23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Nis 22

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin  “23 Nisan”, 1921’de çıkarılan 23 Nisan’ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, ilk ulusal bayramı olmuştur.  Dünya’da çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

Üç farklı olayın bayram olarak kabul edilmesinden doğan bayramdır. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması nedeni ile bugün Ulusal Bayram olarak kabul edilmiştir. 1 Kasım 1922 yılında Saltanatın kaldırılması ile  Hakimiyet-i Milliye Bayramı 1 Kasım’da kutlanıyordu. 1935’te saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken,23 Nisan ile birleştirilerek kutlanmaya başladı. Atatürk, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacı ile bugünü çocuklara bayram olarak armağan etti. 27 Mayıs 1935’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak belirlendi.

Çocuk Bayramı olarak kutlanması ise şöyle özetlenebilir;  23 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin (günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun) o günü “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmasını kabul etti. 1927’de ilk kez kez kutlanan çocuk bayramı, başta kaynak oluşturma olmak üzere, çocuklara neşeli bir gün geçirtmeyi hedeflerinde bulunduruyordu.23 Nisan 1927’deki ilk bayram Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve dönemin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa himayesinde gerçekleştirilmiş, etkinlikler için Atatürk arabalarından birini çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı Bandosu’nun konser vermesini sağlamıştır. O yıl cemiyetin Ankara’daki binalarından birine Çocuk Sarayı adı verilmiş ve burada düzenlenen çocuk balosuna İsmet (İnönü) Bey’in çocukları da katılmıştır.

1933, 23 Nisan’ında Atatürk yeni bir gelenek başlattı. O sabah çocukları makamında kabul etti ve onlarla sohbet etti. Aynı yıl stadyumlarda beden hareketi gösterileri yapılmaya başlandı. 1933 yılında kutlana bayramda, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey’in kaleme aldığı Andımız çocuklar tarafından ilk kez okundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Yine de 1935’teki yasa değişikliğinde çocuk bayramında hiç söz edilmedi. Yalnız resmî ismi konmamış olsa da, Milli Hâkimiyet Bayramı’nın yanında “23 Nisan Çocuk Bayramı“, devlet ve toplum örgütlerinin ortaklaşa hazırladığı programlarla kutlanmaya devam edildi.

23  Nisan Bayramı ile ilgili son değişiklik 1981 yılında darbe döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bayramlar ve tatillerle ilgili kanunda yaptığı değişiklikle o güne kadar kanunen adı konmamış bir şekilde kutlanan bayrama “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını vermiştir.

Günümüzde bayram birçok ülkeden çocukların katılımı ile çeşitli gösteriler hazırlanarak, etkinlikler törenlerle kutlanmaktadır. Bugünde Ata’mızı ziyarete Anıtkabir’e halk akın etmektedir. Akşamları fener alayları ile kutlamalar sürmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir