Antik bir Kent Assos- Assos Antik Liman

Tem 31

Antik bir Kent Assos- Assos Antik Liman

Assos‘ta ilk yerleşimin  zaman kurulduğu ile ilgili net bir bilgi olmasada  AssosAntik kentinin tarihi M.Ö. 6. y.y.’a kadar iniyor. Assos, konum itibari ile Edremit Körfezinin kıyısında , Midilli Adasının hemen karşısında yer alır. Çanakkale ili, Ayvacık ilçesine bağlıdır. Assos, sönmüş bir volkanik tepe ve Andezit kayalıkları üzerne kurulmuştur. Bugün Behramkale köyü olarak bilinen  tepede kalan kısım denizden 236 metre yüksekliktedir. Assos Anitk Kenti günümüze kadar gelmiş tarihe tanıklık etmiş Antik dönemin önemli şehirlerindendir. Bu özelliğinden dolayı Assos tarihi yapılar bakımından çok zengin.  Assos‘ta gezilecek antik kentler, ören yerleri, Yunan mitolojisine konu olmuş efsane yerler ve eşsiz doğal güzellikler var.

Assos sözcüğünün kökeninin Pedasos’tur. Behram sözcüğünün kökeni ise Assos’da görevli Bizans komutanı Mahram’ın isminin kullanıla gelen değişmiş halidir. Her iki ismin kaynağını doğrulayacak yazılı bir kaynak bulunmamakla birlikte her iki iddiada sadece söylentidir.

Behramkale köyünden Assos Antik Liman görüntüsü

Behramkale köyünden Assos Antik Liman görüntüsü

Antik Kent ilk kurulduğu zamanlarda Antik kentten denize teraslarla iniliyormuş ve o zamanlar kent, yüzünü denize dönmüş. Osmanlıların eline geçmesi ile yerleşim ters istikamete dönmüş ve Behramkale köyü olarak bilinen yerde yerleşim yoğunlaşmış ve burada bir köy oluşmuş.

assos-tarihi-kalinacak-yerler

Assos ile karşılıklı Midilli adasının görüntüsü

Assos, batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri olan Aristoteles’i de topraklarında ağırlamıştır. Behramkale‘ye girdiğinizde meydanda bunu simgeleyen Aristo‘nun heykeli sizi karşılayacak.

assos-behramkale-aristo

Aristo’nun Behramkale girişinde bulunan heykeli

Yunan baş yapıtları arasında yer alan Eski Yunan kültürünün en eski iki kaynağından  biri olan Homeros’ta İliada’sın da Assos Antik kentinden bahsetmektedir.

Assos, Antik dönemde deniz kıyısında olmasından dolayı deniz ticareti ile uğraşan bir kentmiş. Assos ve çevresinde çok verimli topraklar nerede ise  yok denecek kadar az.  Günümüzde de zeytincilik, zeytinyağ, şarapçılık en önemli geçim kaynaklarıdır.

Assos‘ta ilk kazı 1881 yılında Amerikalı arkeologlar tarafından yapılmıştır. Bu kazılarda çıkarılanlar Amerikalı arkeologlar tarafından Boston Müzesine götürülmüştür. 1981 yılında ise Türk arkeologlar tarafından  Assos‘ta ilk kazı yapılmıştır.

Assos‘a nasıl gideceğiz diyenler için; daha önce detaylı ve değişik alternatif yollar ile Assos‘a nasıl gideceğinizi yazdığım Assos’a ulaşım yazımı okumak için tıklayınız.

Assos‘ta gezilecek birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapılardan; Assos’un en önemli kalıntılarından olan  Akropolis’deki Assos Athena Tapınağı, koya hakim olarak tepede kurulmuş olan ve Athena Tapınağını da içinde barındıran Assos Antik Kenti, Antik kentin içinde yer alan Arkaik devirden günümüze kadar iyi korunmuş antik yol ve iki kenarındaki mezarlar(nekropol), şehir sur duvarları,  Agora ve Amfi Tiyatro, Antik Kentin tepesine 1. Murat zamanında Osmanlı mimarisinden farklı olarak yapılmış Hüdavendigar Camii,  deniz kıyısında bulunan Assos Antik Limanın mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerdir. Ören yeri girişi ücretlidir.

assos-tarihi-yerler

Assos Amfitiyatro

assos-gezilecek-yerler

 

Hüdavendigar Camii girişi

Hüdavendigar Camii girişi

tarihi mekanlar

Assos’un tarihi yerlerinden Hüdavendigar Camii

Assos Antik Liman, şuan sular altında olan tarihi iskelenin bulunduğu yerdir. Behramkale Köyünün sağından denize doğru dik inen dar, virajlı, parke taşlı yoldan aşağı inilerek ulaşılır.

assos-ne-yapilir

Behramkale Köyünden Assos Antik Limana inan yol

Burası tamamen tarih kokan sessiz sakin ve huzur dolu bir ortamdır. Antik limanda deniz kenarında birkaç otel, restoran yer almaktadır. Fakat on yıllarda tatilcilerin vazgeçilmez mekanlarından olduğundan deniz kenarında bol miktarda  restoran, kafeler açılmış durumda.

assos-gezilecek*gorulecek-yerler

Assos Antik Liman

Assos’un özellikle Antik limanın denizi çok taşlık bu nedenle otel ve restoranların önlerinde kendilerine ait şezlonglu iskeleleri bulunmakta. Günü birlik ziyaretçi iseniz restoranlardan yeme- içme karşılığında bu iskeleleri kullanabilirsiniz. Bu restoranlarda gün batımını izlerken tatmadığınız değişik mezeleri ve harika balıkları yiyebilirsiniz. Unutmadan burada denize girecekseniz çakıl olduğundan deniz kestanesi çok fazla deniz ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın.

turkiye-tatil-cenneti-assos

Assos sahil şeridinde iskele ve restoranlar

Ayrıca Antik Limanda bulunan taş masalı taş kahvehanesinde kahve içmeden, sıcak dondurmasını ve Avcı Böreğini tatmadan dönmeyin. Hediyelik eşya alabileceğiniz birçok tezgah ve dükkanda bulacaksınız. Akşam eğlencesi Antik limanda çok az. Daha çok Jazz tarzı müzik yapan birkaç mekan bulabilirsiniz. Ama gece kumsalda şarap eşliğinde yıldızları izlemek ve sessizliği dinlemek size hiç bir yerde bulamayacağınız bir dünyaya götürmeye yeter.

Assos Antik Liman Sahil ve restoranlar

Assos Antik Liman Sahil ve restoranlar

Assos Antik Liman‘da birkaç gün geçirecekseniz yanınızda rahat birkaç kıyafet götürmeniz yeterli. Tabi akşam şık yemekler içinde birkaç şık kıyafetten kaçınmayın.

Antik Liman’da kalabileceğiniz oteller arasında Kervansaray ve Nazlıhan otelleri tavsiye edebilirim. Kervansaray’ın özellikle açık büfe kahvaltısı ve yemekleri denmeye değer. Ayrıca günü birlik gezilerde burada kahvaltı alabilirsiniz. Çadırda kalabileceğiniz birkaç kamp yeride deniz kenarında bulunmakta. Üstelik çadır kiralıyorlar. Buraya günü birlik aracınız ile gezmek için gidiyorsanız dik yoldan inerken solda bir otopark, yol kenarına park etmek mümkün. Özellikle yazın buralar çok kalabalık aşağıya Antik limana inince yol bitiminden sola dönün ve ilk sol sokağa girin Kervansaray Otel burada  burada biraz ilerisinde de başka bir otopark bulacaksınız.

assos-tatil-cenneti

Assos hediyelik eşya dükkanları

Assos Antik Kent ve Behramkale Köyü’nden ise; uzun olmaması ve sizi sıkmaması için bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Bozcaada:Tatlı Bir Huzur Rehberi |CigdemZiplar.com - [...] Bu civarlarda başka nerelere gidebiliriz diyenler için güzel bir alternatif ise Assos. Assos ile ilgili bilgi için tıklayınız. [...]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir