8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Mar 08

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart 1957’de ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasındaki işçiler daha iyi çalışma şartları için greve başladı. Fakat polis işçilere saldırdı ve işçiler fabrikaya kilitlendi. Arkasından fabrikada çıkan yangından kaçmak isteyen işçilerin fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi hayatını kaybetti.

Kadınlar için bir günün olması fikri ve yaşanan olay ölen kadınların anısına 8 Mart tarihinin Kadınlar günü olarak kutlanması fikri; 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhag’ta düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve oybirliği ile kabul edildi.

Tarih ilk yıllarda tam saptanmamış fakat kutlamalar ilkbahar’da yapılıyordu. 1921 yılında Moskova’da düzenlenen 3.Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda tarih 8 Mart, adı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Amerika’da 1960’lı yılların sonunda kutlanmaya başlaması ile güçlü bir şekilde gündeme geldi ve Birleşik Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. İsveç 1912 yılından itibaren Dünya Kadınlar gününü kutladı.

dunya-kadinlar-gunu

Türkiye’de ise ilk 1921 yılında 8 Mart, Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı. 1975 yılında daha coşkulu ve sokaklarda kutlandı. 1980 Askeri Darbesinden sonra dört yıl kutlama yapılmadı. 1984 yılından itibaren ise her yıl ülkemizde “Dünya Kadınlar Günü” kutlamaları yapılmaktadır.

dunya-kadinlar-gunu

Tüm dünya kadınlarının, 8 Mart Kadınlar Günü kutlu olsun …

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir