiyorsanız gezilecek birçok yer var. Assos Antik Kenti ören yeri girişi köyün en tepeside bulunuyor.

Assos-antik-kenti

Assos Antik Kent Ören Yeri

Buraya varmak için biraz yokuş çıkmanız gerekiyor. Fakat güzel manzara ve köy halkının açtığı tezgahları ziyaret ederken yokuşu nasıl çıktığınızı anlamıyorsunuz. Burada Antik Kenti, Athena tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Ören yeri yakınında Antik kent sınırları içinde, tepede yer alan  Osmanlılar zamanında yaptırılan Hüdavendigar Camii ve köprüsü görülmesi gereken tarihi yerlerden. Cami’nin giriş kapısı, kendisinden daha eski Cornelius kentinin kapısı aslında.  Cornelius Kilisesini onartan Kral Skamandros’un kapıya yazdırdığı yazılara dokunulmamış. Sadece haç işaretinin iki kanadı kırılmış.

Hüdavendigar Camii girişi

Hüdavendigar Camii girişi

Behramkale Köyünün tarihi ve görülmesi gereken yerlerinden Hüdavendigar Köprüsü, 14. yy’da 1. Murat Hüdavendigar tarafından Tuzla Çayı üzerine inşa ettirilmiş. Köprünün kemerleri hala orjinalliğini korurken yol kısmı birkaç defa elden geçmiş. Köprü maalesef arabalar tarafından artık kullanılmıyor, yanına modern versiyonu  inşa edilmiş. Ama 600 yıldır ayakta duran  Hüdavendigar Köprüsü üzerinden yürüyerek geçebilirsiniz.

Behramkale meydanından yukarı tepeye taş bir yoldan çıkıyorsunuz. Yol boyunca her iki tarafında restoranlar, kafeler ve tabi  köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgahlar size eşlik edecek. Bu tezgahlarda her şeyi bulmanız mümkün. Hediyelik eşyalar, takılar, köylü teyzelerin yaptığı salça, makarna, tarhana, reçeller (limon reçelini tavsiye ederim), zeytinyağ, zeytinyağlı sabun, el işi danteller, başörtüleri, el örgüsü patikler, şile bezi ile yapılmış çeşit çeşit ürünler, çevreden toplanan mis kokulu kekik ve çeşitli otları bu tezgahlarda bulabilirsiniz.

behramkale-koy-yapimi-urunler behramkale-turitik-mekanlar

behramkale-koy-kadini-teyze-satici

Behramkale’li köylü teyze

 Köylü hanımlarla sohbet ederek bu ürünlerden almadan dönmeyin. canakkale-turistik-tarihi-yerler

assos-behramkale-ev-yapimi-limon-receli

Ev yapımı Limon Reçelleri

beyramkale-zeytinyag-sabun

Tabii bu kadar gezmenin üstüne dinlenmek içinde birçok alternatif var. Bu yokuşu çıkarken burada ki kafelerde Türk kahvesi ki özellikle meşhur dibek kahvesi yudumlayarak manzarayı seyredip dinlenebilirsiniz.

Behramkale Köyü restoranları

Behramkale Köyü restoranları

Burada dibek kahvesi meşhur Türk kahvesi olarak onu deneyin. Tabi mangal üzerinde fincanda pişirilen Türk kahvesini tercih edin. Fakat kahve fincanda piştiğinden fincan soğumadan dokunmayın. Ve birkaç paket değişik çeşitlerden dibek kahvesini hediye için satın almayı unutmayın. Tabii bu kadar yorulunca acıktınız. Yemek içinde manzarası güzel birçok mekan mevcut özellikle burada yemek için ise  avcı böreğini deneyin.

behramkale-turk-kahvesi

Kahve fincanlara su ile konuyor ve mangalda bu şekilde pişiyor

behramkale-assos

Mangalda pişen Dibek Kahvesi

Dibek Kahvesi içime hazır

Dibek Kahvesi içime hazır

behramkale-koyu

Taş masaların olduğu köy kahvesi

Behramkale köyünden sonra deniz için ise Kadırga koyuna gidebilirsiniz. Köye çok yakın olan kadırga koyu hemen Assos Antik Liman‘ın arkasında kalan koy. Köyden ulaşım için minibüsler bulunuyor. Kendi aracınız ile ise Küçükkuyu yönüne giderken 1-2 km sonra Kadırga Koyu sapağından saparak ulaşabilirsiniz. Yol virajlı fakat tepeden aşağıya ineceğiniz için sizi harika bir manzara bekliyor.  Bu manzarayı seyretmeden ve bol bol resim çekinmeden buralardan ayrılmayın.

Assos-cigdem-ziplar

Kadırga koyu aslında Assos‘un oteller bölgesidir. Burada büyüklü küçüklü birçok otel ve pansiyon var. Kadırga Koyu’nun denizi Antik Limana göre daha küçük çakıl taşınan oluşuyor. Deniz çok temiz ve berrak. Huzur ve sessizliğin tadını çıkarmak isteyenler için buralar bulunmaz bir hazine niteliğinde.

 

İyi tatiller….

 

 

 

 

 

 

2 comments

  1. Ben küçükken gitmiştik ailecek. Çok sevmiştim. Çok sessiz sakin bir yerdi. Tezgahların üzerinde el yapımı dantelleri. zeytincileri ve hediyelik eşya satan yerleri hatırlıyorum. Her yerin eski örme taş duvar olması beni çok etkilemişti. Ancak günü birlik bir geziydi. Keşke bir süre kalmış olsaydık. O zaman çok daha fazla ayrıntı hatırlardım. Gerçekten harika bir yer.

    • Merhaba Gülce hanım,
      size katılıyorum insanın gittikçe gitmek isteyeceği harika birkaç yerden biri behramkale ve Assos. Ben yaklaşık 7-8 senedir her yıl en az bir defa gidiyorum. Bazen günübirlik bazen kalmalı. Ama bir akşamı orada geçirmenizi tavsiye ederim. Assos akşamları sessizliği ve huzuru ile harika.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir